Gören hayret ediyor!

Yiğit Uysal’ ın Kütahya’da evin bahçesine kurduğu açık salma kafes görenleri hayret ettiriyor. Evin bahçesinde -20 derecede bile sıcak iklim kuşları olarak bilinen sultan papağanı, muhabbet kuşu, kanarya ve ispinoz yaşayabiliyor.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi 5. Sınıf öğrencisi Yiğit Uysal, Kütahya’da evinin bahçesine kurduğu açık salma kafesle soğuk havada sultan papağanı, muhabbet kuşu, kanarya ve ispinoz türü kuşların yaşayabileceğini gösterdi. Yiğit Uysal’ın bahçesindeki kafeste karların içinde -22 derecede tropikal özellikli kuşlar yaşayabildi. Hatta muhabbet kuşları üredi. Kuşlar üremek için yuvalık yerine yalıtım malzemelerini kullandı. Kuşların üremek için evin yalıtım malzemelerini kullandığını fark eden Uysal, gazbeton kullanarak yuvalıklar tasarladı. Kafesi hakkında Uysal, “Muhabbet kuşları eksi derecelerde bile üreyebildi, yuvalarda yavrularımız var. Yavrular bile burada büyüyebiliyor. Hiçbir sıkıntı yok. Bu sene -12 dereceyi gördü burası. Sultan papağanı, kanaryalarda kışın üreme olmadı. Kuşların keyifleri iyi. Şuan burada 4 tane kanarya, 2 tane sultan papağanı  30 civarı muhabbet kuşu var. Burada 2. Kışımız. Geçen kış daha soğuktu. -20 dereceyi gördü. Dün yuvadan atlayan yavrular bile gördüğünüz gibi yaşıyor. Sular gün içinde donuyor. Gün içinde 2-3 defa sularını değiştiriyoruz. Pekmezli suyumuzda ısınmalarına yardımcı oluyor” diye konuştu. Yiğit Uysal’a çalışmalarında bütün desteği gösteren baba Önder Uysal, “ İşimiz madencilik ama hobi olarak yapıyoruz. Kuşlarla uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

AHMET DİNÇ-ÖZEL HABER

Golden Finch (Gökkuşağı İspinozu )
MUHABBET KUŞLARI
SULTAN PAPAĞANLARI
GAZ BETON YUVALIKTA MUHABBET KUŞU YAVRULARI
KANARYA
SALMA KAFES
İSPİNOZ YUVALIKLARI

Gören hayret ediyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!