EMEKLİLERİN SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ

Kütahya Ak Parti İl Yerel Yönetimler Başkanı Nurettin Kaplan ve beraberindeki heyet Emekliler Derneği Kütahya Şubesine ziyaret gerçekleştirdi. Burada başkan İlhan Bintez ve derneğin yönetim kurulunu ziyaret eden heyet ayrıca emeklilerin sorunlarını dinledi.

EMEKLİLERİN SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ
EMEKLİLERİN SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kütahya Ak Parti İl Yerel Yönetimler Başkanı Nurettin Kaplan ve beraberindeki heyet Emekliler Derneği Kütahya Şubesine ziyaret gerçekleştirdi. Burada başkan İlhan Bintez ve derneğin yönetim kurulunu ziyaret eden heyet ayrıca emeklilerin sorunlarını dinledi.

Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan Türkiye Emekliler Derneği Kütahya Şube Başkanlığı’nda gerçekleşen ziyarette Başkan Kaplan’a dernek yönetimi tarafından emeklilerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri anlatıldı. Dernek Başkanı Bintez, ziyaret dolayısıyla AK Parti heyetine teşekkür ederken parti yönetimine anlattığı sorunlardan bazıları ve açıklamaları şu şekilde oldu;

“SOSYAL GÜVENLİK, EVRENSEL BİR HAK VE GELECEK GÜVENCEMİZDİR. “

Kişilerin başkalarına muhtaç olmadan yaşamlarını teminat altına almayı amaçlayan sosyal güvenlik hakkı, Anayasamızda vazgeçilmez bir insan hakkı olarak kabul edilmiş ve devletin en önemli görevleri arasında sayılmıştır. Sosyal güvenlik hakları ve emekli aylığı seviyeleri, sosyal devlet ve refah devleti olmanın da bir önemli bir göstergesidir.

EMEKLİLERİN SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ

AYLIK HESAPLAMALARINDA EŞİTLİK KURAL GETİRİLMELİ

Eşitlik ilkesi, sosyal güvenliğin en temel normudur. Sigorta mevzuatımızda yapılan değişikliklerle, norm ve standart birliğinden giderek uzaklaşılmış, emekli aylıklarında farklılıklar artmıştır. 5510 sayılı Kanun, emekli aylığı hesaplamalarında hak kayıplarına neden olan değişiklikler öngörmüştür. 1 Ekim 2008 öncesi dönemde prim kazançlarının güncellenmesinde dikkate alman milli gelir artışının yüzde yüzü yapılan değişiklikle yüzde 30’a çekilmiş; Prim ödenen her bir 360 güne uygulanan ortalama yüzde 2.6 aylık bağlama oranı, yüzde 2’ye düşürülmüştür. Yapılan değişiklikle birlikte, 1 Ekim 2008 itibariyle çalışılan süre uzadıkça, özellikle de asgari ücretle çalışanların emekli aylıklarındaki kayıplar, sosyal güvelik sisteminin en önemli sorunu olmuştur. SSK ve Bağ-Kur sigortalılarım aylıklarının hesaplanması; çalışılan dönemlerde yürürlükte olan kanun hükümlerine göre, karma sistem üzerinden yapılmaktadır. Bu hesaplanma sistemi, eşitliği bozan bir uygulamaya dönüşmüştür. 2000 öncesi dönemde olduğu gibi, emekli aylığı hesaplamalarında eşitliğin sağlanması için primlerin güncellenmesi ve aylık bağlama oranındaki farklılıklara son veren değişiklikler yapılmalı, prim kazanci ve prim ödeme gün sayıları eşit olanların emekli oldukları tarihlere bakılmaksızın aynı aylık ödenmelidir. 2000 öncesi dönemde uygulanan 506 sayılı Kanun döneminde olduğu gibi alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 70’den az olmayacağı (506 sayılı Kanun madde 90) hükmü ile emekli aylıklarını koruyan bir sistem bulunmaktaydı. 2000 sonrası için alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 35’e düşürülmesiyle birlikte aylıkları koruyan bir sistem kalmamıştır. Gerçekçi bir alt sınır aylık bağlama oranı belirlenmeli, asgari emekli aylığı asgari ücretin altında kalmamalıdır.

