Köşe Yazısı

EVİMİZDEKİ MİSAFİR

Evimizin giriş kısmında genellikle ne olur? Ya da ne olmalı, en çok vakit geçirdiğiniz oda ve içerisinde gerekli ve gereksiz eşyalar… Bulunduğumuz mekanı çiçek ve objelerle doldurmak yeterli mi? Benim olmazsa olmaz düşüncelerimin arasında fotoğraf makinelerinden oluşan bir köşeye sahip olmak. Fotoğraf makine sayısı az ama yıllardır bütün dünyanın tek bir kareye sığması…

Evimizde onca eşya varken, her yer dolu iken küçük bir eve sıkışmış durumdayken bir de kitaba yer ayırmak da neyin nesi’ diyenler olabilir, kitabı ve kitaplığı ev eşyaları bütünlüğü içinde bir fazlalık olarak görmek, aynı zamanda kitapların çok tozlanmasından, temizliğinin güçlüğünden şikayetci olurlar.

Misafir her zaman dışarıdan gelmez; bazı misafirler hep evdedir. Görünmeyi bekler, beraber yol almayı ve yolun sonundaki güzel değişimi bekler.

Kitaplık evimizi daraltan eşyalardan, kesinlikle değildir. Eğer evimizin darlığından şikayet ediyorsak, bu daralmaya sebep olan hantal ve kullanışsız mobilyaları, genellikle boş duran misafir odalarını veya salonlarını göz önüne getirelim. Evlerimizi genişletmeye oralardan başlayalım.

“Kitap pahalı bir nesne, zaten geçim sıkıntısı çekilen bu devirde bir de ona mı para ayıracağız” türünden yakınmalara da şahid olabiliriz. Doğrusu kitap günümüzde de pahalı bir nesne değildir. Hala bir sigara fiyatına kitaplar var. Bir gün sigara içmeyen bir sigara bağımlısı faydalı bir kitaba sahip olabilir. Bir kaç günlük, bir haftalık veya aylık sigara bedelleriyle çok güzel, hacımlı kitaplar alınabileceğini söylemek bile gereksiz. Tiryakiler: Zararlı bir alışkanlıktan, faydalı bir alışkanlığa geçin! Kitap tiryakisi olun, kitapsever olun. Göreceksiniz, alışkanlık alışkanlıktır. Kendi sağlığınızı tehlikeye düşürmektense, çevrenizde bu alışkanlığın propagandası yayılınca, yeni alışkınlar ortaya çıkınca ne kadar haklı olduğumuzu göreceksiniz.

Kitapsever, kitap dostu, kitap meraklısı belli bir noktadan sonra kitap seçimi konusunda farklılaşır. Bu merak, güzel ciltli kitaplara, ithaflı kitaplara doğru da yönelebilir. Türkiyede, bildiğimiz kadarıyla henüz yoksa da, dünyanın birçok ülkesinde kitapseverlerin, kitap dostlarının dernekleri, kuruluşları vardır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu