HASTANE İÇİN TEŞEKKÜR DOKTOR İÇİN TALEP

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş TBMM Sağlık Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya...

HASTANE İÇİN TEŞEKKÜR  DOKTOR İÇİN TALEP
Haber albümü için resme tıklayın

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş TBMM Sağlık Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya 14 Mart’ta açılması planlanan Şehir Hastanesi ve yatırıma alınan 300 yataklı yeni hastane için teşekkür etti, Kütahya’daki doktor açığının acilen giderilmesini talep etti.

YENİ HASTANENİN YATIRIMA ALINMASI BİZLERİ MUTLU ETTİ

14 Mart Tıp bayramında açılacak olan Kütahya Şehir Hastanesi hakkında konuşan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ; “ Dört yıldır her bütçede “Sayın Bakanım, şehir hastanemiz ne olacak?” diye soruyorduk. Şükür, bu sene sormayacağız, bitecek, onun müjdesini aldık. Şu anda binden fazla çalışan personelle herhalde 2023 14 Mart Tıp Bayramı’na yetiştireceğiz. Bu bizim için çok büyük bir mutluluktur. Kütahya’nın buna ihtiyacı vardı. Yıllardan beri söylediğimiz, yine, yalnızca şehir hastanesinin yetmeyeceği, bir de devlet hastanesi kampüsünün olması gerektiği. Bununla ilgili de yatırım almanız için teşekkür ederiz. 300 yataklı ki yaklaşık olarak 450 veya 600 kişilik bir hastanedir bu, anlamı budur; bunun da üniversite kampüsü içinde olması bizim için müjde kapsamında bir yatırımdır. Bu hastaneler bittikten sonra biri üniversiteye anladığım kadarıyla afiliye olacak, birisi de devlet hastanesi gibi devredecektir. Ben bu konuda çok teşekkür ediyorum Sayın Bakanım.” Dedi.

KÜTAHYA’NIN TÜM DOKTOR İHTİYAÇLARINI TEK TEK SIRALADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, Kütahya merkez ve ilçelerinde ihtiyaç bulunan doktor ihtiyaçlarını branşlarına göre tek tek sıralayarak, açığın bir an önce kapatılmasını isteyen MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ; “ Şu anda maalesef doktor açığımız var ilimizde ve ilçelerimizde. Ben kayda da girsin diye bunları saymak istiyorum. Mesela Kütahya Evliya Çelebi Hastanesine çocuk nörolojisi, tıbbi onkoloji, dermatoloji, nefroloji ve genel cerrahi uzmanı, Tavşanlı Doçent Doktor Mustafa Kalemli Devlet Hastanesine radyoloji uzmanı, kardiyoloji uzmanı, Çocuk sağlığı hastalıkları, fizik tedavi, nöroloji uzmanı, ruh ve sağlık hastalıkları, göğüs hastalıkları doktoru eksiğimiz var sayın bakanım, Tavşanlı çok önemlidir, kömürün membadır, merkezidir. Burada maalesef bu hastalığa çok rastlanıyor. Simav’da, yine, kadın hastalıkları ve doğum uzmanına, radyoloji uzmanına, kulak-burun-boğaz uzmanına ve deri ve zührevi hastalıklar uzmanına, Gediz Devlet Hastanesinde kulak-burun-boğaza, göz, kardiyoloji ve nöroloji uzmanına, Emet Fazıl Doğan Hastanesine anesteziste ve genel cerraha, Yoncalı Fizik Tedavide de fizik tedavi doktorlarına ihtiyacımız vardır.” Açıklaması yaptı.

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNE İHTİYACIMIZ VAR

İlimizde bulunan doktor ihtiyaçlarını açıklayarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan doktor eksikliğinin giderilmesini isteyen MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, ayrıca bir çok bölgede Aile Sağlığı Merkezlerinin kurulması gerektiğini ifade etti. Milletvekili Erbaş ; “Sayın Bakanım, birçok yatırım talebimiz var sizlerden ama ben bazılarını da saymak istiyorum. Pazarlar Toplum Sağlığı Merkezi, Tavşanlı Hanımçeşme Aile Sağlığı Merkezi, Simav’a Dispanser ve Aile Sağlığı Merkezi, Tavşanlı Ömerbey Mahallesi’ne, aile sağlığı merkezi, Tavşanlı Tunçbilek’e aile sağlığı merkezi, aile hekimliği, Vefa Mahallesi’ne, merkeze Bölücek Mahallelerine sağlık merkezleri, Eskigediz Aile Sağlık Merkezi, Simav Çitgöl’e aile sağlığı merkezi, Simav Naşa’ya aile sağlığı merkezi, Seyitömer beldemize aile sağlığı merkezi, Emet Günlüce’ye aile sağlığı merkezi, Aslanapa Örenköy’e aile sağlığı merkezi, Tavşanlı Yeniköy’e aile sağlığı merkezi, Gediz, Yeşilay, Emet, Örencik ve Simav’a da aile sağlığı merkezi ihtiyacımız vardır.” Dedi.

PARMAKÖREN’DE Kİ SAĞLIK OCAĞI HASTAYA HİZMET VERECEK DÜZEYDE DEĞİL

Kütahya merkez Parmakören mahallesindeki Sağlık Ocağının, hizmet verecek durumda olmadığını belirten MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ; “ Sayın Bakanım, bu arada da eski ismiyle “sağlık evi” dediğimiz sağlık ocaklarımız var. Maalesef bunların fiziki şartları olumsuz. Özellikle ben geçen bütçede de söylemiştim. “Parmakören” diye merkezî bir mahallemiz var. İkinci veya üçüncü katta daracık bir ortamda -sağlık evi diyoruz, sağlık ocağı diyoruz, ismine ne söylüyorsanız- buraya hastanın çıkma ihtimali yok. Bu tip yatırımları, bu tip sağlık merkezlerini düzayak ve yaşlı hastalarımızı da düşünerek tek kat üzerine planlar ve düşünürsek sevinirim. Benim gördüğüm kadarıyla Sayın Bakanım, Türkiye’nin bir hastalığı var; fazla ilaç kullanma. Yani 2022 rakamlarına göre 60 milyar dolara yakın bir ilaç harcamamız var. Sayın Bakanım, bu inanılmaz yüksek. Bizim bir seferberlikle vatandaşlarımıza bu fazla ilaç kullanmayla bir seferberlik yapmamız lazım. Bu ilaçların çoğunu dışarıdan alıyoruz.” Diye konuştu.

SAVUNMA SANAYİSİNDEN SONRA İLAÇ SANAYİSİNDE YATIRIM YAPILMALI

Savunma sanayinde önemli yatırımların olduğunu belirten Erbaş “Bu arada Sayın Bakanım, savunma sanayisinde dünyaya kafa tutuyoruz; İHA’larımız, SİHA’larımız, OBÜS’lerimiz. Biz, tıbbi araç gereçte de dünyaya kafa tutulacak bir teknolojiye sahip olabiliriz. Sonuçta çok büyük yatırım ve çok büyük bir teknoloji de gerekmiyor. Çoğu bunların yazılım, malum bildiğiniz gibi. Bu konuda da teşvik edilmesi gerektiğine inanıyorum. “ ifadelerini kullandı.

26 Kas 2022 - 09:54 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.