ENFLASYON ALTINDA EZİLEN MEMURA EK ZAM ŞARTTIR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Kütahya İl Temsilcisi Cihangir Er TUİK’e göre 12 aylık enflasyon % 85,51 İken ENAG’a göre % 185,34 olduğunu enflasyon altında ezilen memura ek zam şarttır diyerek zam talebinde bulundu.

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Kütahya İl Temsilcisi Cihangir Er Ekim ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, enflasyon farkının aylık verilmesi gerektiğini ve kamu çalışanlarına ek zammın kaçınılmaz olduğunu vurguladı. ER, basın açıklamasında şu hususlara yer verdi. Er “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Ekim ayında enflasyon (TÜFE)  % 3,54  artmıştır. Bağımsız araştırma grubu olan ENAGRUP (Enflasyon Araştırma Grubu)’a göre bu oran % 7,81’’dir. Yine TUİK’e göre 12 aylık enflasyon % 85,51 İken ENAG’a göre % 185,34’dür. Böylelikle ikinci altı ay için sadece 4 aylık enflasyon % 10,85 olmuş. Kamu çalışanları ve emeklileri şimdiden 3,85 alacaklı hale gelmiştir. Kasım ve aralık enflasyonu da memur ve emeklilerin cebinden çıkmaya devam edecektir. Açıklanan bu oran vatandaşın bizzat yaşadığı ve çaresiz kaldığı gerçek enflasyonu da yansıtmaktan uzaktır. Resmi hesaplamaların TÜİK’in verilerine göre yapılıyor olmasının ve TUİK’in hesaplamalarının sahada gerçeklerle uyuşmamasının bedelini ne yazık ki aylığından başka geliri olmayan memur ve emekliler ile dar gelirli vatandaşlar ödemektedir.” Dedi.

 

ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR!

 

İstisnasız her toplu sözleşmede verilen artışlar dönem bitmeden enflasyon altında kalmış diyen Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Kütahya İl Temsilcisi Cihangir Er “Kamu çalışanları ve emeklileri cebinden harcadıkları enflasyon farkını altı aylık dönemlerle almıştır. Ancak önemli bir husus, kamu çalışanları ve emeklilerin cebinden harcanan kayıplar karşılanmamakta, enflasyon farkı dönem bittikten sonra verilmektedir. Yıllardır oluşan mağduriyetin giderilmesi için enflasyon kayıpları aylık olarak karşılanmalıdır. Yetkili ancak etkisiz sendikaların tarihi bir toplu sözleşme diye imzalamış oldukları 6. Dönem toplu sözleşme yürürlüğe girdiği ilk aydan itibaren hükmünü yitirmiştir. İkinci altı ay için alınan artış sadece %7 iken, alınan artışın hepsi sadece ilk üç ayda erimiş, kalan diğer aylarda da memur cebinden yemiştir. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan Orta Vadeli Program (2023-2025)’a göre bile 2022 için yıl sonu enflasyon %65, 2023 için öngörülen enflasyon tahmini ise %24.9’dur. Açıklanan bu beklentilere göre 6. Dönem toplu sözleşmede alınan artışların hiçbir anlamı ve hükmü kalmamıştır. 2022 ve 2023 yılında alınan tüm artışların bu oranların altında kalacağı çok nettir. Zaman kaybedilmeden toplu sözleşme oluşan bu durum karşısında yenilenmelidir.” İfadelerini kullandı

 

 

MEMURA EK ZAM ŞARTTIR!

 

Memurlara ek zammın şart olduğunu belirten Er “Yıllar boyunca enflasyon altında alınan artışlar artık kamu çalışanları ve emeklilerinin alım gücünü düşürmüş, kirasını ve faturalarını ödeyememe noktasına getirmiştir. Ocak ayında verilecek olan enflasyon farkı beklenmeden kamu çalışanları ve emeklilerine ek zam şart olmuştur. BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Ekim ayı enflasyon oranına göre bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti Ekim ayında yılın ikinci altı ayı için yapılan %7’lik artışın karşılığı 397,62 TL iken Ekim ayı enflasyonuna göre bu artışın 869,24 TL’si ilk iki aydan erimiştir.

HÜSEYİN CAN AKSU

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ENFLASYON ALTINDA EZİLEN MEMURA EK ZAM ŞARTTIR

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin