Diş etiniz kanıyorsa dokunmayın!

Dr. Dt. Gökhan Saygılı diş sağlığında doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgilendimede bulundu. Diş eti kanaması ve sancısı hakkında  Gökhan Saygılı, “Dişlerinizi fırçalarken diş etleriniz kanıyorsa, en iyisi dokunmamaktır ”dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özel Kütahya UzmanDiş Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Kurucu Mesul Müdürü Dr. Dt. Gökhan Saygılı’nın uyarıları şu şekilde; “Diş eti kanaması dişin çevresinde bir enfeksiyon kaynağı olduğunun işaretidir. Bu enfeksiyon  sadece dişin üzerindeki plak ise bu sorun düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile giderilebilir. Ancak uzun süre temizlenmeyen bölgelerde plak tabakası yiyecek, içecek ve tükrüksekresyonu ile birlikte kireçlenerek diştaşına dönüşür. Bu aşamada hasta kendi imkanları ile bu bakteri yuvasını uzaklaştıramaz. Diş taşlarının dişleri koruyacağını düşünmek de doğru bilinen yanlışlardan biridir. Diş taşlarının yapısı sünger gibidir ve içerisinde delikler bulunur. Bu delikler de bakteriler için uygun bir üreme alanıdır. Bu bakteriler temizlenmezse diş eti iltihaplanmasına ve çene kemiğinde erimeye neden olur. Diştaşları ancak dentalekipmanlar ile bir diş hekimi tarafından uzaklaştırılabilir. Daha ileriki problemlerde enfeksiyon diş yüzeylerini yumuşatarak dişin dış tarafında konaklar. Yumuşayan diş dokusunda enfeksiyon açısından zengin olduğu için dişeti ve altındaki kemik dokusu bölgeden uzaklaşmaya çalışır. Sonuç olarak hasta dişetlerinin çekildiğini gözlemler. Dişeti çekilmeleri ancak Dişeti Tedavisi (Periodontoloji) Uzmanı tarafından tedavi edilir ve dişlerin ağızda kalma süreleri uzatılır.

 

ÇÜRÜK OLUŞUMUNUN TEK NEDENİ ŞEKERDİR

Çürükler ilk olarak akla rafine şeker ve şekerleme ürünlerini getiriyor olabilir. Ancak, kraker ve cips gibi ürünlerin dişleriniz için daha da kötü olabileceğini unutmamalısınız. Genellikle karbonhidratlar da dişlere zarar verebilecek düzeyde şekere sahip olurlar ve diş yüzeyine yapışırlar.Buyüzden paketli ve rafine gıda ürünlerinin aşırı tüketimi de diş sağlığımız için önemli bir risk faktörüdür.

SÜT DİŞLERİNE DOLGU GEREKMEZ.

Süt dişlerinin düşmesi ve yerine yeni dişlerin gelmesi kaçınılmazdır. Ancak zaten düşecekler diye bu dişlere dolgu gerekmediği, direkt olarak çekilmelerinin bir sonucu olmayacağını düşünmek yanlıştır. Erken zamanda çekilen süt dişleri, alttan gelen daimi dişlerde çarpıklaşmaya neden olacaktır. Bu yüzden daimi dişlerin sağlıklı gelişimi ve ağızda diş düzenlenmesinin bozulmaması için süt dişlerinin sağlıklı olması oldukça önemlidir.

GEBELİKTE BEBEK DİŞLERİN KALSİYUMUNU ÇEKER VE DİŞLER DİŞLER DAHA KOLAY ÇÜRÜR.

Gebelik boyunca özellikle vücut hormon sistemi bir hayli değişmektedir. Hamilelik sürecinde bazı hormonlar (progesteron 7kat/ östrojen 130 kat/ prolaktin 19 kat) normalin daha üstünde salgılanırlar. Bu hormonların normalden yüksek salgılanması vücutta kıllanma, kabızlık ve bulantı gibi birçok yan etkilerin oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bu hormanlar( özellikle östrojen) tükrük akış hızını azaltır ve tükrük yoğunluğunu artırır.Tükrükteki bu azalış ve yoğunluk değişikleri dişlerin yıkanamamasına; bakteri plaklarının uzaklaştırılamamasına sebep olur. Sonuç olarak dişler daha kolay çürümeye başlar ve gebe kalan hastalar özellikle doğum sonrası dişlerini tedavi ettirmek zorunda kalabilir. Bu yüzden gebe hastalar hormon baskısı altındaki zamanda dişlerine normalden iki kat daha dikkat etmeli ve düzenli olarak diş hekimine muayene olmalıdır. Hamile kadınlarda en uygun tedavi dönemi üç ile altıncı ay arasındadır. Fakat gerekli ve acil durumlarda Kadın Doğum uzmanı ile görüş alışverişi yapılıp gebeliğin farklı zamanlarında da tedavi uygulanabilmektedir. Diş eti tedavisi ve diş taşı temizliklikleri ise hamileliğin her döneminde yapılabilir.

“20 YAŞ DİŞLERİ MUTLAKA ÇEKİLMELİDİR” 

20 yaş dişlerinin ağız içerisinde sığabileceği yeterince yer varsa ; diğer dişlerde çarpıklığa neden olmayacaksa ya da etrafındaki dişlere zarar vermeyecekse çene kemiğinin içinde kalmasına ya da çıkmasında bir sorun yoktur. Ancak bilinmelidir ki bu dişler çıktıkları taktirde konumları bakımından temizlenmeleri zordur. Temizlenmesi zor olan bu dişler iltihabik reaksiyon verirlerse çekilmelidirler.

 

DİŞ AĞRISINA ASPİRİN YA DA ALKOL İYİ GELİR

Diş ağrısında ağrının olduğu bölgeye aspirin ya da alkol koymak o bölgede yumuşak doku yanığı oluşmasına neden olacaktır ve bu da size ağrıyı unutturabilir. Ağrı yapmaya başlayan diş bunu bir anda yapmaz. Çürük önce oluşur sonra da uzun bir süre diş sinirine kadar ilerler. Bu yüzden 6 ayda bir kontrollerinizi gerçekleştirmelisiniz.

TÜM DİŞLERİMİ ÇEKTİRİP DİŞ YAPTIRMAK İSTİYORUM

Dişlerde biriken problemler zamanla hastanın  umutsuzluğa kapılmasına sebep olur. Özellikle iyi yapılmamış bir diş tedavisi sonucunda hasta dişlerinin kullanılmaz ve sıkıntılı olduğu hissine kapılır. Çünkü hasta her yemek yediğinde, sıcak/soğuk geldiğinde, nefes aldığında hatta durduk yere bile oluşan dişlerindeki rahatsızlık hastayı bezdirir. Böyle bir durumda hastanın dişlerini çektirip implant ya da protez düşünmesi doğaldır.

Vücudun hangi organı olursa olsun onun yerine bir protez yapmak ancak taklit etmek olur. Hasar görmüş bir parmağınızın onarılmasını tedavi edilmesini ve normal bir parmak kadar işlev görmese bile kendi parmağımızı mı kullanmak istersiniz yoksa o parmağın yerine protez bir parmak koyulmasını mı istersiniz? Modern dental tedavinin amacı eğer ki ağız içerisinde sizin estetik,konuşma ve beslenme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir diş yapınız varsa onları korumak ve onlarla birlikte eksik dişlerinizi tamamlamaktır. Diş hekimliğinde mümkün olduğunca diş dokusu ağızda bırakılmaya çalışılır. Unutulmamalıdır ki bir ağıza ne kadar çok işlem o kadar çok mekanik demektir. Ağızda mekanik ne kadar çok olursa ister istemez o kadar ağızda problem olma riski o kadar olur. Tabiki de bu maddeler haricinde yanlış bilinen birçok batıl inanç ve kötü alışkanlıklar vardır. Hastalar bir konuyu ya da sorununu sosyal medyada araştırmaya çalıştıklarında hekim olamayan kişilerden veya kötü reklamlardan etkilenebilmektedir. Bu sorunların üstesinden gelmenin ve sağlıkla ilgili kötü alışkanlıklardan kurtulmanın tek yolu düzenli diş hekimine muayene olmaktan geçer.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Diş etiniz kanıyorsa dokunmayın!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin