EkonomiKütahyaSürmanşet

EN DÜŞÜK MAAŞ: 4 bin 100 TL oldu

Türkiye Yol İş Sendikası, Kütahya İl Özel İdare Personel A.Ş ve Kütahya AFAD İl Müdürlüğü bünyelerinde çalışan üyeleri için TÜHİS ile arasında devam eden maaş pazarlığında anlaşmaya vardı. Toplu İş Sözleşmesinde en düşük maaş 4 bin 100’TL oldu.

YOL-İŞ Sendikası İl Özel İdare ve AFAD Kütahya’da çalışan üyeleri için masaya oturduğu Toplu İş Sözleşmesi(TİS)’nde anlaşmaya vardı.  1 Mart 2021 tarihinden geçerli olmak üzere öncelikle 4 bin 100 lira altında olan ücretler 4 bin 100 liraya çekildi, daha sonra ücretlere yüzde 12 ve Eylül ayından itibaren de yüzde 5 zam uygulanacak. Ayrıca enflasyon farkları da maaşlara yansıtılacak. Sözleşmeye göre, İl Özel İdaresi bünyesinde çalışan bekar bir işçinin en düşük ücreti 4 bin 480 lira olurken, bunlara ikramiye ve ek ödemede ilave edildiğinde 4 bin 955 liraya çıkacak. Bir çocuklu işçinin eline geçecek en düşük ücret 4 bin 575 lira olurken, 475 lira ikramiye ve ek ödeme ile birlikte 5 bin 50 lira olacak. En yüksek işçi ücreti de 6 bin 526 lira, 688 lira ek ödeme ve ikramiye payları da ilave edilirse 7 bin 214 liraya yükselecek.

“TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HAYIRLI OLSUN”

Sözleşmenin imzalandığını duyuran Türkiye Yol İş Sendikası Kütahya Şube Başkanı Ali Okçu, “Kütahya İl Özel İdaresi Kütahya İl Özel İdare Personel A.Ş ve Kütahya AFAD İl Müdürlüğümüz Bünyelerinde çalışan üyelerimiz için Sendikamız Türkiye Yol-İş sendikası ile TÜHİS arasında devam eden Toplu İş Sözleşmemiz 21 Eylül tarihinde anlaşmayla sonuçlanmıştır. Yapılan sözleşmeyle en düşük ücret alan üyelerimizin ücretlerine; 1 Mart 2021’den geçerli olmak üzere Brüt 4 bin 100 TL’ nin altında olanlar 4 bin 100’TL ye çekildikten sonra yüzde 12 zam yapılmış 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren tekrar yüzde 5 zam yapılmıştır. Daha önce yılda 15 günlük olan ikramiyeleri 2021 için 30 günlüğe 2022 için 40 günlüğe çıkarılmıştır. Yukarıda belirttiğimiz zam oranları sözleşmemizdeki parayla anılan tüm maddelere uygulanmıştır. Bütün bunların yanında üyelerimizin çalıştıkları her gün için yevmiyelerinin yüzde 10’u oranında yıpranma primi ve yıllık 7TL hizmet zammı verilmiştir. Bütün bu kazanımlarla birlikte en düşük bekar bir üyemizin yüzde 20’lik vergi diliminde AGİ dahil ikramiye ve ek ödeme hariç maaşı 4 bin 100TL olmuştur. Toplu iş sözleşmemizin imza aşamasındaki katkılarından dolayı sayın Valimize, İl Genel Meclisi başkanımıza ve kurumlarımızın yeklilerine teşekkür ederiz. Sözleşmemizin üyelerimize ailelerine ve kurumlarımıza hayırlı olmasını, kazanımlarını sağlıkla harcamalarını dileriz” dedi.

“SENDİKACI OLARAK BENİM GÖNLÜM HEP ÇALIŞANLAR TARAFINDADIR”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, ”İlimizin en ücra köşesine hizmet götüren değerli işçi kardeşlerimiz bu sözleşme döneminde bu ücretlerle çalışacaklardır. Gönlümüz her türlü fedakarlığa katlanan ve ilimize büyük katkılar sağlayan emekçi arkadaşlarımızın daha yüksek ücret almalarını istemektedir. Ancak Özel İdare bünyesinde çalışan işçilerimizin fazla mesai ve arazi gibi ilave ücretlerde aldıklarını da hesaba katarsak rakamlar daha da yükselecektir. Bu belirtilen ücretler en düşük ve en yüksek ücretlerdir. İl Genel Meclisi Başkanı, bir işçi emeklisi ve sendikacı olarak benim gönlüm hep çalışanlar tarafındadır. Sözleşme dönemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. İşveren ve işçi sendikalarımızın yetkililerine de teşekkür ediyorum. Tüm emekçi kardeşlerime hayırlı olmasını diyorum. Alın terlerinin karşılığıdır, aileleriyle sağlıklı mutlu ve huzurlu bir yaşam kazasız belasız mesailer diliyorum” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu