Akdeniz Karpaz’da mezuniyet coşkusu

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın sahibi olduğu Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nin 10’uncu kuruluş yıl dönümü ve 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Lefkoşa Grand Pasha Otel’de düzenlendi. Törende Kütahya heyeti diploma ve hediyeler takdim etti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti dahil toplam 27 farklı ülkeden gelen öğrencilerin eğitim gördüğü Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nin 10’uncu kuruluş yıl dönümü ve 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’nde MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ı, Kütahya’dan gelen belediye başkanları, sendika temsilcileri, ocak başkanı ve meclis üyeleri yalnız bırakmadı. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve bazı bakanların da katıldığı coşkulu törende, Kütahyalı gazeteciler ile Türk sinemasının önemli oyuncuları da bulundu. Kep atma töreninde geri sayımı Soner Sarıkabadayı yaptı akabinde konser verdi.

Mezuniyet töreninin açılışında konuşan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, şu konuşmayı gerçekleştirdi:“Vereceğimiz kaliteli eğitimle, 21. Yüzyılda insanlığın yolunu aydınlatacak ışıkların Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nde doğarak eğittiğimiz öğrencilerimiz ile başta kendi toplumları olmak üzere tüm insanlığa bir ışık olup, yollarını aydınlatmasını tek hedef olarak belirledik.  Monteyn’in de belirttiği üzere; ‘Eğitim görmüş halkı bir yöne sevk etmek kolay, sürüklemek güçtür, idare etmek kolay, köleleştirmek ise imkansızdır.’ Bugün 10’uncu yılımızı bitirip diploma törenimizi yaparken, daha şimdiden bu amacımıza ulaştığımızı görmek, göğsümüzü gururla kabartmaktadır

İYİ EĞİTİMLE DONANIMLI İNSAN YETİŞTİRME MİSYONU
Akdeniz Karpaz Üniversitesi olarak bir misyonumuz vardı: İyi eğitim almış, donanımlı insanlar yetiştirmek… Bunu yaparken de hiçbir ayrım yapmadan kapılarımızı herkese açmak…
Bugün Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nde eğitim gören ve burada diploma alacak siz sevgili gençler arasında, 27 ülkeden öğrenciler bulunması, bizi son derece gururlandırıyor. Nijerya’dan Ürdün’e, Mısır’dan Kazakistan’a, Moldova’dan Zimbabwe’ye, Libya’dan Gine’ye kadar her millete, kültüre, yaşam tarzına açık, tek amacı bilim üretmek, bilim öğretmek olan bir okul olduk.


KKTC HAKSIZ BİR KUŞATMA ALTINDA

Bunu ayrıca önemsiyoruz çünkü ülkemiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bildiğiniz gibi haksız bir kuşatma altındadır. Geçmişte Kıbrıs Türklerini ve haklarını yok sayıp, etnik bir temizliğe maruz bırakmak isteyenler, bugün de onu diplomatik ve ekonomik ambargolarla boğmak istiyor. Oysa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır ve bağımsız bir devlettir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın geçen hafta Rum Liderine yaptığı çözüm önerisinde de belirttiği üzere iki devletli çözüm Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kırmızı çizgisidir. Biz burada verdiğimiz eğitimle, Kıbrıs Türklerinin bilim alanında gösterdiği başarıları da dünyaya anlatıyor ve mezun ettiğimiz her öğrencimizle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gönüllü elçilerini dünyanın dört bir yanına gönderiyoruz. Varsınlar kimileri nefretten, düşmanlıktan beslensinler. Biz Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nde gönlü, kalbi barıştan yana, aklını nefret yerine bilimle geliştiren gençler yetiştiriyoruz. Bunun mutluluğu bize yeter. Çünkü İbn-i Haldun’un da belirttiği gibi; İlme yasak koyanlar veya insanları yalanla meşgul edenler, aklın ve insanlığın en büyük düşmanlarıdır.


ÖĞRENCİ VELİLERİNE SESLENDİ
Siz, evlatlarınızı dünyaya getirdiniz, büyüttünüz ve üniversite çağına getirip bize teslim ettiniz. Onları, sadece bir öğrenci olarak görmedik. Geleceğe hazırlayacağımız bir evladımız olarak kabul ettik ve en iyi eğitimi vermeye çalıştık. Kayıt için geldiğiniz gün de size “içinizin rahat olmasını” söylemiştik, bugün de söylüyoruz. Bilin ki bugün üniversiteden mezun olduğunu gördüğünüz evlatlarınız, artık yetişmiş birer genç kardeşimiz olarak hayatlarına dair atacakları her başarılı adımlarıyla hem sizi hem bizi gururlandıracaktır. Aynı duygularla unutmayınız ki Akdeniz Karpaz Üniversitesi ailesinin birer ferdi olarak her daim kapılarımız onlara hep açık olacaktır. Bugün burada diploma almak için bekleyen kıymetli kardeşlerimiz için eğitim süresi boyunca elinizden geleni yaptınız, ter döktünüz, emek verdiniz. Bugün öğrencilerimiz buradan başarıyla mezun oluyorlarsa, en büyük pay sizindir. Verdiğiniz emek ve gösterdiğiniz olağanüstü çaba için okulumuz adına sizlere çok teşekkür ediyorum.

“BİZİ GURURLANDIRACAĞINIZA ŞÜPHEM YOK”
Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs küresel salgını nedeniyle, 2 yıldır mezuniyet törenimizi yapamıyorduk. Bu yıl yeniden yüz yüze kavuşabildik. Size verilen eğitimle, hangi alanda çalışırsanız çalışın, başarılı olacağınıza ve bizi iş yaşamında da gururlandıracağınıza şüphem yoktur. Unutmayın ki; Hacı Bektaş-ı Veli’nin de belirttiği gibi ‘Bilim gerçeğe giden yolları aydınlatan ışıktır.’ Sizler bu ışıktan hiç ayrılmayın. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ölümsüz önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği gibi; ‘Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir, fendir’ düsturundan hareketle, mezuniyetinizle başlayan hayatınızın yeni safhalarında geleceğimizin teminatı olan mezunlarımıza her şeyin siz ve insanlığın hayrına, hepimizi mutlu edecek şekilde olmasını diliyorum. Bilin ki burası sizin yuvanızdır ve her zaman da yuvanız olmaya devam edecektir. Başarıyla tamamladığınız eğitiminiz için sizleri tekrar kutluyorum. Karanlık, geceye yakışır, sizlerin ve ailelerinizin geleceği ise yıldızlar kadar parlak ve aydınlık olsun. Allah da hepimizin yar ve yardımcısı olsun!”.

CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR MEZUNİYET TÖRENİ’NE KATILDI

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nin Lefkoşa Grand Pasha Otel’de düzenlenen, 10’uncu kuruluş yıl dönümü ve 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’ne katıldı. Törendeki konuşmasına, mezun olan öğrencileri tebrik ederek başlayan Cumhurbaşkanı Tatar, Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nin kurucularına teşekkür etti.  Cumhurbaşkanı Tatar; “Mezun olup yeni bir yaşama başlıyorsunuz, merdivenleri yavaş yavaş tırmanıp hayat sınavında büyük başarılara imza atacağınıza inancım tamdır” dedi. Yabancı öğrencilerin ise ülkelerine döndüğünde vereceği hizmetlerin, her zaman KKTC ile birlikte anılacağına inanç belirten Cumhurbaşkanı Tatar, öğrencilerin arasındaki bağların da devam etmesi temennisinde bulunarak insanlığa katkı yapmak için ilim ve bilimin önemine dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Tatar üniversite yönetimine, öğretmenlerine ve ailelere teşekkür ederek mezun olan öğrencilere diploma takdiminde bulundu.

AHMET DİNÇ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akdeniz Karpaz’da mezuniyet coşkusu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin