SAĞLIK

Gözlüklerinizden kurtulun

PARKHAYAT Kütahya Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Nuri Güzel Ayer, uzak ve yakın gözlüklerin yaşam kalitemizi etkilemesinde bir sorun olduğunu ve bu sorundan basit bir şekilde kurtulabileceğimizi belirterek, uygulanabilecek tedaviler hakkında önerilerde bulundu.
Bu haber 2021-02-21 10:31:20 eklenmiş ve 619 kez görüntülenmiştir.

PARKHAYAT Kütahya Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Nuri Güzel Ayer, “Her sağlıklı bireyin gözünde saydam ve elastik yapıda doğal bir göz merceği vardır. Yakın veya uzak mesafelere bakıldığında doğal mercek esnekliği ölçüsünde şekil değiştirerek odaklanmayı sağlamaktadır. Yaşlandıkça gözde yer alan doğal mercek öncelikle esnekliğini kaybeder. Yaş daha da ilerledikçe saydamlığını da kaybeden mercekte katarakt olgusu ortaya çıkar.” dedi ve sözlerine “genellikle 40 yaşından itibaren esnekliğini kaybetmeye başlayan doğal mercek yapay bir mercek ile değiştirilebilir.” diyerek eklemelerde bulundu. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Nuri Güzel Ayer, tedavi sürecinde kullanabilecekleri mercek çeşitleri ve bu merceklerin hangi tedavilerde kullanıldıkları hakkında açıklanmalarına şöyle devam etti;


GÖZ İÇİ MERCEK ÇEŞİTLERİ

Günümüzde katarakt operasyonlarında temel olarak tek odaklı mercekler çok odaklı mercekler (trifokal, bifokal mercekler) şeklinde kullanılan iki mercek tipi vardır. Tek odaklı merceklerle uzak ya da yakın mesafelerden birine (tek odağa) göre ayarlama yapılmaktadır. Diğer mesafeler için ise gözlük kullanılır. Çok odaklı mercekler (Akıllı Mercek) yerleştirildiğinde ise uzak, yakın ve orta mesafede görme artar, gözlüğe bağımlılık azalır.

AKILLI MERCEK NE İŞE YARAR?

Akıllı göz içi mercekleri, yakın mesafe (35-40 cm) orta mesafe (Bilgisayara bakma mesafesi 55-60 cm) ve uzak mesafe görmeyi sağlayan çok odaklı göz içi mercekleridir. Akıllı göz içi mercekler vasıtasıyla hastalar gözlük kullanmadan yakın, orta ve uzak mesafeyi görme olanağına kavuşur. Her mesafede net bir görüş elde edilir. Böylece hastaların yaşam kalitesi artmış olur. Katarakt ameliyatlarında ve ileri yaşlarda uzak yakın yüksek numaralı gözlük kullanan hastalarda tercih edilen mercekler hastaların ömür boyu görme problemlerini ortadan kaldırır.

AKILLI MERCEK KİMLERE TAKILABİLİR?

Akıllı mercekler katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların büyük bir çoğunluğuna uygulanabilir. Bunun yanında kataraktı olmayan fakat ileri derecede hipermetrop olan ya da yüksek miyopi nedeniyle lazer olamayan, yakın ve uzak gözlüklerinden erken yaşta kurtulmak isteyen kişilere de akıllı mercek tedavisi uygulanabilir. Daha önce lazer operasyonu geçirmiş kişiler de eğer katarakt oluştuysa, görme kalitesinde bozulma, uzağı veya yakını görememe sorunu yaşıyorsa akıllı mercek tedavisini tercih edebilir. Bunun yanında sarı nokta hastalığı, retina hastalığı, şaşılık, kerotokonus, ileri derecede astigmat, şeker hastalığına bağlı retina sorunları olan ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı mercek uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen akıllı merceklerin monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere hastanın beklentileri, yaşı ve göz yapısı göz önünde bulundurularak hem iki odaklı hemde üç odaklı göz içi mercekler günümüzde tercih edilmektedir. PARKHAYAT KÜTAHYA 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.5096 7.5231
€ EURO 8.9643 8.9804

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca