Enerji üretiminde güneş enerjisi devrimi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fosil yakıtların geleceğinin tartışılmaya başlandığı şu günlerde yatırımcıların önemli bir kısmı enerji harcamalarını yenilenebilir enerji kaynaklarına ayırmaya başladı. Küresel çapta enerji yatırımlarının 2023 yılında 2,8 trilyon dolar gibi rekor bir seviyeye çıkması beklenirken bunun 1,7 trilyon dolarlık kaynağın temiz enerji sistemlerine ayrılacağı öngörülüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)  Dünya Enerji Yatırımları raporunu yayınladı. Rapora göre, temiz enerji yatırımları fosil kaynaklı yakıtların yatırımlarının önüne geçiyor. Bu durumun en önemli sebeplerinden birisi ise, pandemi sürecinden sonraki dönemde küresel enerji krizinin tetiklenmesi ve enerji güvenliği endişeleri.

Bu yıl enerji yatırımlarının 1,7 trilyon dolarlık kısmının yenilenebilir enerji, elektrikli araçlar, nükleer enerji, düşük emisyonlu yakıtlar gibi temiz enerji teknolojilerine ayrılacağı tahmin ediliyor. Rapora göre geriye kalan 1,1 trilyon dolarlık tutarın da kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil kaynaklı yakıtlara aktarılacağı belirtiliyor.

Rapora göre enerji yatırımları ülkeler arasında aynı oranda seyretmiyor. Temiz enerji için yatırımların yüzde 90’ını gelişmiş ekonomiler ve Çin oluştururken gelişmekte olan ülkeler ise yatırımları istenilen seviyelerde gerçekleştiremiyor. Bu durum temiz enerji kaynaklarının küresel çapta gerçekleşebilmesinin önündeki en önemli engel olarak görülüyor.

IEA’nın mevcut başkanı Fatih Birol rapora ilişkin yaptığı açıklamada, yenilenebilir enerjiye özellikle son dönemde artan talebin büyüyerek devam edeceğini belirtti. Güneş enerjisi yatırımlarının petrol bazlı enerji yatırımlarının önüne geçtiğini söyleyen Birol, fosil kaynaklı yakıtlardan elde edilen kaynağın temiz enerjiye her geçen yıl daha da fazla aktarıldığı ifadelerini kullandı.

Fatih Birol, Türkiye’nin temiz enerji potansiyelinin yüksek oluşuna vurgu yaparak, “Türkiye için yenilenebilir enerji olmazsa olmazdır.” açıklamasında bulundu. “Önümüzdeki dönemde büyük trend temiz enerji teknolojilerine geçiş olacak. Türkiye’de temiz enerji potansiyeli çok büyük, ciddi aşamalar kaydedildi. Ancak ülkenin temiz enerji potansiyelinin hala küçük bir kısmını kullanıyoruz. Temiz enerji alanlarından nükleer enerjide çok güçlü bir geri dönüş var. Örneğin Fransa nükleer enerjide çok yeni bir açılım yapıyor. Bu bağlamda ben nükleer enerjinin Türkiye için olmazsa olmaz olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullanarak Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeline dikkat çekti.

(BETÜL YENİLMEZ)

Enerji üretiminde güneş enerjisi devrimi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!