Beyaz saç tarih oluyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanları, yaşlanmanın en önemli belirtilerinden biri olan saç beyazlamasını önlemenin veya tersine çevirmenin yolunu bulmaya bir adım daha yaklaştılar.

Son yapılan bir araştırma, yaşlanmanın en önemli belirtilerinden biri olan saç beyazlamasını tersine çevirmenin veya önlemenin mümkün olabileceğini gösteren sonuçlar ortaya koydu.

Bir grup araştırmacı, New York Üniversitesi Grossman Tıp Okulu’nda yaptıkları çalışmada, farelerdeki yaşlanmanın bir belirtisi olan beyaz tüyler üzerinde inceleme yaparken, kıl köklerindeki gelişim bölümleri arasında hareket edebilen, birçok farklı hücre tipine dönüşebilen kök hücreler keşfettiler.

Baş araştırmacı Qi Sun, “Çalışmamız, melanosit kök hücrelerinin saçı renklendirmek için nasıl çalıştığına dair temel anlayışımıza katkıda bulunuyor.” açıklamasını yaptı.

Saçlarda yaşlandıkça meydana gelen dökülme ve tekrar uzama döngüsünün nedeni, bu kök sayısının artması ve sıkışmasıdır. Bu durum saç köklerinin protein almasına engel olur ve pigment hücrelerine dönüşmelerini engeller. Ancak gençlikte, bu hücrelerin kıl kökü bölmeleri arasında hareket ettiği ve farklı seviyelerde proteinlere maruz kaldığı ifade ediliyor.

(BETÜL YENİLMEZ)

Beyaz saç tarih oluyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!