CHP ’den israf itirazı

CHP  Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, Kütahya Belediyesi’ni topa tuttu.  İsrafa itiraz eden Şahbaz, “Kütahya Belediyesi’nin vergilerimizi bu şekilde israf etmesini Kütahyalı hemşerilerimizin vicdanına bırakıyor ve buna itiraz ediyoruz” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, Kütahya Belediyesi’ni n son zamanda yaptığı harcamaları ve çalışmalarını değerlendirdi.  Zeliha Aksaz Şahbaz’ın sert açıklamaları şu şekilde; “Kütahya Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinde çalışan Ali Candan isimli emekçi kardeşimiz Millet Bahçesi kanalizasyon çalışması yaparken hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden Ali Candan kardeşimize Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabırlar diliyoruz. Yaralanan emekçi kardeşimize de acil şifalar diliyoruz.

“KAZA SÜSÜ VERİLMEYE ÇALIŞILSADA BU BİR CİNAYET”

Havanın aşırı yağışlı, toprağın çok akışkan olduğu ve Meteorolojinin sağanak yağışlar olacağını belirttiği bir dönemde, yeterli iş güvenliği önlemleri alınmadan yapılan çalışma esnasında toprak kayması sonucu gerçekleşen olay kaza süsü verilmeye çalışılsa da aslında bir iş cinayetidir. Belediye işçilerinin hiçbir koruyucu güvenlik önlemi alınmadan çalıştırıldıklarına tanık oluyoruz. Ali Candan kardeşimiz de acil bir hizmet olmamasına rağmen, çok riskli bir dönemde iş güvenliği önlemi alınmadan gerçekleştirilen bu çalışmanın kurbanı olmuştur. Hayatını kaybeden kardeşimizin yaptığı “Her fani bir gün ölümü tadacaktır” paylaşımı ile olağanlaştırılmaya çalışılan bu iş cinayetinin sorumlularının hesap vermesini ve gerekli cezai müeyyidelerin uygulanmasını istiyoruz.

“MEYDANDA YETERLİ GÜVENLİK ÖNLEMİ YOK”

Benzer şekilde Kütahya Kent Meydanı projesi ile Zafer Meydanı tarlaya şantiyeye çevrilmiştir. Bilgilendirme yapılmadan esnafımızın dükkanın önü kazılmaktadır Kent Meydanı projesinde yeterli güvenlik önlemi alınmadığı ve halkımızın çukurlar, elektrik kabloları ve iş makinaları arasından geçmek zorunda kaldığı görülmektedir. Bu haliyle çalışma ciddi güvenlik tehdidi oluşturmaktadır. Yetkilileri bu proje kapsamında olası bir iş kazasının önüne geçmek için önlem almaya, halkımız ve esnafımızın güvenli ulaşımını sağlamayacak koşullar yaratmaya davet ediyoruz.

“SAĞLAM DİREKLERİ DEĞİŞTİRDİLER”

Atatürk Bulvarı’nda refüjlerde bordür taşlarının değiştirilerek taşların arasına led ışıklarının yerleştirilmiş ve halen işlevsel olan ışıklandırma elektrik direklerini kaldırılarak yerine diğer illerde görülen basmakalıp elektrik direkleri konulmuştur. Yaşadığımız ekonomik yıkım döneminde halkımızın cebinde otobüs parası yokken ve belediye hizmetlerine ard arda zam yapılırken, belediye kaynakları işlevi devam eden elektrik direklerinin “şehrimize çok yakıştı denilen” süslü direklerle değiştirilmesi için harcanmıştır. Kütahya kamuoyundan kaçırılarak yapılan bu uygulamanın bedeli Kütahyalı hemşehirlerimize 6 milyon 405 bin 830 TL olmuştur. Atatürk Bulvarı Dekoratif Aydınlatma, Bordür Yenileme ve Işıklı Derz Yapım İşi olarak Kütahya Belediyesi Fen İşleri tarafından açılan ihaleye tek geçerli teklifi veren Hakkari Yüksekova adresine kayıtlı Fi Yapı Sanve Tic Ltd Şirketine verilmiştir.

“BELEDİYE MECLİSİNDE GÖRÜŞÜLMEDEN OLDUBİTTİYE GETİRİLDİ”

Kütahya Kent Meydan projesi, Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya Valiliği ve Kütahya Belediyesi ortak projesi olarak hazırlandı denilmiş, iptal edilen taslak projeden sonra, “tüm siyasi partiler ve ilgili birimler hemfikir olduktan sonra İller Bankası tarafından proje çizildi dosyalar hazırlandı” denilerek, Belediye Meclisinde görüşülmeden oldu bittiye getirilerek uygulamaya konulmuştur. Sadece peyzaj ve meydan düzenlemesi için ihaleye çıkılmıştır.  Kent Meydanı Yapım İşi 38 milyon 304 bin 964,-TL yaklaşık maliyetin 4 milyon TL üzerinde 42 milyon TL’ tutarında tek geçerli teklifi veren İpekyolu/Van adresine Kayıtlı Artos A.Ş. firmasına ihale edilmiştir. Ekonomik buhran döneminde Belediye Meclisinde görüşülmeden ve yeterli katılımcıların olmadığı ihalelerle yapılan bu harcamaları Kütahyalı hemşehrilerimizin vicdanına bırakıyoruz.

“HİZMET ADI ALTINDA İNŞAAT VE RANTİYE”

Bir önceki Belediye Meclisi Toplantısında yasaya ve yönetmeliğe aykırı bir şekilde periyodik muayene adı altında değiştirilen su sayaçları bedelinin tüketiciden aboneden tahsil edilmesi işlemine son verildiği belirtilmesine rağmen mekanik su sayaçları tüketicinin bilgisi olmadan değiştirilmekte ve fatura bedeline yansıtılmaktadır.Tüketiciler bununla ilgili itirazda gittiklerinde sehven, hata yapılarak yazıldığı belirtilmektedir . Kütahya Belediyesi halkımızdan su sayaç bedellerini tahsil etmeye devam etmektedir. Kütahyalı hemşerilerimizi su faturalarını kontrol etmeye ve tahsil edilen su sayacı bedelinin iadesi için başvurmaya, Kütahya Belediyesini de Yasa ve yönetmeliklere aykırı şekilde tahsil edilen su sayacı bedellerini abonelere iade etmeye çağırıyoruz. Bunun yanında istihdamı artırıcı, göçü önleyici yatırım ve projelerin ihmal edildiği görülmektedir. Hizmet adı altında inşaat ve rantiye projeleri hayata geçirilmektedir. Halkımızın büyük yaşam sıkıntısı yaşadığı ve zorluklarla karşılaştığı, en temel gıda ihtiyaçlarını, şehir içi ulaşım bedellerini karşılayamadığı bir dönemde Kütahya Belediyesinin kaynaklarımızı, halkımızın cebinden çıkan vergilerimizi bu şekilde israf etmesini Kütahyalı hemşerilerimizin ve kamuoyunun vicdanına bırakıyor ve buna itiraz ediyoruz”.

HABER MERKEZİ

CHP ’den israf itirazı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!