“Artık Biz Varız”

MİL- Büro Sen Kütahya İl Başkanı Mustafa Boz yaptığı açıklamada “Manevi, ilkeli ve liyakatli sendikacılık anlayışımız ile tüm kamu çalışanları için artık alternatif var, biz varız" dedi. Boz, memurların iş yükü altında ezildiğini vurguladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MİL- Büro Sen (Manevi İlkeli Liyakatli Sendikalar Konfederasyonu) Kütahya temsilciliğinin il teşkilatının oluştuğunu ve çalışmalara hızla başladıklarını söyleyen İl Başkanı Mustafa Boz, “Tüm kamu çalışanların taleplerini biliyoruz, gerçek sendikacılık yapmak üzere kollarımızı sıvadık ve yola başladık, sendikamız il temsilciliğinin il teşkilatı ile arı gibi çalışarak dinleyerek, ilgilenerek, çözüm yolu bulmak için tüm çabamızı göstereceğiz’ dedi

KÜTAHYA TEŞKİLATI OLUŞTURULDU

MİL – BÜRO Sen Kütahya il temsilciliğinin il teşkilatında Başkan Mustafa Boz yönetiminde Kasım Tuğral, Talat Er, Mehmet Tetik, Emre Yiğit,  Ali Dindar ve Ayhan Korkmaz’ın bulunduğu yönetim olduğunu açıklayan Boz, “Kamu çalışanları birleştirici ve sorunların çözümü için sahada olacağız” dedi.

“3600 EK GÖSTERGE TÜM KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN OLMALI”

3600 ek göstergenin sadece 4 meslek gurubuna (Polis-İmam-Sağlık-Öğretmen) verilecek olmasının hakkaniyet ve adil çalışma düşüncesini kaldıracağını belirten Mustafa Boz“3600 ek göstergeye tüm kamu çalışanları dahil edilmeli, emekli maaş ve ikramiyelere de etkili olacak şekilde de düzenleme olmalı ve 3600 ek göstergenin tüm kamu çalışanları için olması gerektiğini şiddetle savunuyoruz” dedi

“ADALET ÇALIŞANLARI DA 4483 SAYILI KANUNA TABİ OLSUN”

Adliye personellerinin, kamu personellerine uygulanan 4483 Sayılı Memurların Muhakemat Kanunu dışında yer alan kanun ile yargılandıklarını ve bunun haksızlığa sebep olduğunu söyleyen Mustafa Boz, “Yasal düzenleme anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. 2802 sayılı hakimler ve Savcılar Kanunu’nun soruşturma başlıklı 82. maddesi gereğince hâkimler ve Savcılar hakkında soruşturma izni Adalet Bakanlığı’na alınırken zabit kâtibi, mübaşir, yazı işleri müdürü ve icra müdürlüğü hakkında savcılar tarafından doğrudan soruşturma açılmasını hakkaniyete uygun olmamaktadır” dedi.

“MEMURLARIN PROMOSYON ÖDEMELERİ HERKESE EŞİT OLARAK GÜNCELLENMELİ”

“Memurların iş yükü altında ezildiği bir dönemde özlük ve mali hakları toplu sözleşme masalarında maalesef çözüme kavuşturulamamıştır” diyen Mustafa Boz, “Dün toplu sözleşme masasında eylem kararı alamayanların bugün eylem kararı almaları bu itibarla manidardır. Oysa toplu sözleşme masasında 5+7 maaş artışına imza atanlar, henüz toplu sözleşme hükümleri yürürlüğe girmeden 2022 yılı Ocak ayında enflasyon farkıyla yüzleşmek zorunda kalmıştır. Kurumlar ile bankalar arasında imzalanan banka promosyon ödemelerinin tüm kamu çalışanları için aynı kapsam ve miktarda yapılmalı ve günümüze uygun güncellenmesi gerekmektedir” dedi

“GİYECEK YARDIMINDA SÖZLEŞMELİ AYRIMI BİTMELİDİR”

09.10.1991 tarih ve 21016 Sayı Resmi Gazetede yayınlanan Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği günümüz şartlarının ihtiyacını karşılamaktan uzaktır diyen Mustafa Boz, “12. Maddesinin a bendinde sözleşmeli personele giyecek yardımı yapılamayacağına dair hüküm bulunmaktadır. Yönetmeliğin yayınlandığı 1991 ile 2022 yılı arasında sözleşmeli çalışma sayısı aynı değildir, günümüzde kamuya personel alımında sözleşmeli personel istihdamına öncelik verilmekte olduğundan sözleşmeli (657 4/B) pozisyonundaki yüz binlerce kamu görevlisi giyecek yardımından yararlanamamaktadır. Bu durum eşitsizliği ortaya çıkarmaktadır. Giyecek yardımına ilişkin yönetmeliğin güncellenerek sözleşmeli-kadrolu ayrımı yapılmadan herkese uygulanmalıdır’ dedi.

“SÖZLEŞMELİLERE ACİL KADRO VERİLMELİ”

Sözleşmeli istihdamın istisnai bir uygulama olarak başladığını ancak gelinen noktada bir norm haline geldiğinin altını çizen Mustafa Boz, “Aynı işi yapan kadrolu-süreli sözleşmeli-süresiz sözleşmeli olmak üzere farklı haklara sahip çalışanlar var, bu ayrımın derhal son verilerek sözleşmeli olan memurların kadroya geçirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

“MEMURLARIN SENDİKA ÜYELİĞİ İŞÇİLER GİBİ E-DEVLETTEN YAPILMALI”

Sendika üyelik ve istifa işlemlerinin e-Devlet aracılığıyla yapılabilmesi gerektiğini belirten Mustafa Boz,“İşçilerin E-Devlet uygulaması ile sendika üyeliği için başvurabilmekte veya üye olduğu sendikadan e-Devlet uygulaması ile çekilme (İstifa) bildirimi yapabilmekte ve işverene bilgi verilmemektedir. Ancak kamu görevlilerinde e-Devlet uygulaması üzerinden sendika üyelik/istifa işlemleri yapılmamakta, bu durum işçi-memur ayrımına neden olmaktadır, Memurların da kendi özgür ve iradesiyle e-devlet üzerinden üyelik başvurusu yaptığında eşitlik oluşacaktır” dedi.

“ENFLASYON FARKLARI AYLIK OLARAK VERİLSİN”

“Enflasyon farklarının toplu görüşmeler döneminde olduğu gibi aylık olarak ödenmesininen azından memurları rahatlatacağı belirten Mustafa Boz “ Yine toplu sözleşmelerin iki yılda bir yapılması yerine yıllık olarak yapılması günümüz durumlarından uzaklaşılmayacağı anlamına gelmektedir” dedi

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI GENEL İDARE HİZMETLERİ SINIFINA GEÇİRİLMELİ

Kamuda çalışan tüm memurlar ek gösterge alırken yardımcı hizmetler sınıfı personelinin böyle bir hakları da bulunmadığını belirten Mustafa Boz” Çalışanların ciddi oranda mali anlamda kayıp olarak hanelerine yazılıyor. Adalet Bakanlığı’nda çalışan mübaşirlerin yardımcı hizmetlerden genel idare hizmetlerine geçebildi, diğer görevlerde bulunan kamu çalışanlarının da genel idari hizmetler sınıfı (GİH) kadrolarına geçirilmesi gerekir” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Artık Biz Varız”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin