Anne karnındaki bebeğe beyin ameliyatı yapıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boston Çocuk Hastanesi’nde görevli bir doktor ekibi, henüz anne karnında olan bir bebeğe gerçekleştirdikleri beyin ameliyatıyla türünün ilk örneğine imza attı.

Doktorlar, “Galen ven malformasyonu” adı verilen nadir bir hastalığı, bebek 30 haftalıkken teşhis etti. ABD’de “Stroke” adlı bilim dergisinde yayımlanan ve alanında bir ilk olarak kabul edilen ameliyat, ultrason yardımıyla atardamarın tespit edilmesi yöntemiyle yapıldı.

Doktorlar, annenin karnından geçirilen uzun bir iğneyi ultrason kullanarak bebeğin beyin bölgesine yönlendirdi. Daha sonra damarlara geri akışı önlemek amacıyla damarın içine bir madde enjekte ettiler. Bu başarılı ameliyat sayesinde, doğum sonrasında bebeğin ölümle sonuçlanabilecek kalp yetmezliği ve nörolojik hastalıklar gibi ciddi sağlık sorunlarından kurtulması sağlandı.

Boston Çocuk Hastanesi’nden Dr. Darren Orbach, bu hastalığın tedavi edilmemesi durumunda doğum sonrasında bebekte ciddi beyin hasarları ve kalp yetmezliği gibi önemli sorunların oluşabileceğini ifade etti.

Orbach, hastalığın etkilediği bebeklerin yüzde 50 ila 60’ında doğumdan hemen sonra ciddi rahatsızlıkların ortaya çıktığını belirterek, “Hastalığın yaklaşık yüzde 40’lık bir ölüm oranı bulunuyor. Hayatta kalan bebeklerin de yaklaşık yarısı ciddi nörolojik ve zihinsel sorunlar yaşamaktadır.” dedi.

Doktorlar, ameliyatın ardından 17 Mart’ta dünyaya gelen Denver adlı bebeğin, yaklaşık iki ay sonra hâlâ sağlıklı olduğunu, kalp yetmezliği için herhangi bir ilaç kullanmadığını ve ek müdahaleye ihtiyaç duymadığını bildirdi.

(BETÜL YENİLMEZ)

Anne karnındaki bebeğe beyin ameliyatı yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!