KÜTAHYA

Kütahya Çinisi başrolde

7 bin yıllık geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya’nın turizmde söz sahibi olması, potansiyellerinin verimli şekilde değerlendirilip etkin sonuç alınması için hazırlanan Turizm Master Planı’nda çini başrolde olacak. Sebahattin Ceyhun, yapılacak planlama ile çinicilik sektörünün hep güçlü kalacağını bildirdi.
Bu haber 2021-02-22 10:18:51 eklenmiş ve 967 kez görüntülenmiştir.

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Çiniciler Çarşısı’na bir ziyaret gerçekleştirerek sektörün içinde bulunduğu durumu esnaftan dinledi. Sektörün güçlü kalabilmesi için mücadele edeceklerini anlatan Sebahattin Ceyhun şu açıklamalarda bulundu; “Çini Kütahya’mızın en önemli sembollerinden biri ve birçok vatandaşımızın bu sektörden ekmeğini kazanıyor. Biz bu ziyarette tek tek dükkanlarımızı dolaştığımızda orada bulunan vatandaşlarımızın gerek çarşı ile ilgili gerekse çinicilik üzerine taleplerini aldık. Bu isteklerle ilgili gerekli girişimlerde bulunarak çözümlere ulaşmaya çalışacağız. Kimlerle temasa geçilmesi gerekiyorsa bu konular üzerinden bir çalışma yapmaya çalışacağız. Burada ki insanlarımızın sorunları çok çeşitli ama buradaki en önemli kısım bu çarşısının daha aktif hale gelmesi gerekiyor. Onların sorunlarını çözerek destek olmaya çalışacağız. Esnafla olsun başkanlarla olsun iletişim halindeyiz. Sadece Çiniciler Çarşısı ile ilgili değil bilindiği üzere Kütahya'nın çeşitli yerlerinde üretim yapılıyor. Bu manada ziyaretlerimize devam edeceğiz.
“BİR AN ÖNCE YAPILMASI GEREKİYOR”
Çini gerçekten Kütahya'mızın sembolü. Bu manada yapılacak o kadar çok şey var ki. Bunları bir planlama programlama içinde gerekli yerlerle gerekli temasları sağlayıp bir an önce yapılması gerekenlerin yapılması gerekiyor. Zira dünyanın birçok noktasına çok ciddi manada çini ihracat yapılıyor. Bizim buradaki derdimiz çininin Kütahya'da yapıldığını, bu emeğin bu sanatın Kütahya'da ortaya konulduğunu herkese anlatmamız lazım. Yapmamız gereken bu sektöre ciddi yatırımlar yaparak ilgiyi buraya çekmemiz lazım. Taş yerinde ağırdır. Çiniyi bizim burada insanlara sunmamız lazım. Şu an bundan çok uzağız. Toplu olarak satışlar farklı yerlerde yapılıyor, bu sebeple hakkettiği kıymeti göremiyor.
“FRİG VADİSİ KARŞILAMA MERKEZİ’NDE DE ÇİNİ TANITILACAK”
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Frigya Vadisi Medeniyet Çevre Projesi kapsamında Kütahya merkeze bağlı Sofça Köyü’nde karşılama merkezi yapılacak. Frig Vadisi Karşılama ve Tanıtım Merkezi’nde çini üzerine de çalışma yapacağız. Çini üretiminde tüm aşamaları orada ziyaretçilere göstereceğiz. Bu merkezde Kütahya'nın tüm değerlerini burada insanlara tanıtarak hakkettiğimiz değeri alacağız. Biz Kütahya'nın sektörel anlamda geleceğine baktığımız kültür ve turizmi bu geleceğin başına koyuyoruz. Kıymetlerimiz çok fazla tabi bu kıymetlerin en başında çini yerini alıyor. Sonra madencilik geliyor. Sonra sanayimiz geliyor. Biz bunların kıymetlendirebilirsek bu şehre ciddi manada katma değer kazandıracağız.
“BAKANLIK MASTER PLANIMIZI ÇOK DEĞERLİ BULDU”
Biz planlarımızı yaptık. Daha ciddi adımlarla önümüzdeki süreçte atılmış olacak. Ulaşımda, turizmde birçok anlamda Master planlarımız hazırlıyoruz. Rüzgarlara göre değil uzun vadeli planlamalar yapılıp, herkesin üzerine düşen görevi layıkıyla yapması ile Kütahya'mızı kazanım sağlanmalıdır. Biz kendi dönemimizde en iyisini yapmalıyız ki sonra gelenlerde üzerine birer tuğla daha koyarsa çocuklarımıza daha güzel bir gelecek bırakacağız. Vekillerimizle beraber bakanlığımız ile yaptığımız görüşmelerde turizm master planımız çok kıymetli bulundu. Bakanımız değerli buldu ve dedi ki " hemen bu çalışmaları hayata geçirelim". Şimdi üniversitemiz bunun altyapısını hazırlıyor ama bu kolay bir iş değil. Kütahya çok kıymetli bir memleket. Bunların hepsinin güzel plan ile sunulması gerekiyor. Sonrasında bakanlık yetkililerimiz buraya gelip gerekli incelemeleri ve hazırlıkları yaparak bu master planını sonuçlandırmış olacak. Bu master planımızı inşallah bu sene hayata geçirmeye çalışacağız”.
 AHMET DİNÇ – ÖZEL HABER

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.5096 7.5231
€ EURO 8.9643 8.9804

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca