Ekonomi

Kütahya öncelikli iller arasında yer aldı

Kütahya öncelikli iller arasında yer aldı

TC Ziraat Bankası AŞ ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Kütahya, sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği desteği ve küçükbaş hayvancılığının destek verildiği iller arasında yer aldı.

Bu haber 2021-03-26 17:14:32 eklenmiş ve 17 kez görüntülenmiştir.

Karar kapsamında kredilerden yararlanacak olan üreticiler, bazı kriterleri sağlamaları halinde, üretim konuları için belirlenen taban indirim oranlarına ilave olarak, şartlarını sağladıkları özellikli kriter indirim oranlarından da yararlanıyor. Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği, damızlık düve yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan besiciliği ve küçükbaş hayvancılık konularında, Kütahya ve bazı illerde faaliyet gösteren/gösterecek üreticiler öncelikli bölge yatırımı özellikli kriterinden yararlanabilecek,
 

 SÜTÇÜ VE KOMBİNE SIĞIR YETİŞTİRİCİLİĞİ DESTEĞİ VERİLEN İLLER
Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Tekirdağ, Uşak.
 

DAMIZLIK DÜVE YETİŞTİRİCİLİĞİ DESTEĞİ VERİLEN İLLER
 Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Konya, Malatya, Muş, Osmaniye, Samsun, Sivas, Tunceli, Trabzon, Van, Yozgat.
 

BÜYÜKBAŞ HAYVAN BESİCİLİĞİ DESTEĞİ VERİLEN İLLER
Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Malatya, Manisa, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Uşak, Şanlıurfa.
 

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILILIĞIN DESTEK VERİLDİĞİ İLLER
Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Ankara, Antalya, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Niğde, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat.
 

HAYVANLARIN YURT İÇİNDE DOĞMUŞ OLMASI GEREKLİ
Aranan şartlar şu şekilde; “ Atıl işletme özellikli kriterinden yararlanılabilmesi için, kredi ile satın alınacak hayvancılık işletmesinin asgari bir yıldır gayrifaal olması gerekmekte. Bir yıllık süre, işletmeye kayıtlı son hayvanın işletmeden çıkış tarihi esas alınarak belirlenir. Hayvan çıkış tarihinin belirlenmesinde güncel HBS kayıtları esas alınır. Yurt içinde doğan hayvan alımı/kullanımı özellikli kriterinden yararlanılabilmesi için, krediyle yeni alınacak hayvanların veya işletmedeki mevcut hayvanların yurt içinde doğmuş olması gereklidir. Kendi yemini üretme/mera kullanımı özellikli kriterinden yararlanılabilmesi için; Büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinde işletmedeki hayvan başına asgari bir dekar, küçükbaş hayvancılık faaliyetlerinde ise her on hayvan başına bir dekar yem bitkisi ekilişi bulunması, Yem bitkisi ekilişlerinin Bakanlık kayıt sistemine kayıtlı olması, Mera kullanan üreticilerin bu hususu il/ilçe müdürlükleri ve/veya köy muhtarlıklarından alacakları belgeyle tevsik etmeleri gereklidir. Süt sığırcılığında asgari ekiliş miktarının belirlenmesinde sağmal hayvan sayısı esas alınır. Su ürünleri yetiştiriciliği özellikli kriterinden yararlanılabilmesi için, bu Tebliğin 12 nci maddesinde su ürünleri yetiştiriciliği ile ilgili belirlenen şartların sağlanması gerekmektedir.
 

BASINÇLI SULAMA SİSTEMİ KULLANIMI İÇİN KRİTERLER
Modern basınçlı sulama sistemi kullanımı özellikli kriterinden yararlanılabilmesi için, bu Tebliğin 23 üncü maddesinde belirtilen sulama sistemlerinden bir veya birkaçının kullanılıyor olması gerekmektedir. Sertifikalı tohum, fide, fidan kullanımı özellikli kriterinden yararlanılabilmesi için; Yurt içinde üretilen sertifikalı tohumu kullanarak bitkisel üretim yapması, Yurt içinde üretilen sertifikalı/standart belgeli çilek fidesi ve standart olarak üretilen yem bitkileri ve yemeklik dane baklagil tohumları ve bitki pasaportu bulunan sebze fideleri ile üretim yapması, Yurt içinde üretilen sertifikalı/standart meyve/asma fidanları ile bağ/bahçe tesis etmesi, Kullanılan tohum ve fidana ait sertifikanın, çilek fidesine ait sertifika veya standart çilek fidesi belgesinin ve sebze fidesine ait bitki pasaportunun ibraz edilmesi, Düzenlenen faturalar üzerinde tohum ve fidana ait sertifika tarihi ve numaranın, çilek fidesinde sertifika veya standart çilek fidesi belgesine ait tarih ve numaranın, sebze fidesinde ise operatör numarası ve bitki pasaportu numarasının yazılı olması, gerekir. Stratejik bitkisel ürün özellikli kriterinden yararlanılabilmesi için, sözleşmeli üretime konu ürün/ürünlerin bu Tebliğin 18 inci maddesinde sayılan ürünlerden olması gereklidir. Jeotermal, yenilenebilir, atık enerji kullanımı özellikli kriterinden yararlanılabilmesi için, işletmenin enerji ihtiyacının, jeotermal ve/veya güneş, rüzgar, biokütle vb. yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak sağlanması ve/veya başka bir faaliyetin sonucu olarak ortaya çıkan atık enerjinin (yüksek ısılı buhar, atık sıcak su vb.) işletmede kullanılabilir enerjiye dönüştürülmesi suretiyle karşılanması gereklidir. AHMET DİNÇ

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu