Başkanlığı bırakacak

Ahmet Atam, baro başkanlığını bırakacak. Ahmet Atam, “Ekim 2022 tarihinde yapılması planlanan Seçimli Genel Kurulu’nda diğer meslektaşlarımın da önünü açmak düşüncesiyle aday olmama kararı aldım” dedi.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kütahya Baro Başkanı Ahmet Atam’ın görevi bırakmaya yönelik yaptığı açıklama şu şekilde; “Büyük bir aile olarak gördüğüm Kütahya Barosuna 2014 yılından bu yana başkan olmanın onurlu sorumluluğunu her zaman omuzlarımda hissederek, mesleğimize ve meslektaşlarımıza hizmet etmenin gururunu ve mutluluğunu halen yaşıyorum.  Bana güvenen, desteğini hiçbir zaman esirgemeyen ve bu onuru yaşatan tüm meslektaşlarıma, görevde olduğum bu sekiz yıla yakın zamanda baromuza aidiyet duygusu hissederek, emek veren yönetim ve diğer kurullardaki yol arkadaşlarıma ve bu hissiyatı yaşayan tüm meslektaşlarıma kalben teşekkür ediyorum. 33 yıllık meslek hayatımın 25 senesini, üyesi olmaktan şeref duyduğum baromuza hizmet etme gayreti içinde oldum. Bu süre zarfında meslektaşlarımdan aldığım yetkiyi, söz verdiğim gibi hukuk devleti mücadelesinde ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesinde layıkıyla ve en etkin şekliyle hayata geçirmek için çaba sarf ederek, Başkanlığım döneminde de hep bu bilinçle çalıştım. Ben ve yol arkadaşlarım, hep mesleğimizin gerekleri, meslektaşlarımızın istek ve beklentileri doğrultusunda hizmet etmenin gayreti içinde olduk.

“KÜTAHYA BAROSU, ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARINA BAĞLI BİLİNCİYLE HAREKET ETTİ”

93 yıllık tarihi ile ülkemizin en köklü barolarından biri olan Kütahya Barosu, her zaman Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olma gereğinin bilinciyle hareket etmiş ve bu bilinçle büyümeye devam etmektedir. Bu nedenle, Kütahya Barosu Başkanı olmanın onurlu sorumluluğunu her zaman omuzlarımda hissederek, meslektaşlarımdan aldığım yetkiyi, söz verdiğim gibi hukuk devleti mücadelesinde ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesinde layıkıyla ve en etkin şekliyle hayata geçirmek için çaba sarf ettim.  Bu süre zarfında mesleğimizin ve meslektaşlarımızın saygınlığı, sosyal ve ekonomik standartları, mesleğimizle ilgili sorunların çözüme kavuşturulması, eğitimleri, kültürel faaliyetleri ve ülke çapında her platformda temsilleri için ben ve ekibim tüm gücümüzle çalıştık. 2014 yılında, Kütahya Barosu Başkanlığına seçildiğimde; şeffaf ve katılımcı bir zihniyet ile ‘gelin baroyu birlikte yönetelim’ dedim. Her zaman söylediğim gibi, büyük bir aile olarak gördüğüm Kütahya Barosunda aile bireylerinin hepsi söz sahibi olsun istedim.  Tüm meslektaşlarımızın yönetim ve benzeri kurullarda görev alması yasal olarak mümkün olamayacağına göre; meslektaşlarımızın baro yönetime katılımı ve söz sahibi olabilmeleri ancak, yeni kurulacak komisyonlar ile mümkün olabilecekti. Bu nedenle, Baro Başkanı seçilmemin hemen akabinde, mevcut Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ile Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonunun o güne deyin olmayan yönergelerinin hazırlanması ve CMK Komisyonu, Adli Yardım Komisyonu, Hayvan Hakları Komisyonu, Basın, Yayın ve Enformasyon Komisyonu, İnsan Hakları Komisyonu, ve Avukat Hakları Komisyonu olmak üzere, ilgili Komisyonların kurulumu ile işe başladım. Buralarda görev alan Meslektaşlarımız komisyonlar vasıtasıyla Baromuzun yönetimine iştirak ettiler, katılımcı bir yönetimi hayata geçirdik ve çokta başarılı olundu.

“KÜTAHYA BAROSU HER PLATFORMDA TEMSİL EDİLDİ”

Bu dönemde birçok ilke imza atıldı. Örneğin, Türk Halk Müziği Koromuzu hayata geçirdik. Kütahya Barosunun dışa açılan en büyük pencerelerinden biri olarak, baromuzdan övgüyle bahsedilmesine vesile oldu. Baro mevcudumuzun üçte birinden fazla bir sayıda olan, fakat kıdem itibariyle yönetim vb. kurullarda görev alamayan Genç Meslektaşlarımızın ve stajyerlerimizin sorunlarını daha yakından bilmek ve çözüm sağlamak düşüncesi, ilk dönemimde, hiç vakit kaybetmeden Genç Avukatlar Meclisinin kuruluşunu gerçekleştirdik. Aynı dönem içinde, mesleğimizin geleceği olarak gördüğümüz, stajyerlerimiz için o güne deyin olmayan, staj eğitim merkezimizi kurduk ve hayata geçirdik. Gerek ilimizden ve gerekse şehir dışından gelen eğitimcilerimiz ile her staj döneminde kendilerine 4 ay süren bir eğitim programı hazırladık ki; mesleğe daha yetkin bir şekilde başlasınlar. Sekiz yıla yakın bu zaman diliminde; yoğun ve istekli gayretimiz sonunda Kütahya Barosu, sadece adı olan bir meslek kuruluşu olmaktan çıkmış,  kurumsal kimliğiyle kendisinden devamlı pozitif olarak bahsettiren etkin bir meslek kuruluşu olmuştur. Baromuz her platformda gereği gibi temsil edilmiş, özellikle biz hukukçuları ve toplumu yakından ilgilendiren her konuda üzerine düşeni yapmış ve sessiz kalmamıştır.

“KÜTAHYA BAROSUNU SİYATET VE CEMAATLERDEN UZAK TUTTUM”

Görevde olduğum süre boyunca hep mesleğimizin gerekleri, meslektaşlarımızın istek ve beklentileri doğrultusunda hizmet etmenin çabası içinde oldum. 15 Temmuz darbe girişimi, birden çok genel ve yerel seçim, referandum, parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiş, çoklu baro vb. şekilde gündemin oldukça yoğun ve değişken olduğu  bu 8 yıla yakın zorlu  dönemde, açıkça belirtmek isterim ki; her türlü kimliğim ve aidiyetlerimi bir yana bırakarak sadece hukukçu ve avukat kimliğim ile, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşunun başkanı olduğumu unutmadan, tarafsızlığımı ve bağımsızlığımı koruyarak, İlk seçildiğimde de ifade ettiğim üzere, Kütahya Barosunu siyasetten uzak tutarak, hiçbir cemaat veya grubun arka bahçesi haline getirmeden, meslektaşlarımızın mutlu veya hüzünlü günlerinde yanlarında olmak,   mesleki ve şahsi problemlerine çözüm üretme gayreti içinde olarak, hukukçu kimliğim ve mesleğimin bana yüklediği sorumlulukları unutmadan, demokratik hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü için çaba sarf ederek, ideallerimizi hayata geçirmek için, tarafsız ve bağımsız bir kimlikle  hareket ettim.  Hiçbir siyasi veya ekonomik menfaatin insan yaşamından daha değerli olmadığının farkındalığıyla, merkezinde insanın olup, değer gördüğü bir anlayışı her yer ve her konuda hüküm sürdürmek çaba sarf ettim. Baro Başkanlığım süresince, Hata yapmamaya gayret gösterdim, kul hakkından çok çekindim, bu dünyanın ve bu makamların geçici olduğunu unutmadan görevimi ifa ettim. Nihayetinde, Ekim 2022 tarihinde yapılması planlanan Seçimli Genel Kurulumuzda, üzerime düşenleri bu güne deyin yaptığım düşüncesi ile ve bu görevin bir meslek olmadığı, bir bayrak yarışı olduğu, hizmet etmek için heyecan duyan diğer meslektaşlarımın da önünü açmak düşüncesiyle aday olmama kararı aldım. İnanıyorum ki, yeni dönemlerde seçilecek başkan ve kurullardaki meslektaşlarımız Kütahya Barosunu çok daha güzel yerlere taşıyacaklar ve sahip olduğu kazanımları daha darenklendirip taçlandıracaklardır”.

HABER MERKEZİ

 

Başkanlığı bırakacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!