EkonomiGündemKütahyaSürmanşet

Makarna’nın fiyatı 5 TL oldu

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği İdare Konseyi Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, tüm dünyada artan tarım emtia fiyatlarına dikkat çekerken, fiyat artışının 'en düşük düzeyde' tutulduğunu söyledi.

Abdülkadir Külahçıoğlu, “Fiyat artışı besin enflasyonunun altında. Bizler, ihracatla elde edilen kârları iç piyasayı dengelemek için de kullanıyoruz. Fiyatlara olabilecek en düşük oranları yansıtıyoruz. Mevcutta makarnalık buğday ton fiyatı 3 bin 200 lira, kilo fiyatı 3.2 lira. Buradan bakılacak olursa fiyatın çok olağan olduğu görülebilir.” dedi.

ÜRETİMDE SORUN YOK

Abdülkadir Külahçıoğlu, kişi başı yıllık makarna tüketimi 2020 yılı olduğu üzere 8 kilonun üzerinde seyrettiğini söyledi. Bu oran önceki yıllara göre yüzde 25 daha fazla bir tüketim gösteriyor. Makarnalık buğdayda fiyat artışının durduğunu anlatan Abdülkadir Külahçıoğlu, bu kapsamda yıl sonuna kadar yeni bir artış öngörülmediğini söyledi.

Abdülkadir Külahçıoğlu, aynı vakitte Türkiye’nin makarnada üretim gücüne dikkat çekerken, “Kapasitelerimiz çok daha fazla.

TÜRKİYE’Yİ MAKARNAYA BOĞARIZ DEMİŞLERDİ

Salgının Türkiye’de ilk görüldüğü günden beri tam kapanma süreçlerinde tüketiciler marketlere koşarak ‘panik alışverişi’ yapmış, bilhassa makarna ve un uzun müddet dayanabilen yoğun talep oluşmuştu. Raflarının sık sık boşaldığı gündem olmuştu. Bunun üzerine o periyotta bir açıklama yapan Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (MÜSAD) Lideri Nihat Uysallı, “Merak etmeyin, gerekirse Türkiye’yi makarnaya boğarız” demişti.  Salgınla birlikte vatandaşta doğal olarak sıra dışı dertler ortaya çıktı. Biz, ‘makarnaya hakimiz, matematiğini biliyoruz’ deyip her şeyi anlattık lakin piyasa bir türlü ikna olmuyordu. O an çok güçlü bir bildiri vermek gerektiğini hissettim.”

TÜRKİYE DÜNYADA 3. BÜYÜK ÜRETİCİ

Türkiye, dünyanın en büyük üçüncü makarna üreticisi iken, ihracatta da ikinci sırada bulunuyor.  Türkiye’nin makarna üretimi 2 milyon tonun üzerinde seyrediyor. 2021 yılının birinci yarısında makarna ihracatı 645 bin ton düzeyine ulaştı. 24 makarna firması bulunan Türkiye makarna kesimi 156 ülkeye ihracat yapıyor. Makarnalık buğday ekim alanlarında kuraklık nedeniyle bu yıl randıman kayıpları yaşanıyor.

İHRACATI KAYDA BAĞLI

1 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ticaret Bakanlığı’nın bildirisine göre, ihracı kayda bağlı mallar listesine, makarna, bulgur ve buğday irmiği eklendi.  kaynak:Milliyet

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu