DİŞ BEYAZLATMA UYGULAMASI

Özel Kütahya Uzman Diş Polikliniği’nde görev yapan Dr. Dt. Gökhan Saygılı, Kozmetik diş hekimliğinin vazgeçilmez uygulamalarından biri olan diş beyazlatma işlemi hakkında açıklamalarda bulundu. Her hastanın kendine göre bir diş tonu olduğunu dile getiren Saygılı beyazlatma işleminin yapılabileceği ve yapılamayacağı dişleri de açıklamasında belirtti.

DİŞ BEYAZLATMA UYGULAMASI
DİŞ BEYAZLATMA UYGULAMASI
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Özel Kütahya Uzman Diş Polikliniği’nde görev yapan Dr. Dt. Gökhan Saygılı, Kozmetik diş hekimliğinin vazgeçilmez uygulamalarından biri olan diş beyazlatma işlemi hakkında açıklamalarda bulundu. Her hastanın kendine göre bir diş tonu olduğunu dile getiren Saygılı beyazlatma işleminin yapılabileceği ve yapılamayacağı dişleri de açıklamasında belirtti.

1987 yılında Kırıkkale’de doğan Diş Tabibi Gökhan Saygılı. İlköğretim ve lise eğitimini Kırıkkale’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 5 yılllık eğitiminin ardından bir süre kendi muayenehanesinde çalıştı. Askerliğini Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığında yaptı ve daha sonra Endodonti alanında doktoraya başladı. 2015 yılında Ege Üniversitesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ortak doktora programından ‘Endodontide Farklı İrigasyon Aktivasyon Protokollerinin Postoperatif Ağrı Üzerine Etkisi’ isimli doktora tezini bitirdi. 2016-2020 yılları arasında Afyonkarahisar Ballıpınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde, 2021 yılında Kütahya Dumlupınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde çalıştı. 2022 yılında Özel Kütahya Uzman Diş Ağız ve Diş Polikliniğini kurdu.

“HER HASTANIN KENDİNE HAS BİR DİŞ TONU VARDIR”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Dt. Saygılı, “Kozmetik diş hekimliğinin vazgeçilmez uygulamalarından birisi olan diş beyazlatma işlemi, dişlerin mevcut renklerinin kimyasal olarak açılmasıdır. Kromofor olarak adlandırılan renk oluşturucu maddeler dişlerdeki renk tonunu belirler. Renk tonunu belirleyen bu pigmentler kişi, yaş, cinsiyet ve genetik gibi birçok faktöre bağlı olduğundan her hastanın kendine has bir diş tonu vardır. Diş tonundaki sarımtırak görüntü çoğaldığında dişler estetikten yoksun görünürler. Dişlerdeki bu istenmeyen renk alaşımından arındırmak için özel kimyasal karışımlar ve bunları aktive eden ışık sistemleri geliştirilmiştir. Günümüzde diş beyazlatmasında en çok kullanılan kimyasal ajan 35 Hidrojen Peroksit (HP)tir. HP farklı dalga boylarındaki ışık sistemleri ile aktive edilerek (ofis tipi) veya hekimler tarafından özel plaklar hazırlanarak (ev tipi) dişlerde renk veren pigmentlerle etkileşime girer ve dişler ağartılır.”ifadelerini kullandı.

BEYAZLATMA UYGULAMASI YAPILABİLECEK DİŞLER

Diş beyazlatma uygulamasının teknik hassasiyeti oldukça yüksek bir işlem olduğunu dile getiren Gökhan Saygılı, “Beyazlatma sürecinin başarılı olması uygun diş ve uygun ekipman ile mümkündür. Avrupa Estetik Diş Hekimliği Birliği (European Society of Cosmetic Dentistry) aşağıda belirtilmiş dişlere beyazlatma uygulaması uygun görmüştür.

-Gelişimsel ya da sonradan oluşan lekeler

-Mine ve dentindeki lekeler

-San-kahverengi lekeler

-Yaşlanmaya bağlı sararmış gülüş

-Beyaz ya da kahverengi florozis

-Hafif ve orta dereceli tetrasiklin (antibiyotik) renklenmeleri.

BEYAZLATMA UYGULAMASI UYGUN GÖRÜLMEYEN DİŞLER

“Diş beyazlatması dişteki istenmeyen renklerin uzaklaştırılması ile yapılan bir işlemdir. Tabi bu durumda dişlerin içerisinde bulunan bazı elementler diş ortamından uzaklaşması anlamına gelir. Bu yüzden diş beyazlatılması için dişin fiziksel olarak sağlıklı olması gerekir. Çürük, aşınmış ve bakımsız dişlere beyazlatma işlemi uygun görülmemektedir. Çünkü bu dişlerde yeteri kadar inorganik madde kaybı vardır ve daha fazla inorganik madde yıkım yapılması istenmez Bu yüzden aşağıda belirtilen dişlere diş beyazlatılması uygun görülmemektedir. (European Society of Cosmetic Dentistry):

-Diş gelişimi tamamlanmamış genç dişlerde,

-Ağız hijyeni kötü olan hastalarda,

-Diş yüzeylerinde geniş restorasyonlara sahip dişlere (yetersiz mine miktar)

-Geniş çürük lezyonu sebebiyle büyük çoğunluğu harap olmuş dişlere (yetersiz mine miktar)

– Dişlerinde hassasiyet problemi olan kişilerde (öncelike hasssasiyet sorunları çözüldükten sonra beyazlatma tedavisi düşünülmelidir).

– Dişlerinde erozyon, abrazyon olan ya da dişeti çekilmesi bulunan kişilerde

-Beyazlatma tedavisinde kullanılan kitler her ne kadar dişlerle kimyasal etkileşime girse de bu tedavinin sağlıklı dişlere uygulamasında herhangi bir sakınca görmemektedir . Ancak bu kimyasal ajanların optimum doz aralığı çok dardır. Eksik kullanımı hastada istenilen estetik beklentiyi vermeyebilir, Fazla kullanımı ise dişte geçmeyen hassasiyetlere yol açabilir. Beyazlatma kitleri oldukça maliyetli olduğundan dolayı piyasada güvenlik sertifikalarını almamış birçok ürün bulunmaktadır. Hastalar bir sorunla karşılaşmamaları için diş beyazlatma tedavilerini araştırmalı ve güvendikleri hekimlerce işlemlerini yaptırmalıdır.”

DİŞ BEYAZLATMA UYGULAMASI DİŞ BEYAZLATMA UYGULAMASI

18 Kas 2022 - 10:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.