Yandex

‘KAZANMA YOLUNU SEÇTİ’

Eğitim-Bir Sen Kütahya 1 No’lu Şube Başkanı Fatih Köse ve Yönetim Kurulu basın çalışanlarıyla bir araya geldi. Burada Öğretmenlik Meslek Kanunu çerçevesinde sendikalarına yapılan eleştiriler hakkında konuşan Köse, “Amaç karamsar bir tablo ve bunun siyasi sonuçlarından başka bir şey değildir.” Dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Eğitim-Bir Sen Kütahya 1 No’lu Şube Başkanı Fatih Köse ve Yönetim Kurulu basın çalışanlarıyla bir araya geldi. Burada Öğretmenlik Meslek Kanunu çerçevesinde sendikalarına yapılan eleştiriler hakkında konuşan Köse, “Amaç karamsar bir tablo ve bunun siyasi sonuçlarından başka bir şey değildir.” Dedi.

Bengi Su tesislerinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Eğitim-Bir Sen Kütahya 1 No’lu Şube Başkanı Fatih Köse güncel eğitim-öğretim gündemi hakkında konuşurken Eğitim Bir Sen’in öğretmenlere sağladığı kolaylıklar ve öğretmenlerin dile getirilen sıkıntılarından bahsetti. Yeniden Büyük Türkiye’nin ancak ve ancak iyi yetişmiş nesillerle mümkün olacağını dile getiren Köse, “Nesillerin çağın zararlılarından korunması, milli ve manevi değerlerle bütünleşmesi, bilimsel kapasitenin artırılması ancak iyi planlanmış bir eğitim programı ve sorunları çözülmüş bir eğitim ordusuyla mümkündür. Elbette ailenin, çevrenin katkı ve etkisi yadsınamaz. Ancak eğitim sisteminin asli unsurları olan çalışanların sorunlarının çözülmesi, onların verecekleri eğitime odaklanmalarını sağlayacaktır.” İfadelerini kullandı.

“DAİMA ÇALIŞANLARIN YARARINA BİR ŞEYLER ÜRETME GAYRETİNDEYİZ.”

Sendikalarının eğitim emekçileri için sağladığı avantajlardan ve çözülen sorunlardan bahseden Fatih Köse, “Eğitim-Bir-Sen olarak bütün gayretimizi bu temel üzere kurgulamaktayız. Pek kıymetli ve tarihi önemi olan adımların atıldığını görmekteyiz. Yıllardır beklenen ek gösterge düzenlemesi ile tüm çalışanlarımızın ek göstergeleri 600 puan artırıldı. Öğretmenlerimiz 3600 ek göstergeye kavuştu. Emekli ikramiyesi ve maaşlarda kıymetli bir artış sağlanmış oldu. Meslek Kanunu ile 10 yılını dolduran öğretmenlerimizin maaşlarında önemli bir artış sağlanmış oldu. Temel eğitim okullarımıza doğrudan Bakanlıktan bütçe gönderilmesi ile ilgili talebimizin gerçekleşmesi ve okul yöneticilerimizin velilerle parasal konularda karşı karşıya gelmemesi yine kıymetli bir adım olmuştur. Toplu sözleşme hükümlerinden biri de sözleşmeli çalışanlarımız ile ilgili olup; yetkili sendika Memur-Sen ile hükümetin birlikte çalışma yapması ve 2022 yılı içinde kanuni bir düzenleme yapılması karar altına alınmıştır. Burada teklifimiz tüm çalışanlarımızın kadrolu olmalarıdır. Sözleşmelilik ve Ek Gösterge düzenlemesindeki bu ortak çalışma iradesi kamu sendikacılığı açısından tarihi bir durumdur. Yıllardır sadece istişare bir yapıya sahip olan sendikalar ilk defa çalışma ortağı olarak görülmüştür. Bu sayede dört meslek grubu için vaadedilen ek gösterge düzenlemesi tüm kamu görevlilerine teşmil edilmiştir. Nöbet tutan öğretmenlerimize haftalık 3, aylık 12 saat ders ücreti ödenmektedir. Bu gün itibariyle öğretmenlerimiz nöbet görevlileri karşılığı ortalama aylık 500 TL bir kazanç elde etmişlerdir. Çalışanların kazançlarından asgari ücret kadar kısmı vergiden muaf tutulmuştur. Sizlerin de pek çok kez şahit olduğunuz gibi basın açıklamalarımız ve eylemlerimizle daima çalışanların yararına bir şeyler üretme gayretindeyiz.” Şeklinde konuştu.