EMEKLİLERİN SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ

İNTİBAK SORUNU ÇÖZÜLMELİ

2000 öncesi SSK emeklilerine 6283 sayılı Kanunla intibak yapılmış ve 1 Ocak 2013 itibariyle intibak farkları emekli aylıklarına ilave edilmiştir. 2000 öncesi emekli olanların intibak aylıkları ile 2000 sonrası intibak yapılmayan emeklilerin aylıkları prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olmalarına rağmen, emekli aylıklarında farklılıklar oluşmuştur. Sosyal güvenlik kuruluşlarının kendi içindeki objektif olmayan farklılıklar giderilmeli ve ortak standartlar oluşturulmadır. Sosyal güvenlik kuruluşlarının standartlarındaki farklılıklar, intibak yapılarak giderilmelidir. Taban aylıklar ve gelirler eşitlenmeli ve bu seviyenin tespitinde insan onuruna yaraşır hayat seviyesi dikkate alınmalıdır.

EMEKLİ AYLIKLARIMA YAPILAN ZAMLAR YETERSİZ KALDI

418 madde üzerinden yapılan tüfe artışının hesaplanmasındaki ana harcama madde grupları ve dağılım yüzdeleri, çalışanların ve emeklilerin zamlarını yakından ilgilendirmektedir. Doğalgaz, elektrik, su, ulaşım, çay ve şekere ve diğer gıda maddelerindeki yüksek oranlı zamlar, tüketici fiyat artışlarına sınırlı yansımaktadır. Emeklilerin harcamalarını yeterince temsil etmeyen tüfe oranlarına göre emekli aylıklarına yapılan zamlar koruyucu olmamış, çalışanların ve emeklilerin aylıklarını küçülten bir etki yapmıştır. Yüzdeli zamlar, zengini zengin, fakiri fakir eden bir uygulama dönüşmüş, emekliler arasında makas büyümüştür. Diğer taraftan, SSK ve Bağ-Kur emekli aylılarına altı aylık tüfe artışına göre zam yapılırken, memur emeklilerine ise, kamu sözleşmelerine göre artışlar uygulanmaktadır. Emeklilere yapılan zamlar ile ilgili olarak bütünlük sağlanamamış ve eşitlik oluşturulamamıştır. Tüfe artışı, emeklileri koruyan bir sistem olmadığından, yeni bir artış sistemi getirilmeli, emeklilere büyümeden pay verilmelidir.

“KATKİ PAYLARI EMEKLİLERDEN ALINMAMALI”

Sağlık; temel bir insan hakkı olarak tanımlanmış, evrensel sözleşmelerde ve Anayasamızın 56. maddesinde, güvence altına alınmıştır. Sağlık hizmetleri, doğrudan yaşam hakkı ile ilgili olması nedeniyle diğer kamu hizmetlerinden farklı değerlendirilmelidir. Belli bir yaşa gelen emeklilerimizin sağlık ihtiyacı giderek artmakta ve buna paralel olarak da emekli aylıklarından önemli tutarda katkı payları adı altında kesintiler yapılmaktadır. Vakıf üniversiteleri ve özel hastanelerin yüzde 200’e kadar ilave ücret uygulaması, emeklilerimizin ödeme gücünü aştığından, emeklilerimizin buralardan sağlık hizmeti alması zorlaşmıştır. Çalıştıkları yıllarda yüksek oranda kesilen genel sağlık primleri, emekli aylığını ve sağlık hakkını güvence altına almak adına ödenmiştir. Bu nedenle, emekliler katkı paylarından muaf tutulmalı ve hiçbir ad altında katkı payı (muayene ücreti, ilaç farkı, reçete bedeli ve ilave ücret) alınmamalıdır. HABER MERKEZİ

10 Ağu 2022 - 14:14 - Haber İlanlar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.