AES İl Temsilcisi İlker Çirkin’den eğitim emekçilerinin sorunlarına reçete!

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Kütahya İl Temsilcisi İlker Çirkin milli eğitim gündemiyle alakalı birçok konuda değerlendirmede bulundu. Açıklamasında enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması gerektiğini belirten İlker Çirkin öte yandan proje okulu olmaktan çıkarılan okulların yönetici kadrolarının ilk defa yönetici atama başvurularına açılması gerektiğine de değindi.

‘Siyasilerin Değil, Tüm Eğitim Çalışanlarının Sendikası’ düşüncesiyle faaliyetlerine devam eden Anadolu Eğitim Sendikası’nın Kütahya İl Temsilcisi İlker Çirkin yaptığı açıklamada milli eğitim gündemine değindi. Birbirinden farklı sorunlara dikkat çeken Çirkin ayrıca bu sorunların çözümlerini de belirtti. Proje okulu olmaktan çıkarılan okulların yönetici kadrolarının ilk defa yönetici atama başvurularına açılması gerektiğine değinen İlker Çirkin, “Bilindiği üzere yakın zamanda proje okulları yönetici görevlendirmeleri yapılmıştı. Fakat sonuçların açıklanmasından sonra yaklaşık 1200 proje okulunun, proje okulu olmaktan çıkarıldığı görülmüştür. Böylece bu okulların yönetici atamaları da bakanlık tarafından yapılmakta çıkarılıp valiliklere devredilmiş, yani genel hükümlere bağlanmıştır. Bu sırada yeniden yönetici yer değişikliği başvuruları alınmış ve sonuçlarda açıklanmıştır. Proje okulu statüsünü kaybeden okulların idarecileri açısından bir belirsizlik olmuştur. MEB bu okulların müdürleri bakımından süreyi bir yıl uzatarak sorunu çözmeye çalışsa da belirsizlik ve karmaşa devam etmektedir. Yakın zamanda ilk defa yönetici ataması için boş kontenjanların açılması beklenmektedir. Proje statüsünden çıkarılan okulların yönetici kadroları, ilk defa yönetici atama kontenjanlarında gösterilmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Eğitim alanının sorunları ve bu sorunların çözümlerinden bahseden AES Kütahya İl Temsilcisi AES Disiplin Kurulu Üyesi İlker Çirkin’in açıklamaları şu şekilde oldu;

“ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK MAAŞLARA YANSITILMALIDIR”

“Altı ayda bir alınan artışlar daha ilk aylardan enflasyon altında kalmakta ve sabit gelirlilerin alım gücü düşmektedir. Altı ay sonra verilen eflasyon farkı geçmiş dönemleri kapsamadığından o ana kadar oluşan farklar sabit gelirlinin cebinden çıkmaktadır. Öncelikle yıllardır oluşan kayıplar karşılanmalı, sonrasında ise aylık olarak enflasyon kayıpları maaşlara yansıtılmalıdır.”

AES İl Temsilcisi İlker Çirkin’den eğitim emekçilerinin sorunlarına reçete!

“MEMURLARA DA İKRAMİYE VERİLMELİDİR”

“Kamuda çalışan işçilerin 1956 tarihinden beri 6772 sayılı kanun uyarınca cumhurbaşkanlığı kararı ile her yıl yarım aylıkları tutarında 4 adet ilave ikramiye ödenmektedir. 2018 yılında yapılan düzenleme ile de tüm emeklilere bayramda ikramiye almaktadır. Bu durumda kamuda ikramiye almayan tek kesim memurlardır. Devletin çalışanları arasında ayrım yapmaması, gerekmektedir. Bu nedenle kamudaki tüm işçilerin, tüm emeklilerin aldığı ikramiyeden memurlarda yararlanmalıdır.”

“EMEKLİLİK SİSTEMİ YENİDEN ELE ALINMALIDIR”

“Yakın zamana kadar EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanların sorunları seçim sürecinde çözülmüş olsa da işe giriş tarihi birgün sonra olanların emekliliği için adalet duygusunu ortada kaldıran düzenleme bulunmaktadır. 08.09.1999 tarihinden önce işe girmiş ve emeklilik haklarını kazandığı halde uzun bir dönem hakkı teslim edilmeyen çalışanların emekli olmasını sağlayan kanun 03.01.2023 tarihinde meclis genel kurulundan kabul edilmişti. Mecliste kabul edilen emeklilik sistemi 08.09.1999 tarihinde önce işe başlayanların emeklilik işlemleri düzenlenmiş olsa da 08.09.1999 tarihinden sonra işe başlayanların emekli hakkı düzenlenmemiştir. Emekli düzenlemesi bu haliyle eksiktir. 1 gün geç sigortalı olmanın bedeli 17 yıl olamaz. Emeklilik sistemi artık çalışarak iş gücünü emek harcamış, artık dinlenme ve kendine-ailesine-çocuk ve torunlarına zaman ayırma olmaktan çıkmış, geçim derdi nedeniyle emekli bile olunsa insanlar çalışmak durumunda bırakılmıştır. Benzer bir durumda 01.10.2008 de yürürlüğe giren 5510 sayılı kanun içinde geçerlidir.1 Ekim 2008 den sonra göreve başlayanlarında emekli yaşı ve kesenekleri yeniden ele alınmak zorundadır. Adaletli bir emeklilik düzenlemesi derhal ele alınmalı, insanların mağduriyeti görülmelidir.”

ORTAK VE SENARYOLU SINAVLAR KALDIRILMALIDIR.

“MEB, yaptığı uygulamanın öğretmenler odasında nasıl yankı bulduğunu öğrenmek istiyorsa, öğretmenlerin sesine kulak vermelidir. Ortak ve senaryolu sınavlar kaldırılmalıdır. Bazı branş öğretmenleri çeşitli başlıklar altında sınavlar yapmakta ve bu sınavlar öğretmenleri aşırı derecede yormaktadır. Bu öğretmenler günlerce sınav kağıdı arasında kaybolmaktadır. Eğitimde alınan kararlar gelecek için yatırım olmalı. Anlık alınan kararlar sadece zaman kaybı olur.”

AES İl Temsilcisi İlker Çirkin’den eğitim emekçilerinin sorunlarına reçete!

Kaynak: HABER MERKEZİ

20 Nis 2024 - 11:52 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.