Kahramanmaraş’ta termik santraller üretime yeniden başlıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş’ta bulunan Türkiye’nin en büyük termik santrali olarak bilinen Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde deneme üretimi başladı.

Kahramanmaraş depremlerinde hasar gören ve o günden bu yana faaliyetleri durdurulan Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde bulunan Türkiye’nin en büyük termik santrali Afşin-Elbistan B Termik Santrali deneme üretimlerine başladı.

Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir paya sahip olan Afşin-Elbistan B Termik Santrali toplam 1440 megavatlık kurulu güce sahip. Deprem sonrası hasar gören santral tadilat çalışmaları sonrası üretim denemelerine başladı. Dev enerji tesisinin kömür besleme sistemleri, buhar, gaz-hava hatları, sıcak gaz kanalları, kül ve kömür filtreleri ile trafoları, pompa ve vana gibi ekipmanları hasar gördüğü için santralde geçici olarak üretime ara verilmişti.

Tadilat çalışmaları sonrası tekrar devreye alınması için Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından görevlendirilen teknik personel ile santral personelleri 4 üniteli santralin 2 ünitesinin teknik aksamındaki hasarları giderdi. 360 megavat kurulu güçteki ünitede, gerekli kontrollerin ardından test üretimi başladı. Depremden 85 gün sonra elektrik üretmeye başlayan ünitenin, test aşamasında herhangi bir sorun yaşanmadığı bildirildi.

Diğer 3 ünitedeki çalışmaların tamamlanmasıyla santralin tüm ünitelerinin devreye alınacağının planlandığı öğrenildi.

 (FATİH ÇİMEN)

 

Kahramanmaraş’ta termik santraller üretime yeniden başlıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!