KÜTAHYA

“Eleştirileri hak etmedik”

Rektör Kazım Uysal, DPÜ’nün hazırladığı yeni kent meydanı projesine gelen eleştirileri hak etmediklerini söyledi. Kazım Uysal, yapılan eleştirilerin DPÜ markasına zarar verdiğini ve akademisyenlerin şevkini kırdığını ifade etti.
Bu haber 2021-02-11 14:17:29 eklenmiş ve 1687 kez görüntülenmiştir.

AHMET DİNÇ - ÖZEL HABER

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Kazım Uysal, kent meydanı projesi ile ilgili eleştirilere düzenlediği online basın toplantısında cevap verdi. Fikir vermek için ücretsiz proje yaptıklarını icracı kurum olmadıklarını bildirdi. Yapılan eleştirilerin akademisyenlerin şevkini kıracağını söyleyen Kazım Uysal, kent meydanı projesinin kalıcı şekilde dijital ortamlardan eleştirilmesinin DPÜ markasına zarar vereceğini ve şehre öğrenci gelmesine zarar vereceğini bildirdi. Kent meydanı konusunda teşekkür yerine eleştiri almaktan üzgün olduklarını anlatan Uysal, “Şehir planlamasında uzman arkadaşlar 1 ay bu proje için uğraştılar. Valiliğimize ve belediyemize katkı verin bu konuda bizim fikrimiz olsun istedik. Valiliğimiz ve belediyemiz ile koordineli çalıştılar. Bu proje için toplantılar yapıldı. Akademisyenler fikir üretecek en güzeli ortaya çıkacak. 5 kuruş almadan arkadaşlar proje ürettiler. Bizde bu konuyu şeffaflık açısından sitemizden ilan ettik. Bu proje için belediye ve valilikten teşekkür aldık. Biz bu projeyi fikir olsun diye yaptık. Biz icracı kurum değiliz. Biz katkı sağlamak için bu projeyi yaptık. Biz teşekkür bekliyoruz. Bu projede emek var. Görüyorum ki içinde hiç teşekkür olmadan tenkitler yapılıyor. Biz bunu hak etmiyoruz. Birden fazla proje yapılmasa en güzel projeyi nasıl yakalayacağız. Bizim beklentimiz emeği görüp emeğe teşekkürdür. Projenin herhangi bir yeri vatandaşın hoşuna gitmeyebilir. Gazete köşelerinde eleştiri yazısı yazmak bizi üzer şevkleri kırar. Arkadaşların şevkleri kırılırsa bundan sonraki projelerde arkadaşları nasıl teşvik ederiz. Önceki gün çıkan yazılara çok üzüldüm” dedi.

DPÜ HIZLA BÜYÜYOR

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi yakın geçmişte hiç olmadığı kadar doluluk oranı artmıştır. Doluluk oranımız yüzde 93’tür. Merkez kampüsteki birimlerimiz yüzde 100 doluluk oranlarına sahibiz. Üniversitemizin doluluk oranı bakımından güzel bir yerde. Tarihinde hiç olmadığı kadar uluslararası olmuştu. Uluslararası öğrenci sayısı en fazla bin 700’ler sayısındayken 5 bin civarına yaklaşmıştır. Bu sayıyı artırmak için çalışacağız. 47 bine yakın öğrencimiz var. Bu kadar öğrenci ile uzaktan eğitimi yönetmek kolay değil. Bu güçlü bir emek gerektiriyor. Biz bunu başardık. Bizi sıkıntıya sokan aksama da olmadı.  Eğitim ve öğretim açısından iyi bir noktada olduğumuz görülüyor. Ben göreve geldiğimiz zaman sadece 2 farklı proje tipi vardı. Biz bunu 7 farklı tipe çıkardık. Maksimum projeler 20 bin TL verilirken biz bunu 50 bin TL’ye çıkardık. Lisans üstü öğrencilere tez desteği verdik. 2019’da üniversite destekli projelere 583 bin 344 TL, 2020 yılında 2 milyon 500 bin TL para verildi. 2021 yılına yeni girdik. 1,5 ay içerisinde 604 bin TL destek çıktı. Bor projeleri için 1 milyon TL çağrıya çıktık. Güzel projeler çıktı. Enerji depolama için 500 bin TL çağırıya çıktık” dedi.

