“Başkan Erdoğan Çinili Cami’ye el at”

Çinili Cami’nin açılması için umudunu yitirmeye başlayan vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi ve “Camimiz açılsın” diye slogan attı. Vatandaşlar adına konuşan İbrahim Güneş, “Erdoğan’a sesleniyorum:  Ayasofya’yı ibadete açtığınız gibi 4 yıldır kapalı olan Çinili Cami’nin de ibadete açın” dedi.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kütahya’nın simge yapılarından ve Ressam Ahmet Yakupoğlu’nun eseri olan Çinili Cami 4 yıldır kapalı bekliyor. Çinili Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin çağrısıyla vatandaşlar cami önünde toplanıp caminin açılması için sloganlar atıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi.

“AHMET YAKUPOĞLU’NUN KEMİKLERİ SIZLIYOR”

Ahmet Yakupoğlu’nun kemiklerinin sızladığını söyleyen Çinili Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İbrahim Güneş,  “Camimizin biran önce ibadete açılmasını istiyoruz. Tehlike oluşturacaksa ibadete kapatılacak diye duyum aldık. Biz ibadete kapatılmasını istemiyoruz. İbadete kapatılacaksa bu caminin burada durmasının bir anlamı yok. Minare Orta Asya mimarisini andırıyor diye çelik kafese alıp bırakmak istiyorlar. Çelik kafese aldıktan sonra ne anlamı kalıyor. Burası Kütahya’nın bir simgesi artık. Burası rahmetli Ahmet Yakupoğlu bizzat projesini ve çinilerini üstlendi, yerini kendisi alıp mahalleye cami olarak kazandırdı. Şuanda yaşasaydı, durumun bu hale geleceğini bilseydi bağışlamaz, vakıflara vermezdi. Şuanda bu caminin bu halde olduğunu bilseydi kemikleri sızlardı.  Cami ibadete kapatılacaksa yıkılıp yenisi yapılsın. Biz dernek olarak biz bunu kendimiz yaparız. Üniversitede yenisini yapmak istiyor. Karşımıza hep anıtlar kurulu çıkıyor. Anıtlar Kurulu’ndan beklentimiz ibadete açmasıdır” diye konuştu.

“TURİSTLERİN KAPISINDAN DÖNMESİ KÜTAHYA’NIN AYIBI”

Caminin açılamamasının Kütahya’nın ayıbı olarak değerlendiren İbrahim Güneş vatandaşlar adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi. Caminin turizm potansiyelinin de yitirilmemesi gerektiğini dile getiren Güneş, “Çinili cami Kütahya’nın simgesi artık. Bundan birkaç ay önce İsrail’den 1 otobüs turist geldi. Ellerinde broşürler vardı.  Onlarında haricinde Japon, Çinli ve Alman kafileler geliyor.  Kapılarda kilit olduğu için dışarıdan fotoğraf çekip gidiyorlar. Onların içeri girip fotoğraf çekememeleri kapısından dönmeleri Kütahya’nın ayıbıdır. Buradan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘a sesleniyorum:  Ayasofya’yı ibadete açtığınız gibi 4 yıldır kapalı olan Çinili Cami’nin de ibadete açılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR CAMİNİN CİDDİYE ALINDIĞINI DÜŞÜNMÜYOR

Caminin yapımında yer alan Yusuf Arı, caminin ciddiye alınmadığından şikayetçi oldu. Uzun yıllar caminin atıl halde kalmasından korkan Arı, “1973’te ben 23 yaşındaydım. Rahmetli buranın sonunun böyle olacağını bilseydi üniversiteye bağışlamaz ayrı tutardı. Burası ibadethane Allah’ın evi. 4 senedir kapalı burası. Bir yöneticide çıkıp biran önce burayı yapıp halkın hizmetine sunalım demedi. Burada bütün mahalle sakinlerinin buranın yapımında hakkı vardır. Mahalleli bir fiil yapımında çalıştı. Yöneticilerin umurunda bile değil burası. Cami 50 senelik bir eser. Bunun tamir olacak yerleri edilir açılır devam eder.  Yöneticiler, Üniversite burayı ciddiye almıyor. Böyle yıllarca duracak gibi gözüküyor” açıklamalarında bulundu.

AHMET DİNÇ

“Başkan Erdoğan Çinili Cami’ye el at”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!