Ağır çalışma koşulları ruh sağlığını olumsuz etkiliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de gerçekleştirilen bir çalışma, yoğun iş yükü ve stresin 18 ila 64 yaş arasındaki çalışanların ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yarattığını ortaya koydu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 2021’de iş yükü ve stresin çalışanların ruh sağlığına etkisini inceledi.

Hazırlanan rapora göre, esnek olmayan iş koşulları, gece vardiyaları ve sürekli değişen çalışma saatleri, çalışanların sosyal ve profesyonel ilişkilerinde psikolojik sorunları tetikleyerek ruh sağlıklarını kötü yönde etkiledi. Gündüz çalışanlarının yüzde 2,3’ünde psikolojik rahatsızlık görülürken, gece çalışanlarında bu oran yüzde 4,8 ve değişen saatlerde çalışanlarda yüzde 3,9 olarak belirtildi.

Esnek olmayan iş saatlerinde çalışanlar arasında stres oranı yüzde 4,2 iken, daha esnek iş saatlerine sahip olanlarda bu oran yüzde 2,2 oldu.

Çalışanlarda psikolojik sorunlar yaşanırken, ciddi ruh sağlığı problemleri görülme oranı yüzde 5,8 iken, bu süre zarfında çalışmak zorunda olmayanlar arasında bu oran yüzde 1,9 idi.

Araştırmacı Psikolog Dennis Stolle, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “İnsanlar belirsizlikle karşı karşıya kaldığında ve kontrol eksikliği yaşadığında, kaygı ve stres seviyeleri artar.” dedi.

Stolle, insanların kontrol dışı hissetmemeleri için çalışma saatlerinin öngörülebilir olması gerektiğini belirtti. Ayrıca Stolle, çalışanların acil durumlarla başa çıkabilmeleri için daha esnek iş saatlerine sahip olmalarının önemine dikkat çekti.

(BETÜL YENİLMEZ)

Ağır çalışma koşulları ruh sağlığını olumsuz etkiliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!