“KÜTAHYA İLE İLGİLİ BORLA İLGİLİ PROJELERE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

DPÜ’nün son dönem çalışmaları hakkında bilgi veren Uysal, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Bizden önce özellikle ZEKA kaynaklı proje yoktu. Üniversite kurum kaynağı verememişiz. ZEKA destekli 2 tane yürütücülüğünü yaptığımız proje var. Takı projesi için 2 milyon TL bütçe var, biz 500 bin TL destek verdik. Glütensiz mutfağın 750 bin tl bütçesi var biz 250 bin TL verdik. Biz hem öz kaynaklarımızda hem üniversite dışı kaynaklarla üniversitemize kaynak akıttık ve ürettik.

“BİZDEN ÖNCE HİÇ YOKTU”

2244 diye sanayi doktora programı bizden önce hiç yoktu. Şu anda 48 üniversite içindeyiz. 4 tane o alanda doktora öğrencimiz var. Teknokentimiz en sonuncu haldeydi. İş yapılıyor borçlu durumdaydı. Yüzde 20 kapasiteyle çalışıyordu şu an yüzde 100 doldu. Ek bina için müracaat ettik. 42 şirket var ve tamamı dolu halde. 80 ofislik ek bina projesi teklif ettik. Borçları temizledik sermayesi 1 milyon 200 bin TL sermayemiz var. Artıya geçti Teknokent. Kuluçka merkezimiz yapıldı. 24 şubatta açılışı olacak. Teknokentimiz cazibe merkezi haline geldi. Dış illerden katılan şirketler var. Kütahya’da şirket açmak için gelenler var.  Akademik kadrolar keyfi dağıtılıyordu. 1,5 yıldır çıkan ilanlara bakabilirsiniz. YÖK’ün belirlediği kişilerin dışına çıkmadık. Özel şart yazmadık. Bizim aldığımız araştırma ve öğretim görevlileri zeki ve başarılı kişiler. Kendi içimizdeki yükseltmelerde ise istediğime kadro verim anlayışını kaldırdık. Kimseyi ayırt etmedik. Terör örgütü ve yüz kızartıcı suçu olmadıktan sonra herkese kadro verdik. Bekleyen doçent

“ÜNİVERSİTEMİZDE BARIŞ VE HUZUR VAR”

Çinili cami problemi ile uğraştık. Biz yıkmak istemedik aslını korumak için çalıştık. 500 bin den fazla proje için para verdik. Geldiğimiz noktada ODTÜ’lü ekip 3 ay içiresinde kubbeyi tamamlayacaklar. Aslına uygun restorasyon çalışmaları olacak. Paramız var.

Nisanda ruhsatlandırma sürecine başlayacağız Ahmet Yakupoğlu müzesin açılacak. Ahmet Yakupoğlu’nun doğduğu ev için İhaleye çıkıldı ve 2021 yılı itibariyle bitirilmesi hedeflenmektedir. Ev için 4 milyon TL kaynağımız var.

“TURİZM MASTER PROJESİNİ YAPMAYA TALİP OLDUK”

DPÜ tarihinde olmadığı kadar protokol imzaladık. Çoğu konuya elimizi taşın altına koyduk. Kütahya meydanı ve master projesini yapmaya talip olduk. Bunun önemine inanıyoruz. Bizde bine yakın akademisyen var. Bunlar sahasında yetkin insanlar. Yetkin insanlar Kütahya’ya katkı sağlasın istiyoruz.  Kampüsten çıkmak kendimizi sanayiye atmak istiyoruz. Turizm master planı valimizin bize verdiği bir sipariştir. Biz seve seve kabul ettik. Biz sadece proje ve bilim üretir. Turizm master palın için güçlü ekip 1 yıl çalışacaklar. Bu arkadaşlar fedakârlık yapacaklar bu projeyi hazırlayacaklar.”

 

Dumlupınar Gazetesi'nin yayımladığı haber, fotoğraf ve görüntü ile internet ve wap için oluşturduğu her türlü bilgi, izin alınmadan hiçbir şekilde kullanılamaz.

 
 
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.5096 7.5231
€ EURO 8.9643 8.9804

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca