Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Süleyman Kızıltoprak, DPÜFEST hakkında konuştu!

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 14 – 16 Mayıs tarihlerinde Gençlik ve Kariyer Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bilim, sanat, teknoloji ve kültür alanında birçok etkinlik ve projenin yer aldığı festivalin açılışı 14 Mayıs’ta gerçekleşti. Dikkat çeken Bahar Şenliği için Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ile gerçekleştirdiğimiz özel ropörtajımızda, festival ve festivalin amacına yönelik konuştuk.

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Süleyman Kızıltoprak, DPÜFEST hakkında konuştu!
Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Süleyman Kızıltoprak, DPÜFEST hakkında konuştu!
Video için play'e tıklayın

Dumlupınar Üniversitesi, üniversite bünyesindeki öğrencilerin bilim, kültür, sanat, teknoloji alanlarında geliştirdikleri projeleriyle katıldıkları DPÜFEST Gençlik ve Kariyer Festivali açılışını 14 Mayıs’ta gerçekleştirdi. Sevilen sanatçı Umut Kaya’nın da açılış konseri için katıldığı festival, Kütahyalı vatandaşlar ve Dumlupınar Üniversitesi öğrencileri tarafından heyecanla karşılanarak büyük ilgi gördü. Festivalin açılışına özel Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Süleyman Kızıltıprak’la gerçekleştirdiğimiz ropörtajımızda, festival ve festivalin amacına yönelik konuştuk. İşte ropörtajımızın detayları…

Bugün Dumlupınar Üniversitesi çok güzel bir festivale ev sahipliği yapıyor. Bugünle ilgili duygu ve düşüncelerinizi alabilir miyim?

“Biz Dumlupınar Üniversitesi olarak Bahar Şenlikleri’ni başlattık. Mayıs ayı Türk kültüründe şenliklerin yaşandığı bir aydır. Mayıs ayı Türk tarihinde çok önemli olayların cereyan ettiği bir aydır. Biz mayıs ayında 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan geceyi Hıdırellez Günü olarak kutlarız. Hıdırellez; yeşillik, can, yaşama, canlanma demektir. İlyas as. ile Hızır as.’ın Türk kültüründe ve bu bölgemizdeki İslam kültüründe buluştukları gün olarak düşünülür. Hızır as. yeryüzünde bütün  darda kalanların imdadına yetişen, imdat diyenlere koşan bir büyüktür. İlyas as da su, deniz, nehir bu bölgelerde dara düşenlere yardımcı olur. Bizim donanmamızda büyüklerimizin ismi Hızır ve İlyas ismi kullanılır. Dünyanın dört bir tarafında Türk sancağını gurula dalgalandıran isimlerdir bunlar. Buradan şenliklere dönecek olursak; şenlikler Türklerin tarihinde en fazla uyguladığı etkinliklerdir. Çünkü her şenlik bir zaferden sonra yapılır. Türkler de tarihte en fazla zafer kazanan milletlerden biri olduğu için bu mayıs ayını bir şenlik ayına dönştürmüştür. Öncelikle Hıdırellez’le başlar. Bizim her bir şehrimizde bir Hıdırlık Tepesi vardır. O Hıdırlık Tepesi’nde tabiat yeniden canlandığında Türk milletinin fertleri, genci, yaşlısı orada toplanır ve bir şenlik yapar. Bizim için Anneler Günü de mayıs ayındadır. Dünyaya bizi getiren Tomris Ana’dan Hayme Ana’ya oradan Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’a kadar bütün annelerimizi saygıyla anarız. Anne adaylarını kutsarız. Yine Türk İslam Kültüründe de Hz. Hatice validemizden Hz. Fatıma validemize, oradan bugüne kadar uzanan bütün annelerimizi rahmetle anarız. Çünkü onlar bizi hayata getirmiştir. Bu bizim baharla birlikte neşelenip kırlara, Hıdırlık gibi tepelere çıkmamıza vesile olmuştur.

Yine mayıs ayı bizim için bir demokrasi bayramıdır. Cumhuriyet demokrasi ve fazilet demektir. 14 Mayıs 1950’de Türkiye’de büyük bir  demokrasi şöleni olmuş ve iktidar sandıkta belirlenmiştir. O günden itibaren biz bu demokrasi şölenini kutluyoruz. Yine 19 Mayıs bizim tarihimizde istiklal harbimizin ilk meşalesinin yakıldığı gündür. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’dan yurda ayak basıp bir İlyas Peygamber gibi sudan karaya geçerek, Hızır gibi Türk milletinin imdadına yetiştiği gündür. Onun liderlik ettiği Türkler de bu toraklarda 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar Zaferi’ni kazanarak Ergenekon’dan sonra tekrar bir diriliş gösterme başarısında bulunmuştur. Türk tarihinin ve Cumhuriyet tarihinin en önemli zaferlerinden birisidir. Cumhuriyet çocukları olarak 19 Mayıs’tan 30 Ağustos’a giden süreci aslında bir şölenler zinciri olarak kutlamak bizim hakkımızdır. Yine 29 Mayıs vardır. 29 Mayıs Türklerin bir cihan devleti olmasının, o günün süper gücü olmasının günüdür. İstanbul’un fethedildiği gündür. Fatih Sultan Mehmet’in Peygamberimizin methine mazhar olduğu gündür. Bizim de gurur duyduğumuz bir gündür. Dolayısıyla mayıs ayı bir şenlikler ayıdır. Biz de bugün 14 Mayıs’tan itibaren Demokrasi Bayramı’mızdan 29 Mayıs’a kadar uzun bir süreyi bir şenlik, proje, mezunlar buluşması, kariyer günleri gibi art arda süren her biri bir bütünlük gösteren ama kendi içinde de ara kompartımanları olan bir şenlikler zinciri haline getirdik. Buna Kütahyalı hemşehrilerimiz, Dumlupınar Üniveristesi öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve üniversitemizin çalışanları layıktır, hakkıdır. Biz Türk milleti olarak şehitlerimizin yasını tutarız. Ama onların sayesinde kazandığımız zaferlerinde başarı meşalesini yakmaktan, onun kutlamasını yapmaktan da geri kalmayız. Biz bugün bu toprakları biz emanet eden bütün şehitlerimize, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le onun silah arkadaşlarına minnet borcumuzu ödüyoruz. Onlar sayesinde biz bu şenlikleri yapıyoruz. Onlar sayesinde bizim kutlu bir ismimiz, zaferin adını taşıyan bir üniversitemiz var. Elbette bu üniversitede şenlikler yaparken bilime kültüre, teknolojiye, sanata da katkılarımızı bizimle birlikte olan milletimize sunma fırsatı elde ettik.  Sadece şenlik yapmıyoruz. Biz burada hangi bilimi, teknolojiyi, sanatı icra ettiğimizi aziz milletimizle bu etkinlikler vasıtasıyla paylaşmış oluyoruz.”

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Süleyman Kızıltoprak, DPÜFEST hakkında konuştu!

Üniversite olarak etkinlik ve proje planlamalarında öğrencilerinizin fikirlerinizi alıyor musunuz?

“14 Mayıs Demokrasi Bayramı demiştik. Biz de üniversitemizde kritik kararları alırken demokratik yöntemlerden olabildiğince faydalanmaya çalışıyoruz. Sosyal medya platformlarının sunduğu imkanlarla öğrencilerimizle bazı kararları almaya çalışıyoruz. Örneğin öğrencilerimize mezuniyet günümüzü ne zaman yapalım, sınavlar bittiğinde mi, kurban bayramı bittiğinde mi, yoksa yaz bittiğinde mi yapalım diye üç alternatif sunduk ve bunu öğrencilerimiz anketlerde bu görüşlerini ifade etti. Yine üniversitemizde ki bu bu bahar şenlikleri ismini ne koyarken de öğrencilerimize sorduk. Çünkü bu etkinlik öğrencilerimizin etkinliği, gençlik etkinliği. Onlar DPÜFEST24 olsun kararını verdiler. Bizde bu anket sonucuna saygı göstererek, bu ismi benimsedik ama bu isim altında onlarca etkinlik yapıyoruz ve on beş güne yayılan bir şenliğin bilim, teknoloji, kültür, sanat günlerini birlikte gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerimiz olmasa biz çok yetim kalırız. burada Öğrencilerimizi çok seviyoruz, onlar her şeyin en güzelini ve en doğrusunu biliyor. Bizi 21. yüzyıla taşıyacak motor gücümüz, bütün güvenimiz; öğrencilerimiz. Onlarla birlikte kararları almaktan ve uygulamaktan mutluyuz. “

Bu sadece bir festival değil aynı zamanda bilim ve kariyer festivali. Bu festivalle, tam olarak neyi amaçladınız?

“Bir defa bu eğlenceyi hak eden bir üniversitenin öğrencileri ne yaptı? Örneğin şimdi teknoloji transfer ofisimizin liderliğinde yaptığımız proje etkinliğinde 150’ye yakın projeyle bu etkinliğe katıldı. Ve bu projeye katılan proje sahibi ve proje ortağı öğrencimizin sayısı da 500’e yakın. Dolayısıyla mühendislik, bilgisayar yazılımı, kimya, biyoloji, maden, endüstri mühendisliği alanında çok değerli projeler üreten bir ekibimiz var. Genç arkadaşlarımız var. Onlarla birlikte bir bilim şöleni haline getirdik. Eğlence var mı, evet. Türkülerimiz var. Biz türkülerimizi söyleyerek Türk buradadır diyoruz. Biz hikayemizi anlatıyoruz. Geleceğe yönelik beklentilerimizi ifade ediyoruz. Gayretlerimizi ortaya koyuyoruz. Sadece bir eğlence değil bu eğlenceyle birlikte birbirimizi tanıma, projelerimizi tanıtma ürettiğimiz bilim kültür, sanat vb. alanlarda ne varsa onu da milletimizle paylaşma fırsatı ve zemini olarak değerlendiriyoruz. Proje ve etkinlik  alanlarında çok büyük bir heyecan var. Öğrencilerimiz masalar kurdular, her biri kendi projesini tanıtıyor. Geleceğe yönelik yeni projelerini de gözden geçiriyorlar. Birbirlerini de tanıyorlar. Bu çok güzel bir duygu. Ben de bütün proje sahibi öğrencilerim gibi dün gece büyük bir heyecanla yatağa girdim. Sabah uyandığımda neler olacak büyük bir merakla bugünü bekledim. Açılışı yaptık. Şimdi öğrencilerimiz hem projelerini sergiliyor hem de etkinliklerde görev alarak eğleniyorlar. Aynı zamanda önümüzdeki günlerde mezunlarla buluşacağız. Üniversitemizden mezun olup da aziz milletimize katkı sağlayan değerli mezunlarımızın katılımıyla gerçekleşecek mezunlar buluşmasıyla öğrencilerimizin kendilerine yeni arkadaşlar, kariyer günlerinde kendilerine yeni düşünceler bulmaları için de bir imkan sağladık. Aynı zamanda mezunlarımızla da dayanışma içerisindeyiz. Onlarla da  kadim bir geçmişten gelen bir cumhuriyet üniversitesi olarak bütün birikimimizi birlikte bu kampüsün içerisinde paylaşmış oluyoruz.”

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Süleyman Kızıltoprak, DPÜFEST hakkında konuştu!

Kültür, sanat, bilim ve teknoloji alalarında düzenlemek istediğiniz başka etkinlik ve projeleriniz var mı?

“Üniversitemizde her gün çok sayıda etkinliğimiz var. Özellikle ikinci dönem de yapay zeka, mobil oyunlar, sanal alem, siber güvenlik gibi alanlarda etkinlikler yaptık. Şimdi bugün, biz bu röportajı yaparken de bizi dinleyen misafirlerimiz var. Onlar da yapay zekanın mühendislikte, yüksek öğretimde, sağlık ve akademik alanlarda uygulanmasıyla ilgili birbirinden ilginç başlıklarla etkinlik yapacaklar. Cuma günü yine ülkemizde bu alanda etkili olan hocalarımız gelecek. Onlarla da bir sempozyum yapacağız. Üniversite demek bilim demek, bilim üretme merkezi demek. Teknolojik gelişmeleri takip etme, onları topluma uyarlama ve bütün bu gelişmeleri kendi tedrisatında göstermek görevimiz. Biz de bu görevimizi yapmak için gayret gösteriyoruz.”

Kaynak: RUKİYE MUTLU

15 May 2024 - 16:47 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.