EkonomiKütahyaManşet

Otobüslere zam meclisten geçti

Kütahya Belediye Meclis Toplantısı’nda Özel Halk Otobüsleri’nin zam talebi onaylandı. Yeni ulaşım tarifesinde tek kullanımlık bilet 4 TL, tam bilet 3,10 TL, öğrenci bileti 2,75 TL oldu.

S.S. Merkez Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Aziz Gürbüz’ün Temmuz Ayı Kütahya Belediye Meclis Toplantısı’na sunduğu otobüslere zam talebi komisyona havale edilmişti. 2 ay sonra Eylül ayından gerçekleşen Meclis Toplantısı’nda talep oy birliğiyle zamlar onaylandı.  Özel Halk Otobüslerinin yeni ücret tarifesinde sivil vatandaşlar için tam bilet ücreti 2,05 TL’den 3,10 TL’ye, Üniversite öğrencileri için olan 2,25 TL olan ulaşım ücreti 2,75 TL’ye çıktı. İkamet Kart’a sahip olan üniversite öğrencileri için uygulanan tarife ise 2,35 TL oldu. Lise Öğrencileri için 2,0 TL olan ulaşım ücreti 2,25 TL’ye, Tek kullanımlık biletlerin ücreti 3,80 TL iken 4 liraya yükseldi. Ulaşım tarifesinin diğer ücretleri ise şöyle belirlendi; Aktarma ücreti 1 TL, Yoncalı ve Ilıca 6,20 TL, 16 numaralı öğrenci fiyat tarifesi 1 TL, 16 numaralı İkamet Kartlı öğrenci fiyat tarifesi 75 kuruş, 16 numaralı İkamet Kartlı öğrenci aylık abonman 30 TL.

TÜSOYAD’DAN TEPKİ

Otobüs zamlarına tepki gösteren Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı, ‘‘Belediye Meclis Toplantısına katıldığımızda çok üzücü olaylar ile karşı karşıya kaldığımı belirtmek isterim. Ne yazık ki Belediye meclisinde karar alınan halk otobüsleri zammına AK Parti, MHP ve CHP’nin ortaklaşa olarak halkı düşündüklerini iddia eden bu siyasi partilerin bile tüketicinin aleyhine oy kullanması ve bu hususta gerçekten halkın yanında olduklarını söyleyen siyasi partilerin bundan böyle kesinlikle Tüketiciler Birliği olarak tanımayacağız’’ açıklamalarında bulundu. Ahmet DİNÇ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu