“HER GEÇEN GÜN DAHA DA GÜÇLENİYOR”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Dumlupınar Üniversitesi’nin gerçekleştirmiş olduğu hizmetleri, öğrencilere yaptığı katkıları ve ülke için önemini gazetemize gerçekleştirdiği samimi açıklamada değerlendirdi.

Tercih dönemi sonrası %99’luk doluluk sağlayan Dumlupınar Üniversitesi, ülkede sevilen ve tercih edilen üniversiteler arasında yer alıyor. Üniversitenin faaliyetleri ve artıları üzerine açıklamalarda bulunan Rektör Kazım Uysal, “DPÜ, yüksek nicelikteki akademik kadrosuyla öğrencilerine kaliteli bir eğitim imkanı sunmaktadır. 2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınav sonuçları ile yapılan başvuruların tamamlanması akabinde %99’luk doluluk oranı ile dikkatleri üzerine çeken Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, değer katan, heyecan dolu, donanımlı, alanında uzman, iz bırakan, yurt içi ve yurtdışı akademik başarıları ile gelişmiş ve ileri teknolojiye sahip akademik kadrosuyla 142 Profesör, 113 Doçent, 243 Dr. Öğr. Üyesi ve 511 öğretim elemanı ile Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktadır.  DPÜ’de 11 Fakülte, 1 Enstitü, 1 Yüksekokul, 14 MYO ve 27 Ar-Uyg Merkezi bulunmaktadır. Buralarda öğrencilere mesleki eğitim yanında bilimsel araştırma ve topluma hizmet sorumluluğu da kazandırılmaktadır.” İfadelerini kullandı.

“87 ÜLKE ÖĞRENCİLERİ TARAFINDAN TERCİH EDİLİYOR”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin özellikle son 3 yılda uluslararası platformlarda öğrencilerin ilgi gösterdiği bir üniversite olduğunu belirten Rektör Uysal,  “DPÜ, uluslararası öğrencilere sunduğu akademik ve sosyal imkânlarla 90’a yakın ülkeden 9000 öğrencinin tercih ettiği ülkemizin önde gelen yükseköğretim kurumları arasında yer aldı. Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) son açıkladığı 2021 yılı verilerine göre Türkiye’de en çok uluslararası öğrencisi olan 3. üniversite oldu. DPÜ pandemi ve sonrasında yurtiçi ve birçok yurtdışı merkezde yaptığı uluslararası öğrenci sınavlarıyla (DPÜYÖS) üniversitemizin geniş kitleler tarafından tanınmasına katkı sağlamıştır. ULMER bünyesinde hizmet veren uluslararası öğrenci işleri birimi ve İl Göç İdaresi işbirliğiyle hizmete giren Göç Ofisi, uluslararası öğrencilerin yasal işlemlerinin tek bir merkezde hızlı ve kolay bir şekilde takibini sağlamıştır.  Bunun yanında ULMER, Erasmus+ programları kapsamında gerek personel ve öğrenci hareketlilikleri, gerekse uluslararası üniversite ve kurumlarla yapılan uluslararası projelerle DPÜ’nün uluslararasılaşma hedeflerine önemli katkılar sunmuştur. Son üç yılda AB dışı ülkelerle öğrenci ve personel hareketlilik projelerinde kabul edilen ülke sayısını 4’ten 23’e çıkararak DPÜ öğrencilerine Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya farklı coğrafyalarda eğitim ve staj imkânı sağlamıştır.” Dedi.

“DPÜ, BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK PROJELERE BÜYÜK ÖNEM VERMEKTEDİR”

Üniversitenin kendine sunulan projelere büyük önem verdiğini belirten Kazım Uysal, “Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından sağlanan desteklerin nicelik yerine nitelik odaklı olması hedeflenerek Bilimsel Araştırma Projeleri Yönergesi değiştirilmiştir. Yeni yönerge kapsamında daha önce yalnızca 2 olan proje türlerinin sayısı 7’ye çıkartılmıştır. Özellikle Öncelikli Alan Projeleri ve Kamu-Üniversite-Sanayi İş birliği Projeleri ile birlikte bilimsel çıktının yanı sıra sanayide uygulanabilirliği olan, ülkenin dışa bağımlılığını azaltmayı hedefleyen projeleri desteklemek noktasında oldukça önemli adımlar atılmıştır. Bunun yanı sıra doktora veya sanatta yeterlik eğitimini tamamlayan genç araştırmacıların kariyerlerine yön verebilmeleri amacıyla Kariyer Başlangıç Projeleri, kısa ve düşük bütçeli projeler için Hızlı Destek Projeleri, yüksek lisans ve doktora çalışmalarına yönelik olarak Tez Projeleri ile birlikte üniversitenin mevcut araştırmacılarının bilimsel yetkinliklerinin arttırılması veya ulusal/uluslararası ölçekte ses getirecek bilimsel etkinliklerin düzenlenmesine katkı sağlaması amacıyla Bilimsel Etkinlik Projeleri (BEP) uygulamaya alınmıştır. Özellikle son üç yıl içerisinde öncelikli alan projeleri kapsamında toplamda 18 çağrı başlığı kapsamında 25 araştırmacıya 13 Milyon Türk lirası üzerinde destek verildi. “ cümlelerini dile getirdi.

 “DPÜ, ULAŞIM İMKÂNLARI YÖNÜYLE TÜRKİYE’DE AYRICALIKLI BİR KONUMA SAHİPTİR.”

Kütahya’nın İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Bursa gibi büyükşehirlere yakın, merkezi bir noktada olduğunu belirten Uysal, “Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu Bölümü’nde yer alan Kütahya; tarihi, kültürü, sanatı ve doğal güzellikleriyle önemli bir Anadolu şehri olup, yurtiçi ulaşım ağında merkezi bir konumda bulunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir ve Bursa gibi nüfus yoğunluğunun fazla olduğu büyükşehirlere yakın konumda olması ve ulaşım avantajlarının yanında bilişim altyapısı, bilgi teknolojileri, eğitim araç gereçleri, ileri teknoloji laboratuarları, sosyal çalışmalara ilham kaynağı olan projeleri, genç dinamik eğitim kadrosuyla tercih edilen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, saygın eğitim kurumları arasındadır. Karayolu ve demiryolu ulaşımında çeşitli ve avantajlı imkânlara sahip olan Kütahya’ya İstanbul’dan havayolu ulaşımı da bulunmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir’e ortalama 350 km, Bursa’ya ise 180 km uzaklıktadır. “ açıklamalarında bulundu.

“DPÜ, SAHİP OLDUĞU KIZ VE ERKEK ÖĞRENCİ YURTLARI İLE BARINMA PROBLEMİNİ ORTADAN KALDIRMIŞTIR.”

Üniversite bünyesindeki yurtlardan bahseden Prof. Dr. Uysal, “Kütahya Dumlupınar Üniversitesine bağlı Hüsnü Özyeğin Öğrenci Yurdu, DPÜ öğrencilerine hizmet vermektedir. Yurt odaları bir kişilik ve üç kişilik olmak üzere dizayn edilmiş ve öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği ortak alanlar düzenlenmiştir. Çamaşır odası, Etüt odası, Fitnes salonu, TV odası, Kantin, Ütü odası, Bilgisayar odası gibi hizmetlerin yanı sıra her odada banyo, wc ve 24 saat sıcak su bulunmaktadır. Hüsnü Özyeğin Öğrenci Yurdu, 541 kişilik kapasiteye sahiptir.

DPÜ Yerleşkesi içerisinde ve yakınında, Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı kız ve erkek yurtları vasıtasıyla öğrenciler için barınma problemi, yüksek oranda ortadan kaldırılmıştır.” İfadelerini kullandı. SÜLEYMAN KAYA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“HER GEÇEN GÜN DAHA DA GÜÇLENİYOR”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin