DPÜ TÜBİTAK’tan proje aldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. (DPÜ TTO) ilk kez bir TÜBİTAK-1601 BİGG projesini alarak uygulayıcı/paydaş kuruluş olmaya hak kazandı.

TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı’nın (BiGG) girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini nitelikli iş planlarına dönüştürerek 450 bin TL yatırım desteği ile şirketleşmelerine olanak sağladığını belirten DPÜ Teknokent Genel Müdürü Ekonomist Prof. Dr. Ersan Öz, başvuruların uygulayıcı ve paydaş kuruluşlar üzerinden gerçekleştiğini söyledi. Başvuruların toplanması ve iş fikirlerinin değerlendirilmesi, başarılı bir girişime dönüşmesi için iş planı hazırlama desteği uygulayıcı kuruluşlar tarafından sağlanıyor.-

Bilkent Cyberpark, MEF Üniversitesi, BilgeAdam ve Kütahya Dumlupınar TTO’nun iş birliğiyle açılan çağrı sonucu seçilen ve 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı’nın 1. aşama faaliyetlerini yürütecek uygulayıcı kuruluşlar arasında yer alan DPÜ TTO, başvurusu alınan projeleri bir komisyon oluşturarak değerlendiriyor. Komisyonun belirlediği projeler iş geliştirme planına dahil ediliyor ve eğitim ve mentorluk hizmeti verildikten sonra proje son halini alarak TÜBİTAK’a teslim ediliyor. TÜBİTAK 2. aşamada gelen projeleri değerlendiriyor ve uygun bulduğu projeleri uygulayıcı kuruluşlara bildiriyor. 3. aşamada proje sahiplerinden anonim şirket kurulması isteniyor ve tek seferde 450 bin TL’ye kadar yatırım destek ücreti hesaplarına yatırılıyor. BİGG fonu kurulacak şirkette yüzde 3 pay sahibi olacak.

Genel Müdür Ersan Öz, ”BiGG Marka, bugüne kadar 89 girişimcinin toplam 16.65 milyon TL hibe almasına destek olmuştur. Birçok girişimci adayının hayallerini gerçekleştirmesine destek olan BiGG Marka, teknoloji tabanlı iş fikri olan tüm girişimci adaylarını bekliyor. Programda temel girişimcilik eğitimleri, bire bir ve online iş geliştirme mentorlukları, sektör uzmanlarından dikey mentorluklar, yatırımcı görüşmeleri ve tasarım ile ön prototipleme destekleri bulunmaktadır. Tamamen girişimci ihtiyacına yönelik kurgulanan BiGG Marka ile iş fikrinizi nitelikli birer iş planına dönüştürebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Başvuru şartları

Programa başvuru yapmak için, başvuru tarihi itibarıyla herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programında kayıtlı olan öğrenciler veya herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programından mezun olan kişiler, belirtilen şartları sağladıkları takdirde başvuru yapabilecek.

Belirtilen şartlar

Başvuru yapabilmek için, daha önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi desteği veya TÜBİTAK 1512 programı 2. aşaması kapsamında herhangi bir destek almamış olmak gerekmektedir. Ayrıca, başvuru tarihi itibarıyla herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamak da şartlar arasındadır. Başvurular, “kutahyatto.com” adresindeki formu doldurularak gerçekleştirilebilecek.

(HABER MERKEZİ)

DPÜ TÜBİTAK’tan proje aldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!