BAKANLIK ÖĞRETMENLERİ ELEME DEĞİL KAZANMA VE MOTİVASYONU ARTIRMA YOLUNU SEÇTİ”

Açıklamasında Öğretmenlik Meslek Kanunu’na da değinen Başkan Köse, “.Kanun taslağımızda, sözleşmeli ve ücretli öğretmenliğin kaldırılarak öğretmenliğin resmî eğitim kurumları ile diğer kamu kurumlarında öğretmen kadro unvanındaki kadrolu memurlar eliyle yürütülmesi; kariyer basamaklarında ilerlemede öğretmenlikte 8 yılını tamamlamış olanlar yönünde uzman öğretmenlik, 12 yılını tamamlamış olanlar yönünden başöğretmenlik unvanı alınabilmesi; eğitim kurumu yöneticiliğinin özlük hakları, atama ve terfi yönünden yeniden düzenlenerek iyileştirilmesi; öğretmenlerin ek ödeme, eğitim-öğretim tazminatı, hazırlık ödeneği ve ek ders ücretlerinde artış yapılması, zorunlu hizmet bölgelerinde çalışanlara ilave tazminat ödenmesi; öğretmenlerin görev, hak, yetki ve sorumlulukları mesleki özerklik ve akademik özgürlük ekseninde kurgulanarak ayrıntılı bir şekilde düzenlenmesi; şiddete karşı caydırıcı hükümler getirilmesi gibi somut ve açık öneriler yer almaktadır. 19 Kasım günü kanun kapsamında kariyer basamakları sınavı gerçekleştirildi. Bakanlık öğretmenleri eleme değil kazanma ve motivasyonu artırma yolunu seçti. 2023 Ocak 15 ten itibaren uzman öğretmenlerimiz 2 bin, başöğretmenlerimiz ise 4 bin TL civarı bir ekonomik iyileşmeyi almış olacaklar.” İfadelerini kullandı.

“PKK’NIN GÖVDE GÖSTERİSİNE SAHNE OLAN EYLEMLER YAPTILAR”

“Bakanlığın kariyer basamakları ile ilgili planının dar kapsamını genişletmek daha fazla öğretmenin bu imkândan faydalanmasını sağlamak üzere yaptığımız çalışmalar sırasında birileri de boş durmadı. Bir muhalefet partisi ÖMK’nın sınav dışındaki pek çok maddesini anayasa mahkemesine götürdü. Sanki sınavı mahkemeye taşımışlar algısı oluşturarak siyasi rant peşinde olduklarını gördük. Bir sendika, Yönergenin “Mesleki gelişim çalışması” başlıklı 8. maddesinin, başvuracak adaylara başvuru şartı olarak yeni bir kriter getirdiğini ileri sürerek, maddenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay 2. Dairesine dava açtı. Bunlar da yine sınav ile ilgili hükümlere dava açmış gibi bir algı ile üyelerini ve eğitim çalışanlarını yanıltmayı tercih ettiler. Danıştay 2. Dairesi, yürütmesinin durdurulması istemini “Dava konusu olan düzenlemede, kamu yararına, hizmet gereklerine ve üst hukuk normlarına aykırılık görülmemiştir.” Şeklinde reddetti. Bazı sendikalar da sosyal medyada ortalığı karıştırmak üzere üzerlerine düşen görevi yaptılar. Bazıları PKK’nın gövde gösterisine sahne olan eylemler yaptılar. Nihayetinde öğretmene hiçbir fayda üretmeyen, öğretmenin halk nazarında olumsuz algılanmasına yol açacak eylemlerle kamuoyunu meşgul ettiler. Amaç karamsar bir tablo ve bunun siyasi sonuçlarından başkası değildi.”

“İŞİMİZ DE DERDİMİZ DE MİLLET”

“Biz Eğitim-Bir-Sen olarak çalışanlarımızın alın terinin hakkının verilmesi, emeklerinin karşılığının alınması ile ilgili gayreti tercih ettik. Bir taraftan kanunun eksikliklerinin giderilmesi diğer taraftan sınav hususunda online kurs, deneme sınavı ve özet çalışmalarımızla öğretmenlerimizin yanında olduk. Ekonomik sorunlar sadece eğitim çalışanların değil tüm toplumun sorunu. Gezi olayları ve akabinde 17-25 Aralık kumpası, Çukur eylemleri, 15 Temmuz ihanet girişimi gibi toplumsal, siyasal ve ekonomik yapıyı hedef alan saldırılar karşısında devletimizin ve milletimizin yanında olduk. Teşkilatımız ülkemizin en büyük sivil toplum örgütü olarak bütün saldırılarda rüştünü ispat etti. Bu ihanet ve saldırı girişimlerinin akamete uğratılmasında bizim de emeğimiz vardır. Bu gün ekonomik saiklerle suyu bulandırmaya çalışanlara baktığımızda pek çoğunun yaşanan bu süreçlerde sınavı geçemeyen, örgütlü yapılarını milletinin ve çalışanların lehine kullanamayanların bilakis örgütlü yapılarını küreselcilerin piyonu haline düşürenlerin olduğunu görürüz. Tezviratlar bir yere kadar başarılı olabilir. Gerçekler mutlaka algıları bastırır, sis dağıldığında her şey ortaya çıkar ve kim nereye hizmet ediyor, kim terörden ihraç edilen üyelerini fonluyor, kim LGBT derneklerinden fonlanıyor, kim iş yapıyor görünüyor, kim gerçekten çalışıyor hepsi ortaya çıkacaktır. Kütahya ilimizde 30 yıldır kesintisiz büyümeye devam eden sendikamız işimiz, derdimiz, kendimiz millet; yükümüz yeniden medeniyet mefkûresiyle yoluna devam etmektedir. Bu vesileyle tüm eğitim çalışanlarımızın Öğretmenler Günü nü tebrik ediyoruz.”

24 Kas 2022 - 09:50 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.