EkonomiGündemKütahyaManşet

“Aç Kapa İle Çözemeyiz”

Kütahya Belediyesi Eski Başkanı Mustafa İça, Saadet Partisi Kütahya İl Başkanı’nın açıklamalarına cevap verdi. Mustafa İça, Kütahya Belediyesi’nin borçları ve otobüslerin özelleştirmesiyle ilgili döneminde yaşananları hatırlattı. Yöneticilere seslenen İça, “Bugünü değil geleceği düşünerek kalıcı çözümler üretmeliyiz” dedi.

Saadet Partisi Kütahya İl Başkanı Ahmet Sunar, önceki gün yaptığı basın toplantısında Süleyman Canan’ın belediye otobüslerinin özelleştirmesini savunmuş, Mustafa İça’nın  minibüsler ile otobüsler arasındaki rekabeti bozmasını eleştirmişti. Ahmet Sunar, otobüs sorununu Mustafa İça’ya yıkmış, Süleyman Canan zamanında halkın çok ucuza otobüse bindiğini hatırlatmış, Süleyman Canan’ın borçlu aldığı belediyeyi kasasında para bırakarak ayrıldığını anlatmıştı. Kütahya Belediyesi Eski Başkanı Mustafa İça, Ahmet Sunar’ın açıklamalarına polemiğe girmeden verileri ve zamanın şartlarını anlatarak yazılı cevap verdi. Mustafa İça’nın açıklamaları şu şekilde; “Belediye Başkanımız Alim hoca Belediyemizin borçlu olduğunu, borçların ödenmesi için gayret ettiklerini söylerken;  bizim dönemimizden gelen borçlanmamız; 10 yıllık görev süremiz sonunda devrettiğimiz vadesi geçmiş borcumuz yoktu.25 yıla kadar yayılan 25 milyon TL’lik borcumuz vardı. Bu da Belediyemizin 3 aylık geliri karşılığı idi. Türkiye’de Belediyeler arasında “Yerel Kalkınmada 2006 yılında Kaynak oluşturma ödülü aldık.

 

“YATIRIMIMIZ ÇOK KISA SÜREDE KENDİNİ KARŞILADI”

 

Zararlı faaliyetlerimizde yapılan iyileştirmelerle sağlanan tasarruflarımız (örnek olarak, içme suyu kayıp oranı yüzde 72 ‘den yüzde 30lara düşürdük. Bunun için 700 km’nin üzerinde içme suyu hat yenilemesi yaptık. Yılda 9 milyon Kw enerji tüketirken 4.9 milyon Kw’ tüketir hale geldi.) Yatırımımız çok kısa sürede kendini karşıladı. Toplam 650 milyon TL üzerinde yatırım yapıldı. Yüzde 57’si öz kaynaklarımızdan karşılanmıştır. Bizden sonraki dönem için hizmetin devamlılığı prensibiyle; kaynak sağlanmak üzere 2007 yılından itibaren başladığımız 2013 yılında resmi gazetede yayınlan AB IPA dan 55 milyon TL’lik Atık Su Arıtma projemiz için yüzde 85+ yüzde 6 hibe destek sağlanmıştır. Belediyemiz yıllık faaliyet raporları incelendiğinde yatırımlarda iyi proje için daima kaynak bulunmuştur.

 

OTOBÜSLERİ SATIN ALMAYI TEKLİF ETMİŞ

 

Bir diğer konu; Ahmet Bey’in söylediği gibi, göreve geldiğimizde Kütahya Belediyesinin denetiminde Mavi Otobüsler ve özel minibüs hatları vardı. Özel minibüs hattı Belediyemiz dışında Üniversitemiz kuruluşunda öğrenci taşıması için kooperatif üyelerince işletilmekteydi. Mavi otobüslerin yargıya açtıkları dava; yıllar sonra karara bağlandı. Bu süreçte; her iki işletmeciye de adaletli davranıp, denetim altına alıp, geçiş sürecini istişare ile tamamladık. Hatırladığım kadarı ile görev süremizin 7. yılında minibüs hattının tavsiyesi gerekti. Bunun için Mavilerle birlikte belli sayı karşılığı birleştirmeye çalıştık. Sürücülerin mağduriyetini karşılamak üzere belediyemize almayı teklif ettik. Buna rağmen sancılı bir süreçti. Ama hiçbirimiz yasaların üzerinde değiliz. 7 yıl yasal süreçte bir arada tuttuk.

 

“HUZUR İÇİN HAVUZ SİSTEMİNİ GETİRDİK”

 

Mavilerin çalışmasında; bazı hatlar çok kârlı ve yolcu kapasitesi yüksekken, bazı hatlar tam tersi idi. Kârlı hatlarda doluluktan fazla kazanç imkânı karşılığı otobüslerde yarış, diğer hatlarda aksayan seferlerden şikayetler had safha idi. Hemşerilerimizin toplu taşımada huzuru için yoğun mücadele sonrası ortak havuz ödeme sistemini getirdik. Bütün inisiyatifi Belediyemiz ele aldı. Sürücüler eğitimden geçirildi. Sefer aksamalarını otobüsçülerimiz kendi içinde kısa sürede çözdüler. Sebepsiz ve çözümlenmemiş davranışları cezasız bırakmadık.

 

“KARŞILIKLI DİYALOGLA ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞTIK”

Kütahyamızın 1. organize sanayimizden Yoncalı hattında yaklaşık 30 km ince uzun hatta verimsiz çalışmayı önlemek için Müftülük arkası otobüs transfer istasyonu kuruldu. Maalesef bugün orası kapatılmıştır. Hemşerilerimizin her yöne ulaşımı kolaylaştırıldı. Öğrencilerimizin sabah ve akşam saatlerinde sıkıntılarını gidermek üzere otobüsçülerimizin körüklü otobüs almaları sağlanmıştır. Her şey kolay olmamıştır. Karşılıklı diyalogla çözüm odaklı çalışılmıştır. Belediyemiz zaman zaman meclisinden değişik sayıda otobüs alma inisiyatifini kullanmak üzere kararlar da almıştır. Ancak çözümü mevcut sistem içinde aramıştır. Tek başına bugünkü toplu taşıma sistemi ile; gerek artan araç ve trafik yoğunluğu , gerekse büyüyen genişleyen hizmet talebi karşısında daha önce açıkladığım bir dizi kararları alıp , bugünü değil geleceği de düşünerek kalıcı çözümler üretmeliyiz. Bazı yerleri trafiğe kapatarak veya açarak ; Aç Kapa ile çözemeyiz.”

AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu