Emeğin bayramı coşkuyla kutlandı

Kütahya’da işçilerin, gençlerin ve derneklerin katılımıyla 1 Mayıs İşçi Bayramı büyük coşkuyla kutlandı.

Emeğin bayramı coşkuyla kutlandı
Emeğin bayramı coşkuyla kutlandı
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Kütahya’da işçilerin, gençlerin ve derneklerin katılımıyla 1 Mayıs İşçi Bayramı büyük coşkuyla kutlandı.

Laleli Cami önünde toplanan işçiler sloganlar atarak Zafer Meydanı’na yürüdüler. Saygı duruşu ile başlayan programda Eğitim-Sen Kütahya Şube Başkanı Can Develi ve CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz konuşma yaptı. 1 Mayıs kutlamaları türküler eşliğinde danslarla devam etti.

‘’Ülkemiz her alanda güvencesizler cumhuriyeti’’

Başta kadın emekçiler olmak üzere tüm emekçilere gittikçe daha güvencesiz bir çalışma yaşamı dayatıldığını söyleyen Eğitim Sen Kütahya Şube başkanı Can Develi, ’’Ülkemiz her alanda güvencesizler cumhuriyeti haline geldi. Kadın işsizliği ve güvencesiz, kayıt dışı çalışma ortamlarında taciz, şiddet ve mobbing her geçen gün artıyor. İşsizlik aldı başını gidiyor. Hiçbir dönemde olmadığı kadar yurt dışına beyin göçü yaşanıyor. İşçi cinayetlerinde adeta katliam yaşanıyor. Her şeye zam gelirken artmayan, yerinde sayan tek şey bizim maaşlarımız. Bereket fışkıran topraklarımızda tarım, çiftçilik, besicilik adım adım bitirildi. Sanayiden sonra tarımda da bu iktidar döneminde dış sermayeye bağımlı hale getirildik. Ciddi bir gıda krizi ile karşı karşıyayız. Gerçekten de yiğidin kuru soğana muhtaç hale geldiği günlerden geçiyoruz’’ dedi.

Emeğin bayramı coşkuyla kutlandı

‘’Bizleri karanlıktan çıkaracak olan, 1 Mayıs meydanlarında ortaya çıkan iradedir’’

Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, demokrasi ve laiklik vurgusu yapan Can Develi, ‘’Gün şikâyet etme günü değil. Bu düzen ya değişecek ya değişecek. Bu karanlığı işçi sınıfı, emekçiler, kadınlar, gençler, Aleviler, farklılıkları, cinsel yönelimleri ret edilenler, kölelik şartlarında yaşayan göçmenler, sizler, bizler yırtıp atacağız. Bizleri karanlıktan çıkaracak olan işte bu 1 Mayıs meydanlarında açığa çıkan iradedir’’ ifadelerini kullandı.

Emeğin bayramı coşkuyla kutlandı

‘’Yeni bir başlangıç için aydınlığa koşuyoruz’’

Emeğin sömürülmediği, yüzde 1’in değil yüzde 99’un mutlu yaşadığı bir düzeni istediklerini dile getiren Develi, ’’Sendikal hak ve özgürlüklerin, örgütlenmenin, hak arama yollarının açık olduğu, grev hakkının engellenmediği, kullanıldığında da yasaklanmadığı, herkesin güvenceli, kadrolu çalıştığı bir işinin ve insanca yaşamaya yetecek bir ücretinin olduğu, KHK ve fiili OHAL rejimine son verildiği, ekonomik krizlerin, salgınların, depremlerin, afetlerin faturasının halklarımıza ve emekçilere kesilmediği, kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı, eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hâkim olduğu, düşünce ve ifade özgürlüğünün suç olarak görülmediği ve cezalandırılmadığı, gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir gelecek ve ülke için mücadeleye devam edeceğiz. Biliyoruz ki, böyle bir dünya ve ülke mümkündür. Emekçiler olarak, işçi sınıfı olarak, kadınlar, gençler olarak özgürlük meşalesini yakıyoruz, yeni bir başlangıç için aydınlığa koşuyoruz. Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı birleşeceğiz, bu düzeni değiştireceğiz, yaşasın 1 Mayıs’’ diyerek sözlerini bitirdi.

Emeğin bayramı coşkuyla kutlandı

‘’14 Mayıs’ta ülkemizin kaderini değiştireceğiz’’

20 yıllık baskı rejiminde, tek adam rejiminde geleceksiz bırakılan milyonlarca gencin kadınının sözcüsü olduklarını dile getiren CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, ‘’Rızkı veren hüdadır kula minnet eylemem diyenleriz. Bugün milyonlarca emekçimiz, gencimiz, kadınımız, erkeğimiz, çocuklarımız yüzünü geleceğe, umuda, Kılıçdaroğluna döndü. 14 Mayıs’ta ülkemizin kaderini değiştireceğiz. Hepimiz için mutlu, aydınlık, eşit, demokratik bir Türkiye yapacağız’’ dedi.

Emeğin bayramı coşkuyla kutlandı

‘’Bu ülkede umudu, yarınları var edeceğiz’’

Açlık sınırı altında yaşayan emekçilerin, yoksulluk sınırı altında kalan milyonlarca insanın olduğuna da değinen Zeliha Aksaz Şahbaz, ‘’Kadın cinayetlerine kurban giden binlerce kadınımız, şiddete uğrayan gençlerimiz, kadınlarımız ve çalışmak zorunda kalan 2 milyonun üzerinde çocuğumuz, çocuk işçilerimiz ve iş cinayetlerine kurban giden çocuklarımız emekçilerimiz için bu ülkede umudu, yarınları var edeceğiz. Ben değil biz diyoruz. Türkiye’de ezilen tüm insanlarımız emeğinin karşılığını alamayan emekçilerimiz, sömürülen tarım işçilerimiz, çiftçilerimiz hepimiz için yarınlar özgür Türkiye’min yarınları olacak’’ diye konuştu.

Emeğin bayramı coşkuyla kutlandı

‘’Onurlu bir yaşam kuracağız’’

Hiçbir çocuğun aç büyümesine, aç okula gitmesine izin vermeyeceklerini dile getiren Şahbaz, ‘’Bu ülkenin çocukları, gençleri eşit, bilimsel, çağdaş, ücretsiz eğitime kavuşacak. Param kadar sağlık değil herkese ulaşılabilir, nitelikli sağlık hizmeti vereceğiz. Paranın iktidarına son vereceğiz. Çalışan, üreten, düşünen emekçiler olarak bu ülkede tüm Dünya’da başımız dik alnımız ak bir şekilde dolaşacağız. Hiç kimse bu ülkenin insanına çapulcu diyemez, aşağılayamaz. Bizler bu ülkenin onurlu vatandaşlarıyız. Sultanın kulları değiliz, hepimiz eşit vatandaşlarız. Bu ülkede saray rejimine, saltanata, hanedanlığa, kula kulluğa son vereceğiz. Yoksulluğa, yolsuzluğa, sömürüye, aşağılanmaya, kapitalizme karşı emeğin iktidarını koruyacağız. İnsanca, onurlu bir yaşam kuracağız’’ diyerek sözlerini noktaladı.

(ELİF ÇELİK)

02 May 2023 - 10:17 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.