Emekliler zor durumda!

Emeklilerin maaşlarının yetersiz olduğunu dile getiren İYİ Parti Kütahya İl Başkanı Ali Soycan, maaş ve ikramiyelerde iyileştirmeler yapılmasını talep etti. Ali Soycan, “Hayat pahalılığında emeklilerimiz hayatlarını sürdüremez noktaya geldiler. Emekli bayram ikramiyeleri en az 2 bin 500 TL olmalıdır” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıllarda uygulamaya alınan bayram ikramiyeleri senede iki kez emekli olan kişilere ödeniyor. Bayram öncesinde yapılan ödemelerde emekliler bayram ihtiyaçlarını karşılıyorlar. 2021 yılında 1100 lira olarak ödemesi gerçekleştirilen bayram ikramiyelerinin 2022 yılında ne kadar olacağı merak konusu oldu.  Bayram ikramiyelerinde artış yaşanması için beklentiler artarken konuyla ilgili İYİ Parti Kütahya İl Başkanı Ali Soycan’dan açıklama geldi.  Emeklilerin maaşlarının yetersiz olduğunu dile getiren Ali Soycan, hem maaş hem de ikramiyelerde iyileştirmelerin yapılması gerektiğini bildirdi. Emekliler Derneği Kütahya Şubesi ziyareti sonrası gazetemize özel açıklamada bulunan Ali Soycan, “Emeklilerimizin en azından açlık sınırında maaş almaları lazım. Açlık sınırı asgari ücretin de üzerinde. Hiç olmazsa asgari ücrete gelmelidir. Hayat pahalılığında emeklilerimiz hayatlarını sürdüremez noktaya geldiler. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Kütahya’nın da emekli kenti olduğunu düşünürsek, emeklilere biz daha iyi ücret, daha yaşanabilir bir ücret vermezsek esnafımızda bundan faydalanamaz. Bu sıkıntı bu sarmal devam eder gider. Emeklilerin bayram ikramiyeleriyle ilgili benim görüşüm şudur: Biliyorsunuz daha önce yapılan hesaplamalar düşüktü. TÜİK ’in rakamlarına göre bile olsa şuan kinin çok üzerinde olması gerekiyor. Bana göre emekli bayram ikramiyeleri en az 2 bin 500 TL olmalıdır. Hatta mümkünse daha fazla olmalıdır. Hesaplamalarımıza göre şuan ki şartlarda 2 bin 500 TL’yi geçmesi gerekiyor. Emeklileri mağdur eden başka bir hususta intibak sorunudur. 2000 öncesi ve sonrası emekli olanlar arasında ciddi ücret farkı var. 2 grup arasında katsayı farkı var. Mağduriyetler giderilirse ve belli yaş üzerindekilere pozitif ayrımcılık olursa daha iyi olur diye düşünüyorum” diye konuştu.

RAMAZAN BAYRAMI EMEKLİ İKRAMİYESİ KAÇ TL OLACAK? 

Emekli ikramiyesi geçen yıldan beri bin 100 TL olarak ödeniyor. Dul aylığı alanlara ise 550 lira bayram ikramiyesi ödeniyor. Dul aylığı alan ve aylık ödeme alan çocuğu olamayanlar ise 825 lira bayram ikramiyesi alıyor. Yetim aylığı alan çocuklara ise 275 lira ikramiye ödeniyor.  Ancak bu yıl yaşanan yüksek enflasyon ve piyasadaki pahalılık nedeniyle emekli ikramiyelerinin yükselmesi bekleniyor. Bu yıl Ramazan Bayramı 2 Mayıs 2022 Pazartesi gününe denk gelecek. İkramiyelerin bayramdan önce ödendiği göz önüne alınırsa bayram ikramiyelerinin nisan ayının son haftasında ödeneceği öngörülüyor.

AHMET DİNÇ – ÖZEL HABER

Emekliler zor durumda!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!