Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 hükümlüyü affetti!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmî Gazete ’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre çeşitli suçlardan hüküm giymiş 4 kişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından affedilerek tutukluluk hallerine son verildi.

Karara göre affedilen hükümlüler şu şekilde:

28 Şubat davasından hüküm giymiş Korgeneral Çetin Saner

28 Şubat davası sürecinde tutuklanan ve ardından 2013 yılında tahliye edilen Korgeneral Çetin Saner, 13 Nisan 2018’de müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 9 Temmuz 2021’de ise Yargıtay tarafından müebbet hapis cezası onaylandı.

28 Şubat sürecinde Korgeneral Çetin Saner, o dönem valileri bilgilendirme için Genelkurmay Başkanlığına çağırmıştı.

Dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener ise bilgilendirmeye katılacak valileri “açığa alırız” demesi üzerine Çetin Saner, Akşener’e yanıt vererek “Söyleyin o hanıma. İleri geri konuşmasın, geldiğimizde İçişleri Bakanlığı önüne koyduğumuz bir yağlı kazığa kendisini oturturuz.” ifadelerini kullanmıştı.

Aradan yıllar geçtikten sonra bu sözlerinden dolayı “ayıp etmişim, yakışmamış” diyerek Akşener’den özür diledi.

Hizbullahçı Mehmet Emin Alpsoy

90’lı yıllarda birçok eylemde bulunan Hizbullah terör örgütü üyelerinden Mehmet Emin Alpsoy 71 yaşında kocama durumundan hakkında af kararı çıkarılanlar arasında yer alıyor.

Mehmet Emin Alpsoy ve oğlu Şeyhmus Alpsoy, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak anayasal düzeni yıkarak yerine İran modeli şeri esaslara dayalı bir Kürdistan devleti kurmak amacıyla vahim nitelikli eylemlerde bulunmak suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Şeyhmus Alpsoy Hizbullah’ın askeri kanadında sorgucu olarak görev yapmıştı. Etimesgut’ta bir evin bodrumunda işkence ile sorgulanıp domuz bağıyla boğularak öldürülen 3 kişinin cesetleri bulunmuştu. Cesetler, polisin uzun süren kazısı sonucunda bodrumun beton kaplaması altından çıkarılmıştı.

Diğer iki suçlu ise sakatlık durumundan affedildi

Sakatlık durumundan ötürü affedilen diğer iki hükümlü ise kasten adam öldürme suçundan tutuklu bulunan Nihat İliman ve uyuşturucu ticareti suçundan tutuklu bulunan Sedat Çelik kararname ile affedildi.

(FATİH ÇİMEN)

Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 hükümlüyü affetti!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!