KÜTAHYA VALİSİ IŞIN: "DOĞRUDAN TEMİN YÖNTEMİ İLK TERCİH OLMAMALI”

Kütahya Valisi Musa Işın yayınladığı genelge ile mal ve hizmet alımları ile yapım ve onarım ihalelerinde usulüne uygun resmi ilan yayınlatılması zorunluluğuna dikkat çekip, kurum amirleri ve gerçekleştirme görevlilerinin sorumluluğu konusunda uyarıda bulundu.

KÜTAHYA VALİSİ IŞIN: "DOĞRUDAN TEMİN YÖNTEMİ İLK TERCİH OLMAMALI”
KÜTAHYA VALİSİ IŞIN: "DOĞRUDAN TEMİN YÖNTEMİ İLK TERCİH OLMAMALI”
Haber albümü için resme tıklayın

Kütahya Valisi Musa Işın yayınladığı genelge ile mal ve hizmet alımları ile yapım ve onarım ihalelerinde usulüne uygun resmi ilan yayınlatılması zorunluluğuna dikkat çekip, kurum amirleri ve gerçekleştirme görevlilerinin sorumluluğu konusunda uyarıda bulundu.

Vali Musa Işın, resmi ilanların kanunların öngördüğü şekilde ve usulüne uygun yayını konusunda, kamu kurum ve kuruluşlarını, yerel yönetimleri ve sermayesinin yarıdan fazlası kamuya ait teşekkülleri uyardı. Işın, ‘Doğrudan temin’ usulünden yararlanmak üzere ihalelerin bölünmemesi gerektiğini hatırlatarak, resmi ilan yoluyla rekabet ortamının oluşturulmasını, itiraz ve iptallerin önüne geçilmesini istedi.

Kütahya Valiliği ve Basın İlan Kurumu desteğiyle sunulan genelge basın sektörü tarafından sevinçle karşılandı.

Vali Işın’ın konu hakkındaki genelgesi şu şekilde oldu;

“Bilindiği üzere resmî ilanlar, 195 sayılı Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair Kanun'un 29 uncu maddesinde; Kanun, Cumhurbaşkanı Kararı ve Yönetmeliklerle yayınlanması mecburi olan veya genel ve katma bütçeli dairelerle, il özel idareleri, belediyeler, iktisadi devlet teşekkülleri ve sermayesinin yarısından fazlası kamu hukuku tüzel Kişilerine ait bulunan teşekküllerin verdikleri, reklam mahiyetini taşımayan ilanlar olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, aynı Kanunun 31 inci maddesinde resmî ilanların, Basın İlan Kurumunun şubesi bulunan yerlerin Belediye hudutları içinde bu şubeler aracılığı ile yayımlatılacağı hükme bağlanmıştır. Diğer yandan, Resmi Gazete'nin 18 Ekim 2022 tarihli ve 31987 sayılı nüshasında 7418 sayılı "Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yayımlanmıştır.

Bu Kanun değişikliğiyle gazetelerde resmî ilan yayımını zorunlu kılan başta Kamu İhale Kanunu, Devlet İhale Kanunu, Tebligat Kanunu ve Kamulaştırma Kanunu olmak üzere on altı Kanunun ilgili hükümlerinde; gazeteler resmî ilanların yayım mecrası olarak muhafaza edilmiş ve 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek üzere "gazete" ibaresinin yanına "ve internet haber sitesi" ibaresi eklenmiştir. Kamu hukukuna tabi olan veya kamunun denetimi altında bulunan veyahut kamu kaynağı kullanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarının mal veya hizmet alımları ile yapım¬onarım işlerinin ihaleleri 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapılmakta, anılan Kanunun 2 nci maddesinde ise yine bu Kanunun kapsamına giren İdareler sayılmaktadır. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun "Temel İlkeler” başlıklı 5 inci maddesinin birinci fıkrasında; "İdareler, bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur." ifadesi yer almaktadır. Aynı Kanunun "İdarelerce Uyulması Gereken Diğer Kurallar” başlıklı 62 ncimaddesinde, bu Kanun kapsamındaki idarelerce mal veya hizmet alımları ile yapım işleri için ihaleye çıkılmadan önce uyulması zorunlu hususlar belirtilmiş, sözü edilen 62 nci maddenin (ı) bendinde ise Kanunun 21 ve 22 nci maddelerindeki parasal limitler dâhilinde yapılacak harcamaların yıllık toplamı, idarelerin bütçelerine bu amaçla konulacak ödeneklerin %10'unu Kamu İhale Kurulunun uygun görüşü olmadıkça aşamayacağı belirtilmiştir. Yine aynı Kanunun 60 ıncı maddesinde, görevlilerin cezai sorumluluğu düzenlenmiştir. Mal Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği'nin "Temel İlkeler” başlıklı 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasında aralarında kabul edilebilir doğal bir bağlantı olmadığı sürece mal alımı, hizmet alımı ve yapım işlerinin bir arada ihale edilemeyeceği, üçüncü fıkrasında ise eşik değerlerin veya parasal limitlerin altında kalmak ya da bu Yönetmelikte yer alan diğer hükümlerin uygulanmasından kaçınmak amacıyla mal alımlarının kısımlara bölünemeyeceği hükme bağlanmıştır.

Kanun yararının zaruri kıldığı istisnai durumlar hariç diğer yöntemlerin kullanılmaması, mevzuat izin vermiş olsa dahi zaruri durumlar müstesna doğrudan temin yöntemi ilk tercih olarak uygulanmamalıdır. Kanunun belirlediği %10'luk sınır, işin kalemler, adet ve gruplara bölmek suretiyle 'doğrudan temin' yönteminin tercih edilmemesi, istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması, ihalenin ilanına ilişkin hükümlerin yerine getirilerek olası itiraz ve iptallerin önüne geçilmesi hususunda Kurum amirleri, harcama yetkilileri ve gerçekleştirme görevlilerinin gerekli dikkat ve özen göstermeleri, mal ve hizmet alımı ile yapım işlerinde işlemleri takip ve kontrol etmeleri, aksi takdirde Kanun ve Mevzuata aykırı uygulamaların sorumluluk doğuracağından, söz konusu ihale ilanlarının Basın İlan Kurumu aracılığıyla gazete ve internet haber sitelerinde ilgili mevzuatlara göre neşrinin gerçekleştirilerek herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi önem arz etmektedir.Bu kapsamda yer alan ihale ilanlarında 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ve 195 Sayılı Basın İlan Kurumu Kanunu'nun ilgili hükümlerinin dikkate alınması hususunda gereğini rica ederim.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Haber Merkezi

17 Mar 2024 - 00:01 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.