Eskişehir lobisi yine Kütahya’ya oynuyor

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi’nde Haber-Proje Koordinatörü olarak görev yapan ve Anadolu Gazetesi Yazarı Soner Yüksel, “Helal Olsun Kütahya Lobisine” başlığıyla Zafer Havalimanı’ndan sonra bu sefer de DSİ işçi alımlarında Kütahyalıların işe girmesini eleştirdi. Yüksel, Kütahyalıların DSİ’ye baskı kurduğunu iddia etti.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eskişehir’de yayımlanan Anadolu Gazetesi’nin yazarı Soner Yüksel, 7 Ocak’ta ES TV’de “ Eskişehir’de uçuşlar yapılamaz, vatandaştan siz para verin biz uçuş yaptıralım denirken diğer tarafa bu garantinin verilmesini bir Eskişehirli olarak hazmedemiyorum. Böyle bir mantık olabilir mi? Özellikle öyle tarife ve saatler uygulandı ki Zafer Havalimanı’nın yolu açıldı. Bu siyaseten Eskişehir’i cezalandırmaktır” diyerek Zafer Havalimanı üzerinden mağduriyet yansıtmaya çalışmıştı.

“İŞE ALINAN 83 KİŞİNİN 52’Sİ NASIL OLDUYSA KÜTAHYA’DAN”

Bu sefer Soner Yüksel, DSİ Eskişehir Bölge Müdürlüğü’nün kadrolu personel alımında 83 kişiden 52’sinin Tavşanlı’dan olduğunu belirterek yeni bir eleştiride bulundu.  Soner Yüksel’in Anadolu Gazetesi’nde çıkan yazısı şu şekilde; “Farkında mısınız, son zamanlarda Eskişehir ile ilgili bazı meselelerde karşımıza hep komşu şehirler çıkıyor. Farkında mısınız, son zamanlarda Eskişehir ile ilgili bazı meselelerde karşımıza hep komşu şehirler çıkıyor.  URAYSİM’E Konya talip diye başlayan mesele, Zafer Havalimanı ve Afyonkarahisar lobisi ile devam ederken halkaya bu kez DSİ ve Kütahya kıyası çıkmak üzere…  Nasıl mı? Hemen anlatayım! DSİ Eskişehir Bölge Müdürlüğü İŞKUR aracılığı ile kadrolu personel almak için ilana çıkıyor. Farklı branşlarda toplam 83 personel alınacak. Bu personel Eskişehir bölge müdürlüğünden Bilecik, Kütahya, Sakarya’ya dağıtılacak. Türkiye geneline kapsayan bu ilana haliyle binlerce başvuru gerçekleşiyor. İstenen yaş ve belge şartları tutanlar arasından işe alınacaklar önce kura ile belirleniyor, ardından ise mülakata tabi tutularak işe alınıyor. Gariplikler silsilesi ve torpil iddiaları ise bu süreçte başlıyor. İşe alınan 83 kişinin 52’si nasıl olduysa Kütahya’dan hatta ağırlıklı olarak Tavşanlı’dan çıkıyor. Binlerce başvuru arasından kura çekilip, mülakata tabi tutulup üstüne üstlük belge ve yaş tutan insanların bu kadar oranla Kütahya’dan çıkması garip değil mi? İddialar bununla da sınırlı değil üstelik. İşe alınanların bazılarında gerekli belgelerin olmadığı, bazı meslek dallarında belli yıl tecrübe şartı olmasına rağmen bu şartların yerine getirilmediği gibi araştırılması gereken bir durum var. Üstelik mevcut şirket çalışanları arasında bazılarının belgeleri tam olmasına rağmen çeşitli bahaneler ile mülakat dışı bırakıldığı ve normalde 3,4 aylık deneme süresi olmasına rağmen işe alınan yeni personelin direkt asli kadroya geçirildiği ve görevlendirildiği de söyleniyor. Kütahya lobisinin DSİ Genel Müdürlüğüne bu konuda ciddi baskı oluşturduğu ve istediğini aldığı konuşuluyor. Öyle ya 83 kadrodan 52’sinin Kütahya’ya denk düşmesi eşyanın tabiatına aykırı. Hatta sayısal lotonun 5 hafta üst üste aynı mahalleye çıkması gibi enteresan bir durum.İşin içinde ciddi bir kuşku, ciddi bir torpil kokusu var. Amma velakin, belki size garip gelecek ama ben bu duruma hiç kızmıyorum biliyor musunuz? Etik, liyakat v.s. gibi pek çok önemli detayı bir kenara bırakıp, memleketleri için elindeki lobiyi kullanan siyasileri o kadar özlemişiz ki… Kendi şehri için, kendi şehrindeki insanların işe yerleşmesi adına her çabayı gösteren siyasetçilere kızmak yerine tebrik etmek, helal olsun demek istiyorum. Çünkü anlayana sivrisinek saz, anlamayan davul zurna az demişler”.

AHMET DİNÇ

 

 

Eskişehir lobisi yine Kütahya’ya oynuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!