“EĞİTİMCİLERİN ORTAK SESİ DUYULMALI”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim Sen Kütahya Şube Başkanı Can Develi, öğretmenlerin karşılanmayan talepleri, uzun süredir gündemde olan Öğretmenlik Meslek Kanunun iptali ve mesleklerinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı sebepleriyle 2 Kasım günü iş bırakma eylemi gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Eğitim camiasında Öğretmenlik Meslek Kanunu ve 19 Kasım’da yapılması planlanan kariyer basamakları sınavına ilişkin tepki sürüyor. Öğretmenler birçok kez tepki göstermek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Yaptıkları taleplerden bir sonuç alamayan öğretmenler konu hakkında birleşen 14 eğitim sendikası ile birlikte grev kararı aldı.  Eğitim Sen Kütahya İl Başkanı Can Develi yaptığı açıklamada, “ Meslek itibarımız, haklarımız ve geleceğimiz için eğitim emekçileri olarak bugün iş bırakıyoruz! Öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesine yönelik yoğun tepkilere rağmen, MEB ısrarla somut bir adım atmamaktadır.” İfadelerini kullandı.

“TEPKİSİZ KALMAMIZ BEKLENEMEZ”

Açıklamasında öğretmenlerin mağduriyetlerine değinen Başkan Develi, “Türkiye’de aynı işi yaptıkları halde farklı statü ve maaşlarla çalışmak zorunda kalan başka bir meslek grubu yoktur. Öğretmenler arasında halen var olan aday, sözleşmeli, kadrolu, ücretli ayrımına yenilerini eklenirken, eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısına öğretmenlik mesleği de eklenmek istenmektedir.   Öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin sorunları Milli Eğitim Bakanlığı’nın gündeminde değildir. Yıllardır ekonomik, sosyal ve özlük haklarımıza ve geleceğimize yönelik taleplerimiz görmezden gelinmekte, insanca yaşam ve insan onuruna yakışır ücret taleplerimiz yok sayılmaktadır.  Öğretmenlerin mesleki birikimini ve niteliğini yok sayan kariyer basamakları uygulamasının öğretmenlik mesleğinin saygınlığını daha da düşürmesine karşı hiçbir eğitim emekçisinin, eğitim alanında örgütlü hiçbir sendikanın sessiz ve tepkisiz kalması beklenemez.” Dedi.

 

“TÜM EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN TALEPLERİ BUNLARDIR”

Öğretmenlerin taleplerini dile getiren Develi, “14 Ekim tarihinde eğitim alanında örgütlü ve mücadeleden yana olan sendikalar bir araya gelmiş ve ortak talepler belirlenmiştir. Taleplerimiz şu şekildedir;  19 Kasım tarihinde gerçekleşecek kariyer sınavının derhal iptal edilmesi, Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi, Tüm eğitim çalışanlarına yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışı sağlanmasına ilişkin düzenleme yapılması, Kamuda mülakat uygulamasına son verilmesi, Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılması ve aile çocuk yardımı tutarlarının iyileştirilmesi, Vergi dilimi adaletsizliğine son verilmesi, Öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme haklarının, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınması ve kamusal eğitim sağlanması. Bu talepler ve uyarılara rağmen bir düzenleme yapılmaması halinde 2 Kasım 2022 tarihinde bir günlük iş bırakma eylemi yapılması karara bağlanmıştır. Taleplerimiz sadece ortak metne imza atan eğitim sendikalarının değil, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin talepleridir.” Şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“EĞİTİMCİLERİN ORTAK SESİ DUYULMALI”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin