Köşe Yazısı

EGZERSİZİN VÜCUDA 10 MÜTHİŞ ETKİSİ

Düzenli ve tekrarlı şekilde yaptığımız vücut hareketlerine egzersiz denir. Egzersizin zihinsel ve fiziksel olarak kanıtlanmış sayısız faydası bulunuyor. Ayrıca düzenli olarak egzersiz yaparsanız her geçen gün artan sağlık maliyetleri için de tasarrufta bulunabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar egzersizin yeterli oranda yapılmamasının hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kronik hastalıklarla yakalanma sıklığını arttırdığını ortaya koymaktadır. Egzersiz  sağlıklı yaşam için her yaşta önemlidir ve ömür boyu devam ettirilmelidir.

NERDEN BAŞLAMALIYIM ?

Yeni bir egzersize başlamadan önce, fizyoterapistinizle veya doktorunuzla konuşarak size en faydalı olacak egzersiz programını belirleyebilirsiniz. Egzersizler kişisel ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmalıdır. Örneğin, bütün gün masa başında çalışıyor ve yanlış duruştan ötürü boyun ve sırt ağrısı çekiyorsanız, esneme hareketlerini günlük rutininizin parçası haline getirmelisiniz, çünkü sert kasların esnemesi ve gerilmesi hareket kabiliyeti kazandırır.

1 – KİLO VERMEYE YARDIMCIDIR

Kilo verme süreci sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle birleştirildiği zaman uzun vadede güzel sonuçlar alınabilir. Bu sayede fazla kilolardan kurtulup daha güçlü ve dirençli bir vücuda sahip olabilirsiniz. Unutmayın aktivite ne kadar yoğunsa , o kadar çok kalori kaybedersiniz.

2 – BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİR

Zayıf bir  bağışıklık sistemi tüm hastalıklara davetiye çıkarır. Yapacağınız düzenli egzersizler ile bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha dirençli olabilirsiniz.

3 – UYKU KALİTESİNİ ARTTIRIR

Egzersiz vücudun ısısını artırır. Isı tekrar normale dönerken , rahatlamanızı ve uykuya hazır olmanızı sağlayacaktır. Aktivite stres seviyenizi de düşüreceği için uykuya dalmanız kolaylaşacaktır.

4 – STRES SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜR

Egzersiz yapmak stres seviyesini azaltma konusunda yapabileceğin en iyi tercihlerden birisidir. Yoğun gündelik yaşamın dışına çıkarak kendinize odaklanmak stresinizin azalmasına yardımcı olur. Egzersiz kortizol ve adrenalin gibi stres hormonlarını azaltıp size kendinizi  iyi hissettiren endorfin hormonunu salgılatır.

5 – AĞRILARINIZI AZALTIR

Yapılan araştırmalar sonucunda egzersizin kronik ağrısı olanların ağrılarını azaltmalarına ve yaşam kalitelerini iyileştirmelerine yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca fiziksel aktivite ağrı toleransını artırarak ağrı algısını azaltır.

 

 

6 – MUTLU HİSSETMENİZİ SAĞLAR

Egzersiz ruh halini iyileştirip depresyon, endişe ve stres duygularını azaltır. Beynin stres ve kaygıyı düzenleyen bölümlerinde değişiklikler üretir. Fiziksel aktivite depresyon duygularını hafifleten serotonin ve norepinefrin hormonları için beyin duyarlılığını artırabilir. Ayrıca, egzersiz anksiyetesi yüksek kişilerde semptomları azalttığı gözlemlenmiştir.

7 – KAS VE KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Egzersiz, güçlü kasların ve kemiklerin oluşturulmasında ve korunmasında önemlidir. İnsanlar yaşlandıkça, kas kütlesini ve işlevinde azalma oluşur. Bu durumda yaralanmalara ve sakatlıklara yol açabilir. Düzenli egzersiz yapmak kas kaybını azaltır ve gücü korur. Ayrıca ileriki dönemlerde osteoporozun önlenmesinin yanı sıra genç kemik yoğunluğunun oluşmasına yardımcı olur.

8 – CİLT SAĞLIĞINIZI KORUR

Egzersiz vücudun kan akışını hızlandırır. Egzersiz sonunda oluşan parlaklık gün boyu sürmeyebilir ancak her fiziksel aktivite sonrası cilt daha da parlak bir görünüme kavuşur.

9 – ENERJİ SEVİYENİZİ ARTTIRIR

Egzersiz yapmak kan arttırıp kaslara oksijen ve çeşitli besin maddelerini taşınmasına, böylece kasların daha fazla enerji üretmesine yardımcı olur. Ayrıca egzersizin kanser, HIV / AIDS ve multipl skleroz gibi ilerleyici hastalıkları olan kişilerde enerji seviyelerini artırdığı gösterilmiştir.

10 – BEYİN SAĞLIĞINIZA İYİ GELİR

Araştırmalar egzersizin beyin sağlığı için çok faydalı olduğunu ortaya çıkarttı. Diğer bir deyişle düzenli fiziksel aktivite hafıza, esnek düşünme ve dikkat becerilerini artırıyor, ayrıca zihnindeki görevler arasında geçiş yapma yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabiliyor. Özellikle de odaklanmak sorunu yaşayanlarda egzersiz faydalı olacaktır.

FİZYOTERAPİST M. SERKAN YILMAZ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu