Araç muayenesinde dijital dönem

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm ülkede araç muayene raporları dijital ortama taşınması kararını barındıran “Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik hem kağıt israfını önlemek hem de araç sahiplerinin raporlarına artık daha kolay ulaşabilmesi için Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. TÜVTÜRK tarafından işletilen araç muayene istasyonlarında artık araç muayene raporları araç sahiplerine kısa mesaj olarak telefonlarına veya e-posta olarak verilirken raporun bir nüshasına da e-Devlet sistemindeki ‘’araçlarım’’ sekmesinden ulaşılabilecekler.

Bu uygulama sayesinde kağıt tüketiminin azaltılarak çevresel etkinin en aza indirilmesi hedeflenirken, yılda 112 ton kağıt tasarrufu sağlanması bekleniyor.

Araç muayenelerini denetleyen trafik polisleri ve jandarma trafik ekipleri, dijital ortama taşınan bu muayene raporlarıyla araç muayene denetimlerinde fiziki rapora ihtiyaç olmadan uzaktan daha hızlı ve etkin denetimler yapabilecek.

(FATİH ÇİMEN)

Araç muayenesinde dijital dönem

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!