“DÜNYA STANDARTLARINDA BİR ÜNİVERSİTE”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Dumlupınar Üniversitesi’nin gerçekleştirmiş olduğu hizmetler, öğrencilere yaptığı katkılar ve ülke için önemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Tercih dönemi sonrası %99’luk doluluk sağlayan Dumlupınar Üniversitesi, ülkede sevilen ve tercih edilen üniversiteler arasında yer alıyor. Üniversitenin faaliyetleri ve artıları üzerine açıklamalarda bulunan Rektör Kazım Uysal, “DPÜ, yüksek nicelikteki akademik kadrosuyla öğrencilerine kaliteli bir eğitim imkanı sunmaktadır. 2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınav sonuçları ile yapılan başvuruların tamamlanması akabinde %99’luk doluluk oranı ile dikkatleri üzerine çeken Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, değer katan, heyecan dolu, donanımlı, alanında uzman, iz bırakan, yurt içi ve yurtdışı akademik başarıları ile gelişmiş ve ileri teknolojiye sahip akademik kadrosuyla 142 Profesör, 113 Doçent, 243 Dr. Öğr. Üyesi ve 511 öğretim elemanı ile Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktadır.  DPÜ’de 11 Fakülte, 1 Enstitü, 1 Yüksekokul, 14 MYO ve 27 Ar-Uyg Merkezi bulunmaktadır. Buralarda öğrencilere mesleki eğitim yanında bilimsel araştırma ve topluma hizmet sorumluluğu da kazandırılmaktadır.” İfadelerini kullandı.

“DPÜ, DÜNYA STANDARTLARINDA FİZİKİ ALTYAPIYA SAHİPTİR.”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin sürdürülebilirlik bilinci doğrultusunda politikalarını oluşturan ve uygulamaya koyan bir üniversite olduğunu dile getiren Uysal, “DPÜ kampüs sınırları dahilinde ormanlık alan ve ekili yeşil alanlar mevcut olup, koruma ve geliştirme program ve projeleri ile bitki ve hayvan popülasyonunun varlığı koruma ve güvence altına alınmaktadır. Bununla birlikte, öğrenciler, akademik ve idari personelin sağlığı düşünülerek yapılan çalışmalar sonucunda üniversite bünyesinde sağlık tesisleri mevcut olup, engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak yapı ve altyapı çalışmaları tamamlanmıştır.DPÜ enerji alanında verimli cihazların kullanımını tercih etmekte, akıllı bina uygulamaları, yeşil bina uygulamaları ve benzeri uygulamalar ile enerji tüketimini, dolayısıyla sera gazı emisyonunu azaltmaya çalışmaktadır. Ayrıca, ulaşım nedeniyle ortaya çıkan sera gazı emisyonunu azaltmak için DPÜ tarafından servis hizmeti sağlanmakta, kampüs içinde ulaşımın bisiklet ve elektrikli araç gibi sıfır emisyonlu araç kullanımı teşvik edilmektedir. Bununla birlikte, kampüs içinde yayaların güvenli bir şekilde hareket edebilecekleri yollar ve gerekli ışıklandırmalar mevcuttur. Bu uygulamalar, DPÜ’nün iklim değişikliği konusundaki hassasiyeti ve çabalarının bir göstergesidir.  DPÜ, atıkların azaltılması konusunda da gerekli hassasiyeti göstermekte olup “Sıfır Atık” belgesine sahiptir. Ayrıca, kampüs içinde atıklar için geri dönüşüm programları uygulamakta, kâğıt ve plastik kullanımını azaltmak için çok sayıda program uygulamakta, organik, inorganik, toksit atıkların geri dönüşümü veya güvenli bir şekilde bertarafı konusunda ilgili yasal düzenlemeler doğrultusunda ve yetkili işletmeler ile işbirliği içinde hareket etmektedir. Tüm dünya için önemli tehditlerden birisi olan su kıtlığına karşı su tasarrufu ve geri dönüşümü konusunda önemli eylemlerde bulunan DPÜ; yağmur suyu toplama hatlarına, su deposuna, 6 tane gölete sahip olup su tasarrufu için büyük oranda su verimliliğine sahip cihaz kullanımını tercih etmektedir.” Cümlelerini dile getirdi.

“DPÜ KÖKLÜ ÜNİVERSİTELERİN ÖNÜNE GEÇMİŞTİR”

DPÜ, Türkiye’nin en yeşil kampüslerinden birine sahip olduğunu dile getiren Rektör Kazım Uysal, “Bu durum, Endonezya Üniversitesi tarafından 2010 yılından beri yürütülmekte olan Green Metric Üniversite Sürdürülebilirlik Derecelendirmesi ile kanıtlanmıştır. Green Metric, tüm dünyadan saygın üniversitelerin katıldığı, uluslararasılaşmayı teşvik eden, sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çeken ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan bir platformdur. Dünya çapında çok sayıda üniversite her yıl Green Metric tarafından altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım, eğitim ve araştırma olmak üzere 6 temel kategoride değerlendirmeye tâbi tutulmaktadır.  Sıralamada Türkiye’den 71 üniversitenin sürdürülebilirlik çabaları değerlendirilirken, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi genel değerlendirmede 36. sırada, yapı ve altyapı kategorisinde 24.sırada, ulaşım kategorisinde 24.sırada, eğitim kategorisinde 18.sırada yer alarak, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi gibi köklü üniversitelerin önüne geçmiştir.” Dedi.

“DPÜ’DE HAYALLERİNİN PEŞİNDEN KOŞAN ÖĞRENCİLERE HER ALANDA REHBERLİK EDECEK BİR YÖNETİM ANLAYIŞI BULUNMAKTADIR.”

DPÜ’nün hayali olan her öğrenciye rehberlik edebileceğini ifade eden Prof. Dr. Uysal, “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin her kademesinde görev yapan idareciler, öğrencilerden gelen tüm görüşme taleplerine olumlu cevap vermektedir.  Bu görüşmeler çerçevesinde, talepler değerlendirilmekte ve öğrencilerin çözüm arayışlarına cevap verilmektedir. Ayrıca, DPÜ Senato toplantılarının tamamına öğrenci temsilcisi davet edilmekte ve kendisinden gelen talep, görüş ve öneriler değerlendirilmektedir. Öğrenci topluluklarından gelen taleplere azami düzeyde destek verilerek öğrencilere hayallerini gerçekleştirme imkânı tanınmaktadır. Yine, DPÜ öğrencilerinin mezuniyetleri sonrasında hayallerine, ideallerine kavuşabilmelerini kolaylaştırabilmek ve kariyerlerinde gerekli desteği sağlamak amacıyla DPÜKAMER kurulmuştur.” Cümlelerini dile getirdi. HABER MERKEZİ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“DÜNYA STANDARTLARINDA BİR ÜNİVERSİTE”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin