GÜNÜMÜZÜN SAVAŞLARI BİLİM İLE TEKNOLOJİ İLE EKONOMİ İLE OLUYOR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal Kütahya basını ile bir araya geldi. Gündeme dair açıklamalar yapan Uysal; Çinili Camiden akademik başarılara, üniversite ki gelişmelerden yabancı öğrencilere kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

 

Rektörlük binasından gerçekleştirilen toplantıda konuşan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal üniversitede 2 bin 300 akademisyen, 50 binin üzerinde öğrenci ve 90 ülkeden 9 bin yabancı öğrencinin bulunduğunu söyledi. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ilimizin önemli bir markası diyen Uysal “Dumlupınar Üniversitesi ülkemizin önemli bir üniversitesi, 1992 yılında kurulmuş ve an itibariyle 50.000 öğrencisi olan bir eğitim kurumudur. Geçen sene 45.000 civarındaydı sağlık bilimleri üniversitemiz bölündükten sonra öğrenci sayımız azaldı ancak barajların kalkması ile birlikte bu yıl meslek yüksek okullarımızda dahil %100 doluluğa ulaştı ve 50.000 öğrencimiz var. Belki de bu DPÜ tarihinde nadir dönemlerden birisidir. Akademisyenlerimiz yeterli 2300 civarında akademisyenimiz var yani Kütahya Dumlupınar Üniversitesi oldukça bir büyük üniversitedir. Üniversitemizin hem eğitim noktasında hem araştırma geliştirme noktasında kamu sanayi işbirliği noktasında ilimize öncelikle ön ayak olmak, ilimizde lokomotif olmak ilimize değer kazandırmak temel asli görevidir. Ama bununla birlikte insanla hizmet etmek çünkü bilim yapılan bilimsel çalışmalar yapılan teknolojik çalışmalar eğitim faaliyetleri sadece Kütahya’yı ilgilendirmez sadece milletimiz ilgilendirmez tüm insanlığa hizmet etmektedir.” Dedi.

‘KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ BİR ULUSLARARASI ÜNİVERSİTE’

Yapılan çalışmalar sonucunda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bir uluslararası üniversite olduğunu söyleyen Rektör Uysal Gerek yaptığımız çalışmalarla ve yayınlarla eğitim faaliyetleri ile artık Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bir uluslararası üniversitedir. Neden bunu söylüyorum çünkü eğitim noktasında Uluslararası bir üniversitedeyiz çünkü Kütahya Dumlupınar Üniversitesi şu an yaklaşık 9000 civarında 90 civarından ülkeden öğrenci var. Biz bu yıl Erasmus+ kapsamında hem öğrenci hem de akademisyen hareketliliği için ulusal ajansa yani Avrupa birliği fonlarından destekli bir üniversitedir. Biz bu kapsamda ülkemizde en yüksek hibeyi alan üçüncü büyük üniversite olduk yani Avrupa birliği fonlarından hem akademisyen hareketliliği hem de öğrenci hareketini destekleyecek fon kazanan 3 büyük üniversite olduk.” Diye konuştu.

‘GÜNÜMÜZÜN SAVAŞLARI BİLİM İLE TEKNOLOJİ İLE EKONOMİ İLE OLUYOR’

Günümüzün savaşları bilim ile teknoloji ile ekonomi ile oluyor diyen Uysal “Biliyorsunuz göreve geldik Bizim teknokentimiz kapanmıştı yani bakanlık karar vermiş ve kapanmıştı. Bizler adeta yalvardık bir deneyin dedik ve dediler ki tamam deneyelim çünkü geldiğimiz zaman daha inşaat pislikleri temizlenememiş bir teknokentimiz vardı. Kendi ayakları üzerinde durması imkansızdı biz buradan kendi arkadaşlarımızı gönderdik hem güvenli hem temizliği hem de burada kendi fonlarımız ile oraya para aktardık altyapıyı gerçekleştirdik. Geldiğimiz noktada %100 doluluğa ulaştık biliyorsunuz pazartesi günü Temelli atma töreni vardı sayın bakanımızın da gelmesi söz konusu olduğu için biraz ertelemiş olduk. Tek mekan çok önemli neden bu örneği veriyoruz koca bir üniversitede çünkü milletimiz teknoloji üretmeden bilgi üretmeden başkasının ürettiği bilgiyi kullanarak hep geriden gitmeye mahkum olacaktır. Günümüzde biliyorsunuz eskisi gibi öyle köle alıp satmak yok eskisi gibi meydan savaşları yok günümüzün savaşları bilim ile teknoloji ile ekonomi ile oluyor. Günümüzün köle müessesesi maalesef bilgide ve teknolojide geri bırakıp seni çalıştırıp kendi ürettiği patent bilgi ve teknolojiyi sana satıp emeksiz para kazanmaktır muhakkak bilgi ve teknoloji üretmemiz lazım.” Diye konuştu.

‘1000’DEN FAZLA ÖĞRENCİMİZ TEKNOFESTE KATILDI’

Teknofest ülkemiz ile birlikte artık bir marka olmuştur diyen Prof. Dr. Uysal “Biz geçen sene Teknofestte  1000 fazla öğrenci ile festivalde yerimizi aldık. Şunu ifade edeyim teknofest dünyanın en büyük uzay havacılık ve teknoloji festivalidir ülkemiz ile birlikte artık bir marka olmuştur tüm dünyadan görünür olmuştur ve ülkemizi değiştirdiği değiştirmeye devam ediyor üniversiteleri de değiştirdiği ve değiştiriyor. Geçen sene 33 takım kurmuştuk ve binden fazla öğrencimiz katılmıştı. Teknofest’te 14 takım finale kaldı ve Karahanlı takımımız birinci oldu. Zafer havalimanında 90 tane takım vardı. Sadece o kategoride 90 tane takım sadece ülkemizden değil tabii ki yurt dışından da katılımların olduğu gruplarda serbest görev iha’da orada yarıştılar. Türkiye’deki üniversiteleri ve Kütahya Dumlupınar üniversitesini değiştirip geliştirmek istiyoruz çünkü gelişim ancak öyle olacaktır. Bu yıla geldik Ben 50 hedefi vermiştim ancak 47’ye ulaştık belki şu anda daha değerli olacak şu anda 47 oldu tek nefeste katılacak takımlarımız. Geçen seneden geri kalmadığımız gibi daha da ileriye gideceğiz.” İfadelerini kullandı.

‘DUYUNCA TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU’

Tömer ve yabancı öğrenciler ile ilgili yayınlanan haber ve söylemler hakkında konuşan Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal “Bazı gazeteler, ilimizde olmayan yayın yapan İstanbul’da yayın yapan gazetelerden bir tanesinde üst üste 3 tane haber çıktı. Birincisi uluslararası öğrencilerle ilgiliydi. Verdikleri isim şu an bizde öğrenci değil o çocuktan para aldılar dedikleri öğrenci biz de öğrenci değil. Başka bir üniversitenin öğrencisi biz daha sonra bunu öğreniyoruz birileri bu öğrenciyi buraya sokmak istiyor sonuç alamıyor. Ülkemiz bir hukuk devletidir kurallar işliyor hiç kimsenin endişesi olmasın belki biraz geç olur ama sonuç alınır ilk haber için tenskip yazdık yayınlamadılar. İspat ettik bu öğrenci burada değil dedik bu bir yanlış haber dedik ve yayınlamadılar sulh ceza hakimliğinden karar aldık düşünebiliyor musunuz yine yayınlamadılar ve şu an bir üst mahkemede. Bu kadar gözü dönmüşlük bu kadar gözü kararmışlık olamaz herhalde bir yerden besleniyorlar. Bakın bu yetmiyormuş gibi 3 haberi de yaptı aynı site insan kaçakçılığı adı altında, tüylerin diken diken oldu duyunca . Şimdi devletimizin milletimizin bir hedefi var sayın Cumhurbaşkanımızın bir hedefi var YÖK’ün bize tavsiyesi var. Ne diyor biz de bu payda hissemizi alacağız biz de bu hedefe çalışacağız yani uluslararası öğrenci sayımızı artıracağız. .Çünkü altyapımız var. Bizim içimizdeki denetim sistemlerimiz zaten bunun için var birisi bu güzel kazanımı baltalamaya çalışırsa zaten onun da karşılığını görür ve görecektir bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın biz de bunu yapıyoruz.

‘ÇİNİ CAMİ İHALEYE ÇIKACAK’

Çinili Cami konusunda artık çalışmaların tamamlandığı ve ihaleye çıkılacağını belirten Uysal “Çinili Cami konusunda ise 4 yıl uzadı bu uzamanın nedenini kimse istemez di. Bizler şu anda 2 üniversite ile çalışma yaptırdık yıkılması gerektiğini söylediler tekrardan bir çalışma daha yaptırdık onlar da yıkılmasını istediler son olarak ODTÜ’de bir çalışma yapmalarını istedik ve onlar ile bir çalışma yaptılar. Şu anda yıkmadan minareyi de kurtararak dünyada ilk kez uygulanacak bir teknikle Çinili camiyi 2023 yılı içerisinde açabileceklerini belirttiler. Bununla ilgili ihale süreci başladı yakın zamanda ihale yapılacak ve Çinili Cami turistlerin uğradıkları cazibe noktalarından bir yer olacak.” Diye konuştu.

 

HÜSEYİN CAN AKSU

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GÜNÜMÜZÜN SAVAŞLARI BİLİM İLE TEKNOLOJİ İLE EKONOMİ İLE OLUYOR

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin