Çiftçi sıvı gübreye yöneldi

Artan girdi maliyetlerine alternatifler üretmeye çalışan çiftçiler daha ucuz olduğu için sıvı gübreye yöneldi. Zamların çiftçinin hesaplarını altüst ettiğini anlatan Mehmet Başol, haftalık değişen fiyatlar yüzünden girdi maliyetlerini hesaplayamadığını bildirdi.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’nin Şenlik Köyü’nde çiftçilik yaparak geçimine sürdüren Mehmet Başol, artan gübre maliyetleri karşısında sıvı gübreye yöneldiğini anlattı. Çiftçilerin körü körüne üretim yaptığını ifade eden Mehmet Başol, “Yulaflara ek ilave olarak sulu gübre atacağız. Üre, dap gübre fiyatları çok yüksek, onu alamadığımızdan dolayı sulu gübre aldık. 5 litresi 250 TL. Aynı işlevi yapması mümkün değil. Bu kendimizi avutmaktan başka bir şey değil. Verimler düşecek. Yağışlarda düşük. Bu şekilde yağış düşük olmaya devam ederse 1 ay daha yağmazsa mahsullerden hiçbir şey alamayız. Mazot 24 TL’ye dayandı. Çiftçinin mazot ve gübre girdi fiyatları çok yüksek. Bu şekilde tarım yapmak çok güç. Girdi fiyatlarını bile hesaplayamıyoruz. Hesaplamak için sabit bir fiyatın olması gerekiyor. Haftalık fiyat değiştiğinden dolayı yaptığımız hesap haftaya değerini kaybediyor” diye konuştu.

AHMET DİNÇ

Çiftçi sıvı gübreye yöneldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!