“DÜNYA CİDDİ BİR GIDA KRİZİ İLE BOĞUŞUYOR”

Kütahya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu Sezon Açılış programı Kütahya Valisi Ali Çelik’in katılımıyla açıldı. Kütahya Valisi Ali Çelik burada yaptığı konuşmasında “Dünya ciddi bir gıda krizi ile boğuşuyor. Önümüzdeki yıllarda bunun artarak devam edeceğine ilişkin çok ciddi veriler var. Dünya Küresel Isınmayla beraber kuraklık meselesi ile de uğraşıyor. Bir taraftan artan nüfus baskısının gıda ürünlerinde oluşturduğu ciddi bir fiyatlama baskısı var” dedi.

“DÜNYA CİDDİ BİR GIDA KRİZİ İLE BOĞUŞUYOR”
“DÜNYA CİDDİ BİR GIDA KRİZİ İLE BOĞUŞUYOR”
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kütahya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu Sezon Açılış programı Kütahya Valisi Ali Çelik’in katılımıyla açıldı. Kütahya Valisi Ali Çelik burada yaptığı konuşmasında “Dünya ciddi bir gıda krizi ile boğuşuyor. Önümüzdeki yıllarda bunun artarak devam edeceğine ilişkin çok ciddi veriler var. Dünya Küresel Isınmayla beraber kuraklık meselesi ile de uğraşıyor. Bir taraftan artan nüfus baskısının gıda ürünlerinde oluşturduğu ciddi bir fiyatlama baskısı var” dedi.

Kütahya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu Sezon Açılış konuşmasını Kütahya Ticaret Borsası Başkanı Necati Gültekin yaptı. Gültekin konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “ Borsamız 1997 yılında kiralık bir ofiste kuruldu. 2018 yılında da modern hizmet binamıza kavuştuk. Bu esnada tabii ki çok ciddi krediler kullandık. Kredilerimiz inşallah bu yılsonu bitiyor. Hizmet binamızı yaparken de sosyal projelerimizi hiç ihmal etmedik. Bölcek köyünde bir okulumuz var. Aizanoi’deki dünya’nın ilk borsası ciddi mücadelelerimiz sonucunda Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın Dünya’nın ilk borsası olarak tescil edilip buranın tanıtımına da çok ciddi katkılar sağladık” dedi.

Kütahya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu Sezon Açılış programı KÜTBO Binasında İl Protokolünün kurdeleyi kesmesinin ardından açılışı gerçekleşti. Kütahya Valisi Ali Çelik açılışta yaptığı konuşmasında “İnşallah kesintisiz süreklilik sağlayacak şekilde bu alım süreci devam eder. Hepsi Kütahya’mızın, Kütahyalılarımızın, çiftçimizin daha iyi yarınlara koşması ve çocuklarımızın sürdürülebilir gıda konseptine sahip olmasıdır.” İfadelerine yer verdi.

Kütahya Valisi Ali Çelik açılışta yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi. Birazdan Ticaret Borsamızda alım sürecini bir dua ile bu süreci başlatacağız. Çok iptidai şartlardan çok daha modern bir tesise ve yönetim binasına Ticaret Borsası alanına kavuşmuş durumda Kütahya’mız ama temel eksikliklerinden biri başkanımızın da güzel ifade ettiği gibi temel görevi de çiftçi ile tüccarı buluşturup rekabet ortamını sağlaması asli görev unsurlarından bir tanesi inşallah bugün bu süreci ve ilk aşamalarından bir tanesini Ticaret Borsamızın değerli başkanının nezaretinde başlayacak. Bizim beklentimiz, temennimiz, duamız, gayretimiz, çabamız bu sürecin kesintisiz olarak devam edecek bir yapıya kavuşması Ticaret Borsasının tam da karşılığı bu, hem güven vermek hem de çiftçinin malının rekabetçi bir piyasa da değerlendirilmesine imkan sağlamak hem de şeffaflık prensibin de numuneler alınacak nem oranı içindeki yabancı alım miktarı, kalitesi, niteliği tespit edilecek ve bir ekspertiz oluşturularak o malın değeri fiyatından, adaletli fiyatından tüccarla buluşmasına vesile olacak. Bu süreci çok önemsiyoruz. Hem devletimiz adına hem milletimiz adına çok önemli bir süreç bu sürecin sürdürülebilirliği de çok önemli ben hem Ticaret Borsa’sının değerli başkanına, hem de tüccarlarımızdan, TMO’dan bu sürece katkılarının artarak devam etmesini önemle istirham ediyorum” dedi.

“DÜNYA CİDDİ BİR GIDA KRİZİ İLE BOĞUŞUYOR”

Kütahya Valisi Ali Çelik” Çiftçimizin sürdürülebilir gıda üreticinin insanların elde ettikleri harcadıkları emeğin karşılığını almasının insan ruhunda bedeninde yarattığı motivasyon unsuru çok değerli, bir şeyi çaba gösterip hak etmediği ni alamadığını düşündüğünüz zaman bir hayal kırıklığı oluyor. Bana ulaşan değişik şikâyetler oluyor. Köylü maalesef elimizdeki tarımsal işletme büyüklüklerinin düşük olması çiftçinin ürününün nitelik anlamında, niceliksel anlamda fazla olmaması bir, iki traktör malı olan bir çiftçinin onun nakliye masrafları v.s masrafları bir yere götürdüğü zaman “ ya senin ürünün üç kuruş eder beş kuruş eder” niteliğinde bir cevapla karşılaştığında birçok zorlukla karşılaşıyor çünkü kendisi ekspertizini yaptıramıyor. Tabi ki Ticaret Borsası olduğu zaman ürünün niteliği tam tespit edildiği zaman kandırılmadığını düşündüğü anda itibaren motivasyonu ve değeri fiyatına sattığı zaman onun bir sonra ki yıl ürün ve üretim gücünü arttıracak. Bu çok değerli süreç ve faaliyet ben bu sürecin ve faaliyetin içinde olduğu için Ticaret Borsamıza, değerli yönetim kurulu üyelerine, tüccarlarımıza bütün burada tüccar olan arkadaşlarımızdan da özellikle istirham ediyorum. Ticaret Borsasından alım sürecinin bir parçaları olmaları bizim açımızdan büyük bir memnuniyet verici, buranın işlevselliğinin sağlanması için katkı sunmaları çünkü Ticaret Borsası onların yeri, evi, mekanı kendi süreçlerini yönetirken de burayı ana merkez olarak tutmaları gerekiyor. Bunun için bu işin parçası olmaları lazım değişik farklı bakış açısından olan söylemler var ama bizim bunların doğru olmadığını düşünüyoruz zaten dolayısıyla Ticaret Borsamızın değerli başkanının önderliğinde bu alım süreci kesintisiz olarak devam etmeli ve edecek, bir şekilde ettireceğiz hep beraber çünkü milletimizin en büyük değeri üretim” dedi.

“DÜNYA CİDDİ BİR GIDA KRİZİ İLE BOĞUŞUYOR”

Kütahya Valisi Ali Çelik “Üretimi desteklemediğimiz ve üretimin bir parçasının olmadığımız alan karşımıza çıkan sorunları hep beraber yaşıyoruz. Dünya ciddi bir gıda krizi ile boğuşuyor. Önümüzdeki yıllarda bunun artarak devam edeceğine ilişkin çok ciddi veriler var. Dünya Küresel Isınmayla beraber kuraklık meselesi ile uğraşıyor. Bir taraftan artan nüfus baskısının gıda ürünlerinde oluşturduğu ciddi bir fiyatlama baskısı var. yani arzı arttırmaktan artan talebe karşı arzı arttırmaktan başka çaremiz yok. Bunun yolu da hak edenin hak ettiğini almasını sağlamak, bizler, sizler burada bulunmanızdan dolayı da bu sürecin en önemli paydaşlarısınız. Ben emeği geçen herkese şükranlarımız arz ediyorum. İnşallah kesintisiz süreklilik sağlayacak şekilde bu alım süreci devam eder. Hepsi Kütahya’mızın, Kütahyalılarımızın, çiftçimizin daha iyi yarınlara koşması ve çocuklarımızın sürdürülebilir gıda konseptine sahip olması” ifadelerine yer verdi.

Kütahya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu Sezon Açılışı Borsa binasında yapılan törenin ardından Kurdele kesimiyle tamamlandı. Açılış programına Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, Kütahya İl Emniyet Müdürü Hakan Sıralı, AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, Ticaret Borsası Başkanı Necati Gültekin daire müdürleri ve çiftçiler katıldı. YASİN PEHLİVANGİL

02 Ağu 2022 - 11:08 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.