Köşe Yazısı

FARKINA VARIN FARKINDALIK OLUŞTURUN

Aklımızın bir köşesinde yer edinen, hayatmız boyunca bizi etkileyen bazı anılar vardır.  Kıymetli okuyucular sizlerle bu anılardan birini paylaşmak istiyorum. İş yerine her zaman yoğun bir trafik olan caddeden ulaşım sağlanır. Bu cadde çok işlek olduğu için yayalar aktif olarak kullanır.   Cadde üzerinde bir araba hızlıca yürüyen bir kadına çarptı. Kadın o hızla yere fırladı.  Herkes sakince izledikten sonra çığlıklar havada uçtu.  Sakin olmamız gerekiyordu.  Önce etrafı boşalttım. Kendimi tanıttım ve yardımcı olmak istediğimi söyledim, Kadına, bilincini kaybetmeden telefon nerede diye sordum; cebini gösterdi.  112 ekibinden ambulans istedikten sonra hemen kadının eşini aradım;  Eşiniz, devlet hastanesine yakın bir yerde biraz rahatsızlandı.  Kısa zamanda gelebilir misiniz size emanet etmek istiyorum dedim. Sonradan telefon tekrar çaldı, arayan kızı olduğunu söyledi.  Kızı kazaya yakın bir hastanede muayene oluyormuş.  Hemen onu bulmaya gittim. Sakince annesini emanet ettim,  mesai saatimin gelmesi nedeniyle veda etmek zorunda kaldım. Akşam iyi olduklarını öğrendim.  Bu anı yıllar sonra eğitim bitti ve gözümün önüne geldi. Sakince bana teşekkür eden kız çocuğu karşımda duruyordu.  Hayatımız boyunca farklı alanlarda başarı seviyemizi yükseltmek adına eğitim alırız. Eğitimler teorik ve pratik olarak ikiye ayrılır. Uygulama yaptığımız her konuyu zamanla pratik olarak çok çabuk kavrayabiliriz.  Son zamanlarda ülkemizin bulunduğu konum nedeni ile deprem başta olmak üzere olası afet durumlarına hazırlıklı olmamız gerekir.        İlk yardım bilgisi sadece trafik kazaları veya deprem gibi afetlerde değil hayatımızın her anında bize gereklidir. Tüm dünyada ölümlerin en sık nedeni ani kalp hastalıklarına bağlıdır. Bu durumlarda yapılan ilk yardım ile kişinin hayatta kalma oranı %6 ile %55 arasında değişmektedir.

İlk Yardımın Amaçları Nelerdir?

1- Hayatı korumak ve kurtarmak en temel amaçtır.
2- Daha fazla zararı önlemek için; yaralı stabil (dengeli, düz) tutulmalı ve sağlık hizmetleri gelmeden önce yaralının durumu bozulmamalıdır.
3- Mağduru zarardan ve kaza yerinden uzak tutmak gereklidir.
4- Bekleme anında ilk yardım tekniklerini uygulamak, onların vücut sıcaklığını korumak, kuru kalmasını sağlamak, herhangi bir kanama varsa kanamayı durdurmak, kanamanın önlenmesi için baskı uygulamak gereklidir.
5- İyileşmeyi desteklemek için bandajlama uygulaması gerekli olabilir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu