Zeliha Şahbaz’dan aşılama çağrısı: Neyi bekliyorsunuz?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sağlık İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı eski CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, aşılama çağrısında bulundu.

Zeliha Şahbaz’dan aşılama çağrısı: Neyi bekliyorsunuz?
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, solunum yolu enfeksiyonlarının salgına dönüştüğünü belirterek, "Koruyucu sağlık hizmetleri ve yaygın aşılama için daha neyi bekliyorsunuz?" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sağlık İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı eski CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, koruyucu sağlık hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle solunum yolu enfeksiyonlarının salgına dönüştüğünü, hastanelerin yoğun hasta yüküne yetişemediğini, aşıların yetersiz kaldığı ve bu durumların yüksek oranda can kayıplarına yol açtığını belirterek tepki gösterdi.

Başkan Yardımcısı Aksaz, salgın nedeniyle ortaya çıkan yoğun hasta yükü ile ASM’ler, hastaneler dar koridorları da salgının bulaşma ve yayılma alanları haline dönüşmüş durumda olduğunu belirterek bu durumun sorumlusu olarak Sağlık Bakanlığını gösterdi. Aksaz, yandaş müteahhitlerce işletilen şehir hastanelerine hasta garantisi vermek değil, koruyucu sağlık hizmetleri ile vatandaşın hastalanmasının önüne geçmek olduğunu hatırlatarak; “Ülkemizde koruyucu sağlık hizmetlerinin yetersizliği sonucunda etmenlerinin grip nedeni olan İnfluenza, COVİD ve RSV olduğu bilinen solunum yolu enfeksiyonları salgına dönüşmüş bulunmaktadır. Esas olan koruyucu hekimlik ve halkın sağlığını korumak olmakla birlikte biliyoruz ki koruyucu önlemler alınmamıştır.Grip gibi virüs kaynaklı hastalıklarla mücadele etmenin en kolay yolu yeni virüs suşlarının ortaya çıktığı sonbahar aylarında vatandaşları aşılamaktır. Sonbaharda sınırlı sayıda aşı tedarik eden ve aşıyı 65 yaş üzeri ve kendi belirlediği kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza açan Sağlık Bakanlığı bu yöntem ile aktif yaşamın içinde ve kalabalık ortamlarda bulunan vatandaşlarımızın zamanında aşı olmasına engel olmuştur. Aşı karşıtları tarafından oluşturulan tereddütlerin de katkısıyla aşılama oranları çok düşük kalmıştır. Ücretsiz grip aşısı olamayan emekçi ve 65 yaş altı emeklilerimiz hayat pahalılığı nedeniyle yaklaşık 400 TL olan aşı ücretini karşılayamamakta ve aşı olamamaktadır. Ayrıca sağlık personelinin aşılanmaması hem sağlık çalışanlarını risk altına sokmakta hem de salgının yayılmasında etken olmaktadır. Bunun sonucunda ortaya çıkan salgın, uzun tedavi süreçleri, yoğun bakım tedavileri ve maalesef yüksek oranda can kayıplarına neden olmaktadır.

Ülkemizde ve dünyada milyonlarca can almış olan COVİD ne yazık ki kontrolsüz bir şekilde kitle bağışıklığına terk edilmiştir. COVİD testi yapılmamakta, hastaların influenza mı, COVİD mi olduğu bilinmemektedir. AB ve ABD gibi ülkelerde uygulanan COVİD yeni varyantlarına karşı geliştirilen aşılar maalesef Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilmemiştir.

Salgın nedeniyle ortaya çıkan yoğun hasta yükü ile ASM’ler, hastaneler dar koridorları da salgının bulaşma ve yayılma alanları haline dönüşmüş durumdadır. Sonuç olarak salgın, Aile Sağlığı Merkezleri, poliklinik, servis ve yoğun bakımlarda diğer hastaların tedavilerini engelleyecek boyutlara ulaşmıştır. Servis ve yoğun bakım yataklarının %60-80’i salgın kaynaklı hastalar ile dolmuş durumdadır. Acil ameliyatlar yapılamamakta planlı ameliyatlar bile ertelenmek zorunda kalmaktadır. Diğer hastaların tedavisinde aksamalar nedeniyle dolaylı can kayıpları ortaya çıkmaktadır. Salgının artması ile birlikte büyükşehirlerden ölüm sayılarının geçen yıl ve pandemi öncesi aynı dönemin üzerinde seyrettiği yönünde bilgiler gelmektedir. Sağlık Bakanlığının temel görevinin yandaş müteahhitlerce işletilen şehir hastanelerine hasta garantisi vermek değil, koruyucu sağlık hizmetleri ile vatandaşın hastalanmasının önüne geçmek olduğunu hatırlatıyoruz. Sosyal güvenlik sistemine kayıtlı vatandaşlarına ücretsiz aşı dağıtmayı esirgeyen devlet, hastalanan vatandaşlarımız için tedavi, yoğun bakım ve ilaç masrafları ile aşı bedelinin kat kat üzerinde harcamaya neden olmaktadır.

Bütçesinin çok büyük bölümünü tedavi hizmetlerine ve şehir hastanelerine ayıran iktidar neyi beklemektedir?

Özel hastanelerde yüksek doluluk oranları nedeniyle yüksek ücretlere dahi yatak bulunamazken özel hastaneler zinciri sahibi sayın bakan, hastanelerinde yüksek kazanç sağlamayı mı hedeflemektedir?

Aşı ile çok cüzi bedelle önlenebilecek bir enfeksiyon ve salgının kamu ve halkın bütçesinden karşılanacak milyonlarca dolarlık bir tedavi pazarı oluşturması mı hedeflenmektedir?

Körfez sermayesine pazarlamak için satışa çıkarttığı hasta garantili Şehir Hastanelerini satış için cazip hale getirmeye mi çalışmaktadır?

Salgını engellemek için neden etkin bir koruma ve aşılama kampanyası yapmamıştır ve bunda inat etmektedir?

Sağlık Bakanlığını güncel influenza aşılarını tedarik etmeye ve vatandaşlarımızı ücretsiz olarak aşılamaya davet ediyoruz. COVİD testlerine yeniden başlanması ve yeni varyantlara karşı geliştirilen güncel aşıların tedarik edilerek kronik hastalar ile sağlık personelinin aşılanmasını öneriyoruz.
Salgın yönetiminin akademinin önerileri doğrultusunda, bilimsel yöntemlerle yürütülmesini tavsiye ediyor ve tüm bu sorularımızı Sayın Sağlık Bakanına soruyor, cevap bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi

26 Oca 2024 - 13:10 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.