EğitimKültürKütahyaSanatSürmanşet

Minareyi taşıyacaklar

Kütahya’nın simge yapılarından birisi olan Çinili Cami, göçme tehlikesi geçiriyor. Ahmet Yakupoğlu’nun eseri olan camide güçlendirme çalışmaları yapılacak. Ahmet Yakupoğlu’nun kabri başında Rektör Kazım Uysal, müjdeyi ilk Yakupoğlu’nun öğrencilerine verdi. Uysal, projede ihale aşamasına geçildiğini ve minarenin taşınılacağını bildirdi.

Dünyaca ünlü Kütahyalı ressam, neyzen ve minyatür sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’nun 5. ölüm yıl dönümünde mezarı başında sevenleri tarafından anıldı. Anma programında Ahmet Yakupoğlu’nun öğrencileri Kütahya Valisi Ali Çelik’ten Çinili Cami’nin bir an önce yapılmasını istedi. Yakupoğlu’nun öğrencileri Ali Çelik’e maddi anlamda da destek olabileceklerini ifade ettiler. Müzenin de bir an önce tamamlanmasını isteyen öğrenciler, bazı eşya ve eserleri bağışlamak için sabırsızlıkla beklediklerini dile getirdi.

REKTÖR UYSAL, MÜJDEYİ KABRİ BAŞINDA AÇIKLADI

Ahmet Yakupoğlu’nun 1972’de yaptırdığı, kentin simgelerinden Çinili Cami’nin, bazı bölümlerinin deforme olması ve ekseninde kayma yaşanması nedeniyle caminin mevcut halinin korunarak güçlendirilmesine karar verilmişti. Çinili Cami için yapılan çalıştayda minare kısmında büyük bir sorunun tespit edildiği bildirilmişti. DPÜ Rektörü Kazım Uysal, Çinili Cami ile ilgili ilk kez müjdeyi öğrencilerine kabir ziyaretinde açıkladı. Restorasyon Projesi’nin kuruldan geçtiğini, yakında ihaleye çıkacağını dile getirdi. Konuyla ilgili daha detaylı açıklama yapacak olan Kazım Uysal, Kütahya’da ilk kez minare taşıma işleminin yapılacağını söyledi. Kazım Uysal’ın açıklamalarından minarenin bütünlüğü bozulmayacak ve sorun teşkil etmeyecek şekilde daha sağlam zemine taşınılacağı ortaya çıktı.

AHMET DİNÇ – ÖZEL HABER

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu