DAHA AZ MALİYET, DAHAF FAZLA ÜRÜN

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İGSAŞ’ın Kütahya Şeker ile hayata geçirdiği “Toprağın İzinde Şekerin Hikayesi” projesinde hasat yapıldı. Doğru gübreleme yapıldığında verimin arttığını ve maliyetlerin düştüğünü gösteren proje, bölgedeki şeker pancarı üreticisinin daha az maliyetle daha fazla ürün elde etmesini sağlayacak.

Kurulduğu günden bu yana Türk tarımının gelişmesi için faaliyet gösteren İGSAŞ, Kütahya Şeker ile hayata geçirdiği  “Toprağın İzinde Şekerin Hikayesi”  projesi ile farkındalık çalışmalarına devam ediyor. Bilimsel yöntemlerle tarım yapıldığında maliyetlerin azaltılıp verimin artığını göstermeyi amaçlayan projede ilk hasat 10 Ekim tarihinde Kütahya’da yapıldı. Hasat töreninde bir konuşma yapan İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Aynı büyüklükte bir araziyi doğru zamanda,doğru sulama ve doğru gübreleme yöntemiyle ekince birim başına maliyet düşüyor ve karlılık artıyor. Amacımız çiftçilerimizin de doğru yöntemleri kullanarak maliyetlerini düşürmelerini sağlamak” dedi.

Hasat törenine Altıntaş Kaymakamı Hüseyin Bozoğlan, Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, Altıntaş İlçe Tarım Müdürü Yusuf Başan, Kütahya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ahmet Genç, İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, Kütahya Şeker Fabrikası Ziraat Müdürü Hakan Demirkan, Yapılcan Köy Muhtarı Aziz Yılmaz ile diğer davetliler katıldı.

Törende bir konuşma yapan İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal da öncelikle bu projenin ortağı olan Kütahya Şeker yöneticileri ve Yapılcan Köy Muhtarı Aziz Yılmaz’a teşekkür etti. İGSAŞ’ın ülke tarımının ihtiyaç duyduğu gübreleri üretmenin yanı sıra imza attığı sosyal sorumluluk projeleriyle  çiftçileri bilinçlendirdiğini belirten Ünal, Kütahya Şeker ile yapılan “Toprağın İzinde Şekerin Hikayesi”projesinin özellikle şeker pancarı çiftçisi için çok büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

“HEDEFİMİZ TOPRAĞIN VE BİTKİNİN İHTİYACI KADAR GÜBRE KULLANILMASINI SAĞLAMAK”

Proje hakkında da bilgi veren Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk etapta toplam 20 dekarlık bir alanı seçtik. Bu arazinin 10 dekarını İGSAŞ olarak biz, 10 dekarını ise çiftçimiz işledi. Sorumluluğunu üstlendiğimiz tarlada önce toprak analizi yaparak toprağın ve bitkinin ihtiyacını belirledik. Sonuçlara göre de doğru gübreleme yaptık. Burada hedefimiz birim alandan daha fazla ürün elde etmek. Bir diğer amacımız ise toprağın ve bitkinin ihtiyacı olduğu kadar gübre verilmesini sağlayarak maliyeti minimum seviyede tutmak. İGSAŞ olarak en önemli misyonumuz doğru yöntemlerle tarım yapılmasına aracılık etmek. Daha çok gübre satmaktan ziyade toprağın ve bitkinin neye ihtiyacının olduğunun saptanmasını ve doğru gübreleme yapılmasını hedefliyoruz. Şeker pancarı ile başlayan bilinçlendirme çalışmalarımızı ülkenin başka yerlerinde farklı tarım ürünleriyle sürdüreceğiz. Bunun yanında,  ilkini Trakya’da yaptığımız Çiftçi bilgilendirme toplantılarımızla da danışman hocalarımızla Türkiye’nin farklı illerinde çiftçilerimizle bir araya gelmeye devam edeceğiz.” dedi.

İGSAŞ, bugüne kadar Türkiye çapında 50 bin dekarlık alanda ücretsiz olarak toprak analizi yaptı. Farklı bölge ve farklı ürünler için yapılan analizler sonucunda çiftçilere doğru gübre kullanımı konusunda bilgi verilerek verimlilikleri artırıldı.  Bunun yanında,Yıldızlar Yatırım Holding’in iştiraklerinden YLDZ Laboratuvar, toprak-sulama suyu-gübre ve bitki yaprak analizlerinde toplamda 116 parametrede analiz gerçekleştiriyor.

“ŞEKER PANCARININ BAŞKENTİ”

Altıntaş’ın tarımın ve şeker pancarının başkenti olduğunu söyleyen Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke “Altıntaş Kütahya’nın tahıl ambarı. Aynı zamanda Altıntaş Kütahya Şeker Fabrikası’nın da yüzde altmış kapasitesini temin eden bir ilçemiz. Altıntaş’ı tarımın, pancarın başkenti diyebiliriz. Dolayısıyla ilçemizde bulunan Beşkarış barajı birinci ve ikinci etabı tamamen bitti. Yapılan çalışmalar sonucunda 60 bin dekar sulanabilir araziyi suluyoruz. Bunu da belediyemiz vasıtasıyla yapıyoruz. Beş karış barajı üçüncü etabı da devam ediyor. İnşallah bu senenin sonunda üçüncü etapta hizmete girecek ve dolayısıyla Altıntaş’ta 100 dekar sulanır hale gelmiş olacak. Işte suyun ve Beşkarış Barajı’nın dolayısıyla nimetlerini bugün görüyoruz. Ben hasadın çiftçimize hayırlı, bereketli olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

“EKİLEN ARAZİYİ ARTIRMAYI PLANLIYORUZ”

Kütahya ve İlçe tarımına büyük katkılarının olacağı düşünülen hasat programında konuşan Altıntaş Kaymakamı Hüseyin Bozoğlan “Altıntaş’ımız Kütahya’mızın tarım alanında en ünlü en öndeki ilçelerinden biridir. Tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 50’si ekilmektedir. Tahıl alanında olduğu gibi şeker pancarında da olduğu gibi yine birinci sıradadır. Bugün burada çiftçilerimizle beraber hasadımızı yaptık. Ben çiftçilerimize hayırlı, bereketli kazançlar diliyorum. İnşallah ilerleyen vakitlerde bir çalışma yapmak bu ekilen araziyi arttırmayı planlıyoruz.” dedi.

“KALİTE DEMEK ŞEKER DEMEK”

320 bin tonluk üretim ile ülke ekonomisine 600 milyon lira katkı sağlanacağını belirten Kütahya Şeker Fabrikası Ziraat Müdürü Hakan Demirkan “Özelleştikten sonra çok hızlı bir değişim sürecine girdi. Yeni teknolojiler, yeni gübreleme metotları, yeni alım metotları biraz önce burada gördünüz. Bunların hepsi şu anda dünya üzerinde en son teknoloji neyse biz yöremizde üreticimize bunu kazandırmayı amaçlıyoruz. Gübreleme partnerimiz bu konuda biz sözleşmeli üretim yapıyoruz. Bu yıl 300 bin ton rekolte bekliyoruz. Gübre tedarikçimizi iki bin yirmi iki üretim sezonunda İGSAŞ olarak seçtik. Teknik toplantılar esnasında yaptığımız. Artık klasik gübrelemenin yanında optimum gübrelemeyle, maksimum verime ulaşabileceğimiz, fazla gübre, fazla verimden ziyade olması gereken gübreyle hem kaliteden de taviz vermekte vermeden üretim yapıyoruz. Şeker pancarında kalite bizim için çok önemli. Kalite demek şeker demek. Zararlı azotun hiç olmadığı bir yapı demek. Bunu hayatiyete geçirebilmek için bir deneme kuruldu. Sağ olsun yapılacaklar için muhtarımız da tarlasını tahsis etti bize. Burada bir deneme yaptık ve çeşit faktörü, toprak faktörü, çiftçi faktörü, iklim faktörü ve en sonunda da bunlardan bağımsız olarak gübrenin ne anlam ifade ettiğini fabrikaya buradan yüklenen araçlar bazında kalitelerini tek tek laboratuvarda test ederek. Bu çalışmayı nihai sonucuna erdireceğiz. Yöremizde 320 bin ton bu yöre için, Kütahya için çok büyük bir rakam. Bunun rakamsal karşılığı yaklaşık 500-600 milyon liradır. Direkt tavana giren bir rakamdır bu. Biz artık granül gübreler, uzun salınımlı gübreler, toprakta devamlı bitkin ihtiyaç duyduğu besin maddesine ulaşabildiği gübreler ve yarayışlı, alabildiği besin maddelerinin hep maksimum olduğu gübrelere geçmek istiyoruz. Bu bir çalışmaydı. Bu çalışmanın sonucu teknik olarak değerlendirilecek. Ondan sonra yavaş yavaş sahamıza şey yapacağız. Projeyi biraz daha büyütüp pilot bölgeden. Yaymaya çalışacağız. 2022 üretim yılında Türkiye’deki tüm fabrikalardan yaklaşık iki puan üste şeker oranıyla girerek pancarımızın da üretimimizin de kalitesini bir nebze olsun göstermiş olduk.” İfadelerini kullandı. HÜSEYİN CAN AKSU

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DAHA AZ MALİYET, DAHAF FAZLA ÜRÜN

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin