Köşe Yazısı

Çocuk ve ergenlerde karşıt gelme bozukluğu

Karşıt gelme bozukluğu çocuk ve ergenlerde görülen bir davranış bozukluğudur. Çocuğun veya ergenin yaşına göre normal sayılamayacak bir biçimde itaatsiz olma durumu, tartışmacı tavrı ve aileye karşı koyması gibi davranışlarla kendini gösterir. Bir çok çocuk ve ergen gelişim sürecinde bu tip karşı koyma davranışları sergileyebilir. Bu belirli ölçüye kadar normal sayılabilir ancak KGB tanısı konulan çocuk veya ergenlerde bu tip davranışlar daha uzun sürer ve normalden daha ciddi boyutlara ulaşıp çocuk ya da ergenin yaşantısını ve çevresiyle ilişkini etkileyici boyutlara ulaştırır.

KENDİNİ NASIL GÖSTERİR

  • Bu tanıya sahip çocuk ve ergenler erişkinlerin koyduğu kurallara uymayı reddederler ve inatçılık sergilerler. İtaatsiz olmanın yanı sıra çabuk sinirlenirler, kolay ağlarlar ve çoğu zaman öfkelidirler. Sık sık tartışma çıkarma olasılıkları yüksektir ve tartışma sırasında öfkelerini kontrol altında tutmakta zorlanırlar. Genelde kendi hatalarını kabul etmez bu hatalar yüzünden anne,baba,öğretmen gibi otorite figürlerini suçlarlar. Bu çocuk ve ergenler ailelerine karşı sabırsız ve hoşgörüsüz olabilirler.
  • KGB tanısı konulan ergenler çocuklardan farklı olarak karşılarındakini bilinçli olarak öfkelendirip kışkırtmaya meyilli olabilirler. Kusur bulucu,sinir bozucu, eleştirel tavırlar içerisinde karşı tarafı hedef alan bir tutum sergileyebilirler.
  • Bu çocuklar hiç düşünmeden hızlıca ‘Hayır’ deme eğilimindedirler. Dolayısıyla dik başlı, dirençli, uyumsuz, isteksiz ve sonunda uzlaşamayan bir tavır sergilerler.
  • Sürekli benim dediğim olsun düşüncesinde hareket ederler ve otorite kabul etmezler. Oyunlarda ‘mızıkçı,itirazcı’ olarak bilinirler. Hep kendi haklıdır, sürekli bir ‘ama’sı vardır.

 

GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?

Karşıt gelme bozukluğunun genel yaygınlık oranı %2 ile %16 arasındadır.

Okul çağı çocuklarında görülme oranı %16-22 dir. Her beş çocuktan birinde görüldüğü bilinmektedir. Alt sosyo-ekonomik sınıfta daha fazla görülebilir. KGB erkeklerde kızlara göre 2 kat daha fazla görülür ve 6 yaş altı çocuklarda fazladır. Şehirlerde kırsal kesime göre daha fazla görülür.

TEDAVİ 

  • KGB’nin tedavi sürecinde hem söz konusu çocuk ya da ergen hem de aile çok önemli rol oynar.
  • Tedavinin ilk ayağında çocuk ya da ergenin olumsuz ve zarar verici davranışları ortadan kaldırarak doğru davranışları öğrenip sosyal ilişkinlerinde kullanmaya başlamasını sağlamaktadır. Böylece çocuğun çevresi ve özellikle de ailesiyle ilişkilerini düzeltip devamını sağlar.
  • Tedavi sürecinde aileye de önemli görevler düşer. Ailenin koyduğu kurallar ve bu kurallardaki tutarlılığı ve çocukların davranışlarına verdiği tepkiler konusunda bilinçlendirilmesi bu rahatsızlığın tedavisinde önemli rol oynar.

PSİKOLOG ŞEYMA ULUERGÜVEN

Online ve Yüz yüze terapi için iletişim: 05546628721

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu