Antidepresan kullananlar dikkat!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araştırmalar, Türkiye’de antidepresan kullanımının oldukça yaygın olduğunu gösteriyor. Ne yazık ki bu ilaçlar genellikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılıyor. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Sibel Mercan, depresyon tedavisinin kişiye özel olması gerektiğini söylüyor.

Prof. Dr. Sibel Mercan, ‘‘Ancak bu büyük bir hata. Çünkü söz konusu ilaçlar hem ciddi yan etkilere yol açabilir hem de altta yatan başka hastalıkların teşhisini zorlaştırabilir’’ şeklinde açıklıyor.

Prof. Dr. Sibel Mercan, “Depresyon tedavisinde kullanılan antidepresanların doğru ve yeterli değerlendirme yapılmadan kullanımı, bazı olumsuz sonuçları da beraberinde getirebilir. Antidepresanlar mutluluk hormonu serotonin salgılatarak mutluluk vermezler, depresyonun ortadan kaldırılması ve normal duygu durumuna dönüş sağlanması amaçlanır. Ancak, ilacın etkisi belirli bir dozda ve süre boyunca kullanıldığında ortaya çıkar. Bu ilaçların nasıl kullanılacağına doktorla görüşerek karar vermek gereklidir. Çünkü antidepresanlar uzun süre kullanılması gereken bir tedavi grubudur. Birkaç kutu kullanıp kesmenin hastaya faydası olmayacağı gibi, hastalığın süreğenleşmesi, işlev bozukluğunun devam etmesi ve intihar riskinin artması gibi sorunları da beraberinde getirebilir.

Antidepresan kullanmadan önce, kişinin genel tıbbi durumunun gözden geçirilmesi ve ilaç seçiminin hastaya uygun şekilde yapılması önemlidir. Antidepresanlar, sadece yeterli değerlendirme yapıldıktan ve uygun şekilde kullanıldıktan sonra etkili olabiliyor. Bu nedenle, antidepresan kullanımı hakkında tavsiye almak için bir doktorla görüşmek en doğru yaklaşım olacaktır.”  ifadelerini kullandı ve yetkin olmayan kişiler tarafından önerilen antidepresan kullanımından kaçınmak gerektiğinin önemini anlattı.

(ELİF ÇELİK)

Antidepresan kullananlar dikkat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!