Sahurda dua okumak bereket getiriyor!

Sahurda dua okumanın oruç tutmak kadar önemli olduğunu vurgulayan Peygamber Efendimiz, "Sahurda yemek yiyiniz; çünkü sahur yemeğinde bereket vardır." diyerek Müslümanları sahura kalkmaya teşvik etti.

Sahurda dua okumak bereket getiriyor!
Haber albümü için resme tıklayın

Sahur Duası Nasıl Okunur?

Peygamber Efendimiz, "Sahurda yemek yiyiniz; çünkü sahur yemeğinde bereket vardır." diyerek Müslümanları sahura kalkmaya teşvik etti. Sahurda yenilen yemeklerden sonra şükür ve minnet için dualar edilir. Sahur vaktinde yapılan dualar genellikle "sahur vakti duası" olarak bilinir.


Sahur Duası Nasıl Yapılır?

Sahura kalkmak, oruç niyeti olarak kabul edilse de sesli ve sözlü niyetin pekiştirilmesi, din alimleri tarafından önerilen bir uygulamadır. Orucun Allah için tutulduğunu samimiyetle ifade etmek önemlidir. "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü orucumu tutmaya..." şeklinde dua etmekle başlanır.

Sahura kalkmak, bir niyet olduğu kadar bu niyetin ifade edilmesiyle orucun amacını da yansıtır. Sahur duası söylendikten sonra eğer kalabalık bir sahur sofrası varsa hep birlikte "amin" denir. Çocukların bulunduğu sahur sofralarında ise, onların daha kolay anlamaları için sahur duası kısaltılabilir. Böylece çocukların sahur sofrasında daha aktif olmaları ve oruç tutma duygusunu içselleştirmeleri sağlanır.

Âlimler, sahurun orucun dayanma gücünü artırdığını ve maddi-manevi bereketlere vesile olduğunu belirtmişlerdir. Çünkü sahura kalkmak, kişinin seher vaktini uyanık geçirerek bu zaman diliminde dua ve istiğfar etmesiyle cennet ehlinin niteliklerine sahip olmasını sağlar (ez-Zâriyât, 51/18). Bu şekilde manevi lezzetlerle başlayan oruç daha canlı ve istekli bir şekilde tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahurun ihmal edilmemesi önemlidir.

Sahurda dua okumak bereket getiriyor!

 

Peygamber Efendimiz'in sahurda okuduğu dua şu şekildedir:

"Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi olan Allah'ımız... Bizi iftarlara ulaştırırken günahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu açmayı nasip eyle, Amin." Sahur duasının Arapça okunuşu ise şu şekildedir: "Allahümme inni es'elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey'in en tağfirali"


Sahur duasının Arapça okunuşu şu şekildedir:

"Ya mefzei inde kurbetiy, veya ğavsi inde şiddeti, ileyke fezi’tu ve bike isteğestu, ve bike luztu la eluuzu bi sivake vela etlubu’l ferece illa minke, fe eğisni ve ferric enni, ya men yekbelu’l yesire ve ye’fu eni’l kesiri, ikbel minni’l yesire, ve’fu enni’l kesire, inneke ente’l ğafuru’r Rahim, Allahumme inniy es’eluke iymanen tubaşiru bihi kalbi, ve yakinen hetta a’leme ennehu len yusiybeni illa ma ketebte liy, ve razzini mine’l ayşi bima kasemte li, ya erheme’r rahimin. Ya uddeti fi kurbeti veya sahibi fi şiddeti ve ya veliyyi fi ni’meti ve ya ğayeti fi rağbeti ente’s satiru avreti, ve’l aminu rev’eti ve’l mukiylu asreti, feğfir li ğatieti ya erheme’r rahimin."

Sahur duasının Türkçe anlamı şu şekildedir:

"Ey bela ve sıkıntı zamanında sığınağım, ey zorluk zamanında imdadım! Sana yalvarıp yakarıyorum. Senden imdat diliyor ve sana sığınıyorum, başkasına değil. Sıkıntı ve zorluklardan çıkışı ancak senden diliyorum. O halde imdadıma yetiş ve beni sıkıntılardan kurtar. Ey az ameli kabul edip çok günahı affeden! Benim az amelimi kabul et ve çok günahımı bağışla. Şüphesiz sen bağışlayan ve merhametlisin. Allah’ım! Senden kalbimle birleşen bir iman diliyorum ve birlikteliğinde ancak bana yazdığın şeylerin ulaşacağına kanaat getirebileceğim bir yakın istiyorum. Ey merhametlilerin en merhametlisi! Hayatımda bana kısmet ettiğin şeylere beni razı kıl. Ey sıkıntılı anımda birikimim, zorluk zamanımda yaverim, nimetli günümde velinimetim, rağbet ve iştiyakımın doruk noktası olan Rabbim! Sensin kusurumu örtecek, korkumu emniyete çevirecek ve sürçmemi affedecek olan. O halde benim hatamı bağışla. Ey merhametlilerin en merhametlisi."

Kaynak: haber merkezi

28 Mar 2024 - 03:01 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.