EkonomiKütahyaManşet

65 TL’ye Yumurta Olmaz!

YUM- BİR Başkanı İbrahim Afyon’dan sonra Yum-BİR Kütahya Temsilcisi Kemal Özkul’da 65 TL’ye yumurta satılmasını sert bir şekilde eleştirdi. Kemal Özkul, “45 TL’ye marketlerde yumurta satılması normal ama 65 TL fahiş fiyattır” dedi.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM- BİR) Başkanı İbrahim Afyon’un “45TL’ye satılması gereken yumurtaların 65 TL olduğunu görmek üzücü” açıklamalarına YUM-BİR Kütahya Temsilcisi Kemal Özkul’dan destek geldi. Kemal Özkul, “Dolar düşmeden önce 30’lu yumurtanın kolisi üreticiden kamyon bazında 39 TL’ye veriliyordu şu an 30 TL’ye düştü. Yumurtayı üretim haneden alırken yüzde 1, satarken yüzde 8 KDV ekleniyor. Bunları eklediğinizde market fiyatlarının 40-45 TL arasında bulunması gerekir. Aynı yumurtanın 65 liraya satıldığını görmek bizi de tüketicimizi de üzdü” diye konuştu.

“ZARARINA SATIYORUZ”

Yumurta sektörünün kan ağlamaya devam ettiğini anlatan Kemal Özkul, “Biz fiyatları 6-7 TL geri çektik. Yem fiyatlarında yüzde 15 gibi bir gerileme oldu ama hala bu rakam yetersiz. Biz zaten zarar ediyorduk. Yüzde 15 inmesine rağmen yumurta sektörü kafa kafaya yumurtayı veriyor. Kâr elde etmiyor. Zarar etmeye devam ediyor. Maliyetlerimiz hammadde, poşet, karton ve diğer ürünlerde fiyatlar çok yüksek. 1 yumurtayı üretmenin bize maliyeti 1.10 TL. Biz bunu 1 TL’den zararına satıyoruz. Marketlerde fiyatlarda yüzde 8 KDV’li fiyat var.  45 TL’ye marketlerde yumurta satılması normal ama 65 TL fahiş fiyattır, bu rakam çok yüksektir” ifadelerini kullandı.

AHMET DİNÇ-ÖZEL HABER

